Trutnov Open Air nabízí jediné vystoupení Manic Street Preachers v západní a střední Evropě

Trutnov Open Air nabízí jediné vystoupení Manic Street Preachers v západní a střední Evropě

Ve čtvrtek 19. srpna startuje „Open Air Festival Trutnov 1987 – 2010“. Hlavní hvězdou jsou britští Manic Street Preachers, jejichž koncert je jedním z mála vystoupení této kapely během léta. Navíc se zdá, že ani na podzim se Manics, kterým by měla v brzké době vyjít nová deska, na evropský kontinent nechystají.

Do Trutnova přijíždí Manic Street Preachers. Martin Věchet, zakladatel a hlavní organizátor festivalu, k tomu říká: „Kapela nikde předtím ani potom nehraje, jedná se o jejich jediný koncert v průběhu července, srpna a září. Přerušují dovolenou a přijíždějí do Trutnova. Co je k tomu vedlo, nám zůstává utajeno, ale snad se to dozvíme. Faktem je, že se to projevilo v předprodeji vstupenek do zahraničí, kde je kapela, jak už to bývá, mnohem známější a populárnější než u nás.“

Letošní festival je věnován poslům pravdy a dobré vůle. Bojovníkům statečných srdcí, kteří vyhlásili válku nejen holocaustu a komunismu, ale i sobeckosti, ustrašenosti a pokrytectví. Zachránci Židů siru Nicholasi Wintonovi, ochránci utiskovaných bez ohledu na národnost Přemyslu Pitterovi, polskému knězi ubitému komunistickou policií Jerzy Popieluszkovi a Liouovi Sia-paovi, čínskému politickému vězni. Trochu paradoxní se pak může zdát, že jako hlavní hvězdu pozvali pořadatelé do Trutnova britské Manic Street Preachers, kteří v roce 2001 jako jedna z mála známých zahraničních kapel zahráli na Fidelově Kubě, za což si vysloužili od svých fanoušků i hudebních kritiků mnoho odsouzení. „Budeme rádi, až se kapela setká s Martinem „Magorem“ Jirousem a Františkem „Čuňasem“ Stárkem, žijícími legendami undergroundu a několikaletými politickými vězni – za kulturu, vydávání nezávislého časopisu, organizování nezávislých koncertů a psaní básniček. Možná, že se s někým takovým setkají poprvé v životě a vše zrekapitulují. Třeba se nakonec dozvíme, že to s Kubou nebylo tak vážné, jak se traduje. Pokud ano, potom Pán Bůh a visící Jagannáth nad pódiem nechť je ochraňuje,“ říká Martin Věchet, zakladatel festivalu.

Manic Street Preachers v programu letošního trutnovského festivalu doplňují metaloví Arch Enemy s něžnou frontmankou s neuvěřitelným hlasem Angelou Gossow, ethno rocker Rachid Taha či političtí Dubioza kolektiv. Do Trutnova se také podívá v ČR velmi oblíbená kapel Asian Dub Foundation. Na zdejší podium se dále vrací Ondřej Havelka se svými Melody Makers,  evokující náladu noblesnosti a elegance předválečných sálů minulého století. Netradičním překvapením by se mohla stát kapela populární v šedesátých letech, The Glitter Band, výrazní představitelé tehdejšího „třpytivého“ rocku.

Program Trutnova je již tradičně tajemstvím, organizátoři vždy zveřejňují jen obsah čtvrtečního zahájení. Jak k tomu říká Martin Věchet: „Ctíme moment setkání a očekávání s překvapením, s nímž vstupujete na zdejší červenou posvátnou půdu. Ti, kteří poznali a dotkli se, nechť po večerech u spřátelených ohňů vypráví těm, kteří ještě nezažili.“

Brány transcendentální planety s názvem Open Air Music Festival „TRUTNOV 1987-2010“ se otevřou ve čtvrtek 19.8. v 17.00 hodin a v podvečer, v 19:00, jej na hlavním pódiu zahájí Silent Stream of Godless Elegy s cimbálovkou. Tato melodická metalová kapela  ve spojení s cimbálem na úvod symbolizuje směr, kterým se opět festival bude vyvíjet. Prezentuje jeho různorodost a krajiny rozličností až extrémů. Jako druhá kapela při neoficiálním začátku ve čtvrtek zahraje letos znovuobnovená skupina Vltava s divadelníkem Robertem Nebřenským, která pamatuje počátky trutnovského festivalu. Po nich již festival ovládne známá ethno – elektronická kapela Asian Dub Foundation, kterou v Česku není třeba dlouze představovat. Čtvrteční večer potom na hlavní scéně uzavře uskupení podobného ražení – Al Yaman s jemenskou zpěvačkou Ashwaq Abdulla Kulaib v čele. Večer také zpestří kouzelník Jozef Talostan.

Při doznívajících zvucích Asian Dub Foundation se poprvé rozehraje také undergroundový stan, ve kterém bude zahajovací večírek pokračovat až do pátečního východu slunce za zvuků Neočekávaného dýchánku, DJ Geronima a šamana DJ Scratchyho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Trutnovský kmen vybubnovává: do podhorského ležení přijedou Korn

Trutnovský kmen vybubnovává: do podhorského ležení přijedou Korn

„V povelikonočním čase radostné zvěsti o vzkříšení vybubnováváme, že do podhorského ležení přijede americká kapela Korn.

Festival Trutnov vítá udělení Nobelovy ceny míru Liou-Siao poovi

Pořadatelé Trutnov Open Air Festivalu vítají udělení Nobelovy ceny míru čínskému disidentovi Liou-Siao poovi. Věnovali

Trutnov Open Air 2010

Trutnov Open Air 2010

Může-li se některý z českých festivalů označovat tituly jako jedinečný, legendární, kultovní nebo multižánrový, je

Do Trutnova míří melodičtí Arch Enemy

Do Trutnova míří melodičtí Arch Enemy

, legenda glam rocku The Glitter Band, ale i znovuobnovená Vltava či Ondřej Havelka se

Trutnov rozdává lístky zdarma!

Trutnov rozdává lístky zdarma!

Vystřelenými šípy oznamuje ceny vstupného, zahájení prodeje lístků a vybubnovává další kapely s Jessie Evans


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved