Trutnov odtajňuje první jména, vařit bude královna Eva Pilarová

Trutnov odtajňuje první jména, vařit bude královna Eva Pilarová

Z hor mizí poslední zbytky sněhu, proměňující se ve stékající vodu do potoků našich podhorských území, a my v měsíci zelené trávy před filipojakubskou nocí velkých ohňů, pálení zlých duchů a prvním májem oslavujícím jaro vybubnováváme do širých plání, podhorských i horských oblastí a nížin první jména hudebních uskupení letošního setkání.

„Výjimečně na jediném koncertě v našem podhorském ležení vystoupí Jiří Schmitzer s kapelou. V tomto složení jej bude těžké letos někde jinde spatřit. Jiří má Trutnov rád. Poprvé zde vystoupil v legendárním roce 1997, “ prozrazuje Martin Věchet. Tehdy společně s Faith No More a Felixem Holzmanem tvořili páteř žánrově rozsáhlého programu plného paradoxů a extrémů. „V té době ještě nebylo zdaleka možné tak často Jiřího vidět na rockově zaměřených festivalech jako dnes,“ dodává. To, že má Jiří Schmitzer festival opravdu rád, dokládá i jeho letošní návrh udělit Open Air Festivalu a jeho organizátorům Kulturní cenu města TU.

Vedle Jiřího Schmitzera s kapelou, Monkey Business, Sto zvířat, Psích vojáků, Švihadla a nově originálních podzemních hlasů Plastic People, kteří letos vydali vynikající desku, uvítáme například 2Wing, kapelu někdejšího frontmana Tiché dohody Daniela Šustra. Luboš Pospíšil do Trutnova přijede oslavit své kulaté narozeniny. Při tancích před našimi teepee s šamanskými nástroji doprovodíme bubenickou jednotku Jany Koubkové, vedenou Milošem Vacíkem a Alanem Vitoušem. Punk folkrockoví českoameričtí Pogues – Pipes and Pints s největší pravděpodobností nadzdvihnou plachtu undergroundového stanu, aby ji rozvlněně usadil mladý objev Lanugo se směsí moderního nu-jazzu, popu a funky. Vévodí mu hlas Markéty Foukalové, známé z tanečněji laděných kapel Gang-ala-Basta, Yellow Family nebo spoluprací s Michalem Pavlíčkem či královnou festivalu Evou Pilarovou. Lanugo vystoupí v rámci „Jazzových okének“, kterými bude společně s hudebními pásmy „Zakázaných undergroundových písničkářů z Nové Vísky“, „Indies pódia“ a „Nomádek s harmonikou a kytarou na zádech“ festival protkán. Poprvé se v našem podhorském ležení festivalovým bojovníkům a squaw představí významná nejen jazzová zpěvačka Elena Sonenshine se skupinou Jocose jazz, o níž říká odborník na tuto hudbu a dlouholetý pořadatel brněnských jazzových festivalů Jiří Švéda: „V současnosti nejlepší jazzová zpěvačka patří k naší absolutní nejen pěvecké jazzové špičce. Dokáže rozehřát jazzový klub stejně jako rozvášněné rockové publikum. Hudební projev je postavený na improvizaci ostřílených muzikantů, dominuje mu hlas Eleny Sonenshine, nemající daleko k rockovému nápřahu legendární Janis Joplin nebo křehkým a procítěným baladám Joni Mitchell“. Nebude chybět ani kouzelník Jozef Talostan, který přijede ze slovenského území a jenž si již loni podmanil festivalové publikum svými neobvyklými šamanskými kouzly na hlavní scéně ale i v zaplněném undergroundovém stanu. Patřil k výjimečným zážitkům loňského setkání. Jozef svými kousky obohatil festivalového ducha poprvé před dvěma lety.

Ze zahraničních kmenů vybubnováváme návrat francouzsko-alžírského démonického šamana Rachida Tahy, který se vrací na trutnovská území po pěti letech a jenž při své poslední návštěvě vtrhl se svým kumpánem na pódium, kde právě hrál Pavel Fajt s Emilem Viklickým, a zazpíval s nimi i zatančil. „To bylo silné a magické, jak se na správného šamana sluší,“ říká Martin Věchet. Pavel Fajt k tomu uvádí: „Bylo to nečekané a zásadní setkání v mým životě. Hodně mne ten člověk nakopl a předal něco ze  své noblesy, ale úplně nejvíc jsem byl zasažen tím druhým umělcem, co měl svaly a tvářil se nebezpečně. Avšak při pohledu do jeho dětských očí jsem poznal duši dítěte, která si chce hrát…“.

Američtí The Flying Eyes z východního pobřeží USA jsou přesně tou pokrevní kapelou, hodící se do podhorského ležení Trutnova, jak péra na náčelnické čelenky. A to bez ohledu na hranice. Svůj psychedelický rock rozsévají po všech možných farmách na východním pobřeží Ameriky, kde hrají na různých „Farm-Festivalech“ a soukromých i veřejných koncertech. Současný americký underground ve své ryzí a prapůvodní podobě. V lecčems připomínající ten český s Plastikovským příběhem, kdy se nejsvobodněji hrálo po různých stodolách a soukromých oslavách, svatby nevyjímaje. Dodnes takové koncerty provázejí nejsilnější a nejsvobodnější momenty setkání, z nichž vzešel i duch tohoto festivalu.

Další kapelou, která navštíví naše území, je několikačlenné francouzsko-německé uskupení Irie Révoltés – vznikli na podzim roku 2000 a krátce na to si získali široké sympatie. Tahle mladá a rozskákaná kapela svými chytlavými melodiemi nenechává téměř nikoho v klidu. Při jejich hudbě se těla vlní nejen v rytmech reggae, ska, soulu i hip-hopu, ale ještě k tomu ve svých textech vystřelují šípy směrem k sociálním tématům, válkám a rasismus. „Vzhledem k letošnímu věnování hlas o to naléhavější a aktuální,“ uvádí Eva Navrátilová.

Elvis Jackson (slo) – další velmi energická kapela, která rozvibruje duše našich bojovníků! Skupina vznikla na konci roku 1997 a má spousty příznivců nejen ve svém rodném Slovinsku ale i v zahraničí. Vystupovali na velkých pódiích společně například s Faith No More, Fishbone, The Offspring, Asian Dub Foundation, Ska-P či NOFX. Poslední desku nahráli pod ochrannými křídly Billyho Goulda (Faith No More) a Riche Veltropa (spolupracoval například s Tomem Pettym, Rage Against the Machine, Slayer, System of a Down nebo Red Hot Chili Peppers).

Vedle různorodého hudebního programu je významnou součástí magického setkání pod horami již několik let i nehudební část, která vytváří onoho nesdělitelného a známého Ducha. Ani letos tomu nebude jinak a obohatí ji vloni vyhlášená festivalová královna a zpěvačka několika generací Eva Pilarová, která nepřijede letos zpívat, ale vařit. Jak je však na Trutnově známo, o milá překvapení nemusí být ani v tomto případě nouze. Eva Pilarová k tomu říká: „Ráda přijedu a uvařím na místě něco vegetariánského a jako správná Eva Šubyduby bych měla připravit i něco malého mimo kuchyň a vaření.“ Naráží tak na loňské nápisy na tvrdých kartonech pod pódiem, které provázely její koncert.

„Další kapely včetně jednoho z letošních hlavních uskupení vybubnujeme krátce po filipojakubské noci velkých ohňů a pálení zlých duchů, v prvních dnech měsíce sazenic a po prvomájových večerech symbolizujících jaro,“ uvádí zakladatel festivalu Martin Věchet, a to včetně„uvedení nových webových stránek, na nichž poprvé zprovozníme vedle Tam-Tamu i oficiální Festivalový facebook,“ dodává hlavní náčelnice, squaw a pořadatelka festivalu Eva Navrátilová.

Srdečně zdraví
Geronimo

Martin Věchet, geronimo@festivaltrutnov.cz

Eva Navrátilová, eva@festivaltrutnov.cz, 775 629 628

Kapely (potvrzené před filipojakubskou nocí):

Rachid Taha (dz-fr)

Irie Révoltés (d-fr)

Elvis Jackson (slo)

The Flying Eyes (usa)

Trunk Show (usa/de)

Tower of Dudes (cz/usa/can/gb)

Čankišou

Jiří Schmitzer s kapelou

Sto zvířat

Lanugo

Garage & Tony Ducháček

Už jsme doma

Jana Koubková a její bubenická jednotka

Kurtizány z 25. avenue

N.V.Ú.

Lesní zvěř

Happy To Meet

Karel Kahovec a George & Beatovens

Ještě jsme se nedohodli

Švihadlo

Petr Váša a Ty syčáci

Pražský výběr II.

Hi-Fi

2Wings

Psí vojáci

Duende

Monkey Business

Plastic People of The Universe

Pipes and Pints (cz-usa)

Ivan Martin „Magor“ Jirous

Dáša Vokatá

Evolution Dejavu

Prouza

Luboš Pospíšil a 5P

Květy

Vlasta Třešňák & Band

Neočekávaný dýchánek

Nahoru po schodišti dolů band

Poletíme

Elena Sonenshine & Jocose jazz

The Doors revival

Poslední výstřel

kouzelník Jozef Talostan (sk)

a další…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Trutnovský kmen vybubnovává: do podhorského ležení přijedou Korn

Trutnovský kmen vybubnovává: do podhorského ležení přijedou Korn

„V povelikonočním čase radostné zvěsti o vzkříšení vybubnováváme, že do podhorského ležení přijede americká kapela Korn.

Festival Trutnov vítá udělení Nobelovy ceny míru Liou-Siao poovi

Pořadatelé Trutnov Open Air Festivalu vítají udělení Nobelovy ceny míru čínskému disidentovi Liou-Siao poovi. Věnovali

Trutnov Open Air 2010

Trutnov Open Air 2010

Může-li se některý z českých festivalů označovat tituly jako jedinečný, legendární, kultovní nebo multižánrový, je

Trutnov Open Air nabízí jediné vystoupení Manic Street Preachers v západní a střední Evropě

Trutnov Open Air nabízí jediné vystoupení Manic Street Preachers v západní a střední Evropě

Ve čtvrtek 19. srpna startuje „Open Air Festival Trutnov 1987 – 2010“. Hlavní hvězdou jsou

Do Trutnova míří melodičtí Arch Enemy

Do Trutnova míří melodičtí Arch Enemy

, legenda glam rocku The Glitter Band, ale i znovuobnovená Vltava či Ondřej Havelka se


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved