Na rockovém Trutnově vystoupí vedle metalových Soulfly…

Na rockovém Trutnově vystoupí vedle metalových Soulfly…

a šamanských bubeníků česká legenda evergreenů Pavel Bobek. Zazpívá Zappu? Je to tady – v Trutnově vystoupí Pavel Bobek! Vedle jedné z nejtvrdších metalových kapel s prvky ethna Soulfly, hardcoreových Shelter nebo šamanských bubeníků The Dhol Foundation či komunisty zakázané legendy undergroundu Plastiků, vystoupí na stejném pódiu hvězda nejen popového československého nebe, Pavel Bobek. Tento „zpívající architekt“ přijede do podhorského ležení s orchestrem Malinaband, rekrutujícím se z těch nejzkušenějších westmenů okolo kapely Druhá tráva.

Po nezapomenutelném koncertu Evy Pilarové či Waldemaru Matuškovi, Martě Kubišové, Václavu Neckářovi, Banjo Bandu Ivana Mládka, Felixi Holzmannovi nebo Originálním pražském symfonickém orchestru, tak naše nadžánrové podhorské ležení opět přivítá jednu z legend české pop music z řad „zasloužilých umělců“. Můžeme se tak po roce těšit na jedno z výjimečných vystoupení bořících mýty a hranice hudebních stylů. Bude to jedno ze setkání mimo jakékoliv hudební škatulky. I v tom je totiž poslání Trutnova: rozšiřovat obzory od rocku přes underground, punk, ethno či hudbu s tanečními prvky až tam, co slyšíme několik let denně z rádia, ale nemusí být špatné, byť je tímto způsobem do určité míry devalvováno.

Na Trutnovu se opět, po loňském vystoupení Marty Kubišové, objevuje hudební stálice a legenda česko-slovenského hudebního nebe se silnými angloamerickými kořeny, což se nikdy žádnému z totalitních režimů nemůže líbit, natož tomu komunistickému, který zdejší krajinu sužoval několik desetiletí. Když v srpnu 68 za okny projížděla okupační vojska, Pavel Bobek řádil po klubech v rytmu rock ´n´rollu. Na politickém barometru přituhovalo a mnohé kapely byly zakázány, jiné se z anglických názvů přejmenovávali na české. Pavel Bobek se s tím vyrovnával po svém a pomalu ale jistě začal nekompromisně propagovat anglo-americké rytmy koketujíce s prvky americké country.

První malá deska vyšla Pavlovi už v roce 1964, nezapomenutelné jsou jeho legendární TV vysílání kurzů angličtiny o několik let později . Za komunistů věc ojedinělá. O Pavlu Bobkovi se mluvilo jako o ideologovi bigbeatu a svými angloamerickými sympatiemi byl nesympatický těm, kteří se shlíželi ve východě, hledajíce oporu za hranicemi zakarpatské Rusi. Pavel Bobek má ve své minulosti i odkazy k leckterým „ikonám“, které myšlenku Trutnova spoluvytvářejí. Jeho píseň Pojď stoupat jak dým je českou (a marihuanových souvislostí zbavenou) verzí hitu Don´t Bogart Me z kultovního „hippie muzikálu“ Easy Rider. Bobek je také pravděpodobně jediným českým zpěvákem pop-music, který sáhl do zpěvníku Franka Zappy, a to když přezpíval jeho Harder Than Your Husband jako Lepší než tvůj manžel.

Přivítejme i Pavla Bobka, hudebníka s duší v americkém rokenrolu, swingu, folku, country ale i moderního šansoniéram, s tolerancí zdejšímu táboru vlastní. Odměnou nám bude radost z vystoupení, které možná leckteré překvapí, ale snad i pobaví a potěší. Kdo na Trutnovu pamatuje obdobná vystoupení, jistě nezapomněl….

Trutnov je nejen o názoru, ale i o vyskočení z hudebních škatulek a o jejich překračování. A těšme se, až všichni uslyšíme „to zvolání“…. „Oh, Ruuby…!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Trutnovský kmen vybubnovává: do podhorského ležení přijedou Korn

Trutnovský kmen vybubnovává: do podhorského ležení přijedou Korn

„V povelikonočním čase radostné zvěsti o vzkříšení vybubnováváme, že do podhorského ležení přijede americká kapela Korn.

Festival Trutnov vítá udělení Nobelovy ceny míru Liou-Siao poovi

Pořadatelé Trutnov Open Air Festivalu vítají udělení Nobelovy ceny míru čínskému disidentovi Liou-Siao poovi. Věnovali

Trutnov Open Air 2010

Trutnov Open Air 2010

Může-li se některý z českých festivalů označovat tituly jako jedinečný, legendární, kultovní nebo multižánrový, je

Trutnov Open Air nabízí jediné vystoupení Manic Street Preachers v západní a střední Evropě

Trutnov Open Air nabízí jediné vystoupení Manic Street Preachers v západní a střední Evropě

Ve čtvrtek 19. srpna startuje „Open Air Festival Trutnov 1987 – 2010“. Hlavní hvězdou jsou

Do Trutnova míří melodičtí Arch Enemy

Do Trutnova míří melodičtí Arch Enemy

, legenda glam rocku The Glitter Band, ale i znovuobnovená Vltava či Ondřej Havelka se


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved