Trutnovský kmen vybubnovává: do podhorského ležení přijedou Korn

Trutnovský kmen vybubnovává: do podhorského ležení přijedou Korn

„V povelikonočním čase radostné zvěsti o vzkříšení vybubnováváme, že do podhorského ležení přijede americká kapela Korn. Věříme, že povznesou a vzkřísí i naše duše a svými tvrdými a novátorskými rytmy oblaží nejedno srdce,“ oznamují pořadatelé Trutnov Open Air Festivalu. Letošní setkání se uskuteční ve dnech 16.-19. srpna na tradičním místě „Na Bojišti“. Častými návštěvníky festivalu, který vznikl na undergroundových základech v roce 1987, byli i Václav Havel a Ivan Martin „Magor“ Jirous. Právě jim je letošní pětadvacátý rok festivalu věnován In Memoriam.

 

Rozmanitost a letošní zasvěcení

 

„S příchodem jara, v čase radostné zvěsti, kouřovými signály zpod hor oznamujeme, že letošním průsečíkem různých žánrů bude americká kapela Korn, která tento rok vdechne ještě výraznější a extrémnější stylové rozpětí festivalu než je zvykem,“ ohlašují svým tradičním způsobem pořadatelé jednu z hlavních kapel trutnovského festivalu.

 

„Ač se může zdát, že letošní zasvěcení s metalovými Korn nesouvisí, zdání klame. Právě rozličnost a různorodost přitahuje náš kmen jak můru k hořící svíčce v našich wigwamech. Na pódiích se budou střídat umělci různých směrů. Od undergroundu, přes vážnou hudbu, jazz, etno, písničkáře až po pop či metal, tak jak to měl náš náčelník Václav rád. Čtyřdenní setkání budou korunovat Korn. V undergroundovém stanu budou probíhat nejen přednášky, promítání a debaty, ale bude se zde hrát do ranních hodin, tak jak to měl zase v oblibě Magor. Věříme, že to jejich duše potěší,“ říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet.

 

Korn – nejtvrdší kapela, která za pětadvacetiletou historii festivalu v podhorském ležení zahrála.

 

Pro Trutnov je již typické, že vedle folkových písničkářů, undergroundových, jazzových či popových a etno kapel zde sklízí úspěch i celosvětově známí představitelé tvrdé muziky a metalu. Tuto dá se říci nezáměrně založenou tradici zahájili v roce 1997 Faith No More. „Koncert Korn na letošním trutnovském festivalu považuji za další potvrzení nepsané tradice, kdy na akci, která má po čertech daleko k metalové přehlídce, téměř každý rok vystoupí jako osvěžující bonbónek i nějaká řádně tvrdá a nabušená parta a sklízí u tamějšího tolerantního publika ohromný úspěch. Korn se tak přiřadí k Faith No More, Sepultuře, Soulfly, Mötorhead, Arch Enemy, Sucidal Tendencies, Fear Factory, Cavalera Conspiracy, Moonspell a dalším, kteří již vystoupení ve specifickém podhorském ležení okusili a náležitě si ho užili,“ potvrzuje hudební publicista Petr Korál.

„Je pěkné, že si nás kapela s jejím manažerem našli a chtějí v našem ležení hrát. Letos Krakonošovi na plotně v horách asi opravdu řádně poposkočí pověstné pokličky, neb přijede jedna z nejtvrdších kapel. Fascinuje nás především svými novátorskými postupy, kterými tvrdou muziku a metal obohacuje a posouvá dál. Jsou vždy jakoby o krok napřed,“ doplňuje k tomu Martin Věchet.

Pár střípků, kdo jsou Korn…?

 

Ve Spojených státech Korn prodali necelých 17 milionu alb a obdrželi šest nominací Grammy, z toho dvě vítězné za skladby „Freak on a Leash“ a „Here to Stay“.  Jsou považováni za tvůrce tzv. nu-metalu, nebo-li nového metalu. „První deska Korn se jmenovala stejně jako kapela a jakmile vyšla, bylo nabíledni, že se ledy na světové hudební scéně budou nadále rychle a svižně hýbat. Korn si tehdy vzali to nejlepší z metalu a obložili to moderním náhledem na věc. Co víc, jejich fanoušci je pochopili, a tak se za oceánem stalo album dvakrát platinové a Evropané z něho byli nadšení také. Hudební novináři začali psát o nu-metalu,“ říká k tomu hudební publicista a novinář Jaroslav Špulák.

Korn se stali vzorem pro řadu dalších kapel, jako Linkin Park, Slipknot, Papa Roach nebo Limp Bizkit. Ve svých začátcích dělali předkapelu Metallice a jsou oblíbenou skupinou božského Ozzy Osbourna, který si je bral na svá tour. Postupem času se stávalo, že Korn samotného Ozzyho zastiňovali a jejich koncerty nabývaly na síle. „Korn se stali jednou z nejúspěšnějších a zároveň i kritikou nejuznávanějších skupin moderní rockmetalové generace, která se už jen pramálo hlásila k tvůrčím postupům a všemožným klišé příznačným pro hard & heavy ikony předcházejících dvou dekád. Její vliv na celý zástup nastupujících mladých kapel té doby je naprosto neoddiskutovatelný. Byli to právě Korn, kteří povýšili podladěný zvuk sedmistrunných kytar na pomyslný nový zákon,“ doplňuje publicista Petr Korál.

 

Korn a Bojiště – pohnou Korn základy Bojiště nebo myslí?

 

Předvojem koncertu legendárních Korn bylo loňské trutnovské vystoupení jejich bývalého kytaristy Briana „Head“ Welche, který v roce 1993 kapelu spoluzakládal. Rytmy Brianovy kapely otřásly základy Bojiště a evokovaly zvuk rodných Korn, kteří by měli loňské poselství tento rok završit. „Možná, že hudba Korn rozvibruje území Bojiště natolik, že pohne se základy plánované výstavby nebo s již položenou kanalizací na jeho posvátné půdě, ohrožující existenci festivalu. Lepší by však bylo, kdyby pohnula myslí zdejších novodobých mocipánů, kteří chtějí Bojiště zastavět, a ti přehodnotili své plány na další nesmyslnou výstavbu na zelené louce. Asi naivní představa…,“ říká zakladatel festivalu Martin Věchet.

 

Poslední deska Korn s elektronickými prvky jejich hudbu opět nejen obohatila a přitvrdila, ale posunula metal o kousek dál. „Korn na poslední desce zní velmi syrově, zvukově trochu připomínají Nine Inch Nails, ale s větší dávkou metalu, kterým zasypou naše romantická srdce. Je zajímavé, že tuto hudbu poslouchají ve velké míře mladé a křehké dívky. Dovedu si představit, kolik svých ortodoxních metalových fanoušků svými novátorskými postupy Korn dokázali naštvat a přivést až do stavu nepříčetnosti. Korn nejsou žádná přísně vyhraněná škatulka, a to je přesně to pravé pro naše festivalové ležení,“ říká k tomu Martin Věchet.

 

Z té desky jsem nadšený. Ještě víc jsem nadšený z toho, že naše fanoušky rozčílí. Je mi ale úplně jedno, co si budou myslet. S našimi starými fanoušky to nikdy nemůžeme vyhrát. Někteří z nich se zasekli v roce 1994, kdy jsme začínali,“ sdělil k vydání novinky zpěvák Davis. „Nebaví mě, že všichni označují Korn za praotce nu-metalu. Štve mě to. Nechceme upadnout do nostalgie. Řekl bych, že jsme při nahrávání nového alba vytvořili nový hudební styl. Nazýváme ho future metal,“ dodává.

 

„Ano, Korn vydali řadu alb, některá byla skvělá, jiná o něco horší, nicméně oni na nich stále hledali nové cesty. Na tom loňském, The Path Of Totality, ji našli, když spojili nu-metal s dubstepem. A udělali to tak výtečně, že v důsledku oslovili fanoušky obou hudebních směrů, které spolu do té doby neměly mnoho společného… V této formě tedy dorazí Korn v srpnu do Trutnova. Bude to mimořádně agresivní rocková jízda a navíc setkání s lidmi, kteří v hudbě nikdy neustrnuli,“ říká k jedné z hlavních kapel letošního trutnovského festivalu publicista Jaroslav Špulák.

 

 

Vstupenky

 

„S příchodem jara a vybubnováním Korn zahajujeme objednávání vstupenek na dobírku. Ceny, díky podpoře našeho mecenáše Zdeňka Bakaly, zůstávají stejné jako v loňském roce,“ říká k tomu festivalová náčelnice Eva Lipová Navrátilová. Na dobírku tak budou lístky stát  980 Kč, v předprodejích 1080 Kč a na místě potom 1200 Kč. „I přes ekonomickou krizi a zvýšení DPH, jsme se rozhodli jít obráceným směrem. Vstříc lidem a všem kmenovým spolubojovníkům i spřízněncům. Navíc při objednání 10 vstupenek na dobírku je jedenáctá pro objednavatele zdarma. I to je již taková tradice,“ konstatuje s úsměvem Eva Navrátilová. Vstupenky je možno objednávat na www.festivaltrutnov.cz a od května budou k dispozici také v kamenných předprodejích.

 

 

Open Air Festival Trutnov –  přezdívaný jako Český Woodstock. Patří mezi nejstaršího festivaly svého druhu ve střední Evropě. V posledních letech jeho pořadatelé každoročně bojují o uhájení území Bojiště, jehož okolní louky se místní radní rozhodli vyčlenit k zastavění. Vyznačuje se undergroundovými kořeny, zajímavou historií i hosty a specifickou atmosférou. Návštěvníci jsou označováni za spiklence a traduje se, že podstatné nejsou kapely, které zde hrají, ale moment setkání. Častými návštěvníky festivalu, který vznikl na undergroundových základech v roce 1987, byli i Václav Havel a Ivan Martin „Magor“ Jirous. Právě jim bude letošní ročník festivalu zasvěcen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

XX. With Full Force 2013

XX. With Full Force 2013

datum: 27.6. – 30.6.2013 místo: Areál letiště Roitzschjora – Německo. Když slyším, že se něco

Trutnov Open Air 2012

Trutnov Open Air 2012

Letos se konal neuvěřitelný 25. ročník trutnovského festivalu. V minulosti toho pořadatelé mnoho zažili v

Festival Trutnov vítá udělení Nobelovy ceny míru Liou-Siao poovi

Pořadatelé Trutnov Open Air Festivalu vítají udělení Nobelovy ceny míru čínskému disidentovi Liou-Siao poovi. Věnovali

Trutnov Open Air 2010

Trutnov Open Air 2010

Může-li se některý z českých festivalů označovat tituly jako jedinečný, legendární, kultovní nebo multižánrový, je

Trutnov Open Air nabízí jediné vystoupení Manic Street Preachers v západní a střední Evropě

Trutnov Open Air nabízí jediné vystoupení Manic Street Preachers v západní a střední Evropě

Ve čtvrtek 19. srpna startuje „Open Air Festival Trutnov 1987 – 2010“. Hlavní hvězdou jsou


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved