Masters Of Rock 2007

Masters Of Rock 2007

Tak …a máme to za sebou. Teplotní rekordy, super “objektivní“ reportáže v TV a rádiu, a hlavně, čtyřdenní fesťák pořádně nadupané rockové a podstatně tvrdší muziky. Nerad bych to nějak sáhodlouze rozebíral, ale pár postřehů si pro sebe rozhodně nenechám.
Hned musím říct, že žádný den jsem se v areálu nevyskytoval dřív jak kolem druhé odpolední ,protože když budu chtít vidět české kapely , jakýkoliv jiný festival mi to vynahradí a stejně většinou rotují ty samé, takže jsem byl v klidu. Nebudu nijak probírat samostatné skladby,jen tak povšechně bych rád ohodnotil jednotlivé grupy které jsem měl tu čest vidět a slyšet.

Čtvrtek

Viděl jsem za pochodu deštivou clonou kousek vystoupení Fleretu a Jarmilky, a nelze jim upřít tu naši melodiku, i v dešti měli slušnej kotýlek. Hevein ani TÝR pro mě nepřinesli nic objevného,zvlášť TÝR po 4 písničkách začal znít podezřele stejně, až jsme ztratili přehled kolikátá vlastně písničky to je. Vypsaná fixa, no comment a Die Happy jakbysmet, mě se to prostě nelíbilo, ani to se mnou nijak zvlášť nešilo, myslím, že speciálně v případě Die Happy už toho je na MORu opravdu příliš!!! Přehodilo se sice pořadí,takže RAGE s orchestrem šli na řadu později,ale o to zaslouženěji, nevím co by ta hodně „ vypsaná“ fixa chtěla předvádět před Finntroll.

Jejich vystoupení už bylo o poznání zajímavější než Hevein a TÝR,přestože tuhle muziku nijak nevyhledávám,bavili mě víc. Čtvrtek pro mě byli ale hlavně RAGE spolu s orchestrem. Přestože jejich playlist by unesl i jinačí fláky, a zvukař se taky chvílema trochu ztrácel ve změti nástrojů, byla to parádní jízda a když někdo umí, tak umí. Ani výměna bubeníků neubrala na razanci a skoro se mi zdálo, že ve srovnání s minulým vystoupením na Masters by to mohlo být tak fifty/fifty. Hlavně závěrečný sbor si hodně užívali, od minulého roku dobře vědí, že umíme sakra dobře zpívat!!! Běloruská filharmoška to taky má pěkně zmáknutý, to bylo vidět už na jejich posledním DVD a ve Vizovicích rozhodně nezklamali.

Pátek

Do hajan, ráno rozdávání panáčků na probuzení, marné hledání místa k obědu, až jsme z té zoufalosti odjeli raději na oběd do Zlína a ještě si dali pivko v Masters Of Rock Café, a už se nám hrne páteční program. Dítka se těší na Tleskač, že si zařádí, já v klidu….že až na Norther, ale chyba lávky, spánek mě přemohl a já přicházím až na poslední asi 3 kousky. Okouknu Annu K, která vypadá pořád stejně dobře a celkem slušně hrající kapelu, a vydávám se do stanu B kde chystá svoji produkci Miloš DODO Doležal. Znám se s ním osobně, párkrát jsem měl i tu příležitost být na stejném pódiu jako on s Vitacitem ..jen o chvíli později….a tak se těším co po létech uslyším.

Nebyl jsem sám, a kdo si to rozmyslel později už měl smůlu, po naplnění kapacity stanu už se nepouštělo dovnitř. A bylo co poslouchat. Staré songy z Vitacití éry jsou pořád stějně dobrý a těch pár instrumentálek se dá přežít, i když bych je trochu zkrátil…chichi. Nastupuje „mladej DODO“ na basu a hodně starších borců může jen závidět jak to 14ti letej sekáč válí. Končíme a honem na plochu. Klasika všech klasik , až se bojím, co tomu mládí řekne. URIAH HEEP.

Nezklamali hoši, zpěv sice chílema někam mizel, ale bylo slyšet a vidět,že hard rock z ostrovů má pořád sakra šťávu. Kouzla s kytarou, pěkně sezívané hlasy, hezká světelná show a samozřejmě v přídavku Lady In Black, kotel je jejich, nemá to chybu. Atmosféra jakou dokázali udělat při LOOK AT YOURSELF je neskutečná, gradace, sólíčko, šmrnc….no páni se asi do důchodu moc nechystají….a to je v jejich případě dobře. Zato po nich nastupující „Motoráci“ tak to bylo pro mě osobně velké rozčarování. Docela jsem se na ně těšil, ale po půlce vystoupení jsem si v klidu došel na pivko a vrátil se až na přídavky který jediný stály za to. Nevím jestli neměl Lemmy svůj den, ale ten jeho nezpěv ještě navíc dost odfláknul, a tak se zbytek kapely mohl třeba rozrhat, ale živelnost a rebelii kterou jsou tolik proslulí, to jsem u něj teda nenašel ani co by se za nehet vešlo. Jestli že by bylo hrdinství žvejkat jak „dobrej hokejovej trenér“ a hulit na pódiu, ale to už je spíš taková pózička a v jejich případě se to prostě pro tenhle večer u mě nesetkalo s úspěchem….a tak jsem se těšil. No co, třeba příště… Jako kdyby pořadatel věděl, že AFTER FOREVER skrývají dost velký potenciál, zařadil je správně až nakonec, a tak se mi rozhodně spravila chuť. Nejen, že si člověk okouknul pěknou babu co umí dobře zpívat, a i když kapel s frontmankou valem přibylo, a dvojzpěvy „kráska a zvíře“ jsou od dob slávy Nightwish taky na denním pořádku ,přesto AFTER mají šťávu a náboj, která stopu zanechala podstatně větší než předešle přehrávky rádoby rebelů. Dobrý zvuk a pár světelných vychytávek zážitek jen umocnilo. Jo, tak to je hodně povedený závěr večera. ‚Ťapkání čvthodinky do kempu, kde muzika po ránu moc neruší a hupky šupky spát do auta, něboť stan zabrala mládež a byl jsem poněkud nadpočetnej….

Sobota

Páteční počásko bylo akorát, zato od soboty už jel teploměr až příliš moc nahoru a sluníčko ,mrška , nám i muzikantům dávalo co proto. Pořádatelstvo by si mohlo vzít mustr někde v cizině, kde vodní sprcha v předních řadách je celkem běžný úkaz, a 3 kohoutky s vodou vedle plochy nejsou až tak dostatečné při takovém vedru. Taky alkohol fungoval podstatně rychleji než někteří očekávali,protože „mrtvolek“ valem přibývalo… Tentokrát jsme zkusili vydržet frontu na oběd přímo ve Vizovicích a po asi čtvthodince se nám podařilo chytit místa, což byl docela husarský kousek. Dorost dostal zelenou, ale ještě před odletem z kempu se mi přišly krasavice předvést jak se „vytunily“ na odpoledne.

….no slušelo jim to kočkám, to sem musel uznat. Černá barva byla do toho sluníčka jistě ideální a nechat si kvůli parádě koukat kdeco, sice podle mě nebyl až tak geniální nápad, ale vážně jim to seklo. No…..však ráno už tak veselo nebylo, když se mazaly spálená „VIP“ citlivá místa, ale za tu pozornost šarmantních zpocených metalistů to jistě stojí.

Doma jsem si tak trochu dělal domácí úkoly,takže jsem měl hodně naposloucháno a tak mě naživo dost zajímali Black Majesty. Popolední sluníčko jim moc neprospívalo, jak mohli schovávali se do stínu, ale hráli jak draci, jen zvukaře bych vykrákal za vlasy a koupil mu brejle, protože soustavně nedával pozor, která kytara co hraje, a o spoustu pěkných sól a dvojhlasů jsme kvůli němu přišli!!!! Sypalo se to pěkně zostra a zpěvák si byl ve vejškách podstatně jistější než večerní hvězda.. .mistr Timo….ale to je můj názor…….očekávám od čtenářstva velkou polemiku…cha.! Vynechávám SSOGE, i když se mi minulý rok hodně líbili, ale už jsem je slyšel před týdnem na „Basinu“ kde byli taky velice dobří a tak v tom vedru dávám přednost chládku. Dostavuju se až na půlku vystoupeni Epicy, které mě překvapilo hlavně svý drsným závěrem, to byla teda jízda. O tom, že Simone zpívá i vypadá víc než dobře jsem se už mohl přesvědčít na vystoupení Kamelotu ve Zlíně, takže samostatnej koncertík mě potěšil celkem hodně. Opětovné „kráskozvířecí“ odpovídačky měly tentokrát ostřejší nádech než včerejší AFTER FOREVER, ale zvukař opět někde lelkoval, protože i hlasitost byla nějak podezřele nízká…pořád mi přeznívalo něco ze stanu B scény…což se ovšem dělo celé 4 dny v pauzách mezi písničkami, a u všech kapel, musím přiznat že jsem z toho nijak odvázanej nebyl, škoda že stan nešel asi kvůli velikosti umístit třeba do míst kde byl hops z jeřábu. No uvidíme příště, a kdoví jestli ve Vizovicích, zdá se mi že to možnosti areálu už přerůstá… možná by stálo za zvážení omezení počtu lístků, ale jak znám české hlavinky, pak by se jistě vytratily brzo, a vesele by se s nima kšeftovalo za podstatně větší obolus…..no…..uvidíme.

V nadějném očekávání se připravuju na další rockovou legendu THUNDER. Už při nazvučování se zdá, že postupujeme do vyšší třídy, a při vystoupení je to opravdu tak. Takže když je u čudlíků ta správná ruka všechno jde jak má. Poctivý rock s naprosto úžasným zpěvem, sbory jak z céda, kytary, bicí všechno jede jak švýcary, na pódiu opravdické hammondky, skoro se mi chce říct, že o fous lepší než včerejší Uriáši, ale nakonec to přeci jen „U“ vyhráli díky větší rozběhanosti frontmana i různorodějšímu výběru písniček, u Thunder to pomalu sklouzávalo k jednotvárnosti díky většině středních tempíček, ale nakonec to vždycky v pravou chvíli zachránila nějaká větší „vypalovačka“.

No nic jdeme na hlavní hvězdy večera,první z nich jsou notoricky známí STRATOVARIUS. Kotlík už vyžaduje začátek, žádné meganazvučování se nekoná, takže časově to zhruba i všechno sedí. Hezké plátno v pozadí a začínáme. Hned ůvodní z klipu známá flákota se trochu zvukově potácí, a z úžasem během celé produkce zjišťuju, že tak to vypadá skoro v každé písničce. Kytara se ztrácí a objevuje v záhadných vlnách a činely si taky moc nevychutnáváme, no překvapili hoši.

Slyšel jsem je už hrát s podstatně lepším zvukem, nevím kde se stala chyba, ale tohle by se prostě stávat nemělo ať už jde o hvězdy nebo „řadovou“ kapelu. Přesto vystoupení má šťávu i drajv, taková Twillight Symphony… hmmm… je slyšet, že hlavní kytarový mág „Straťáků“ je dobrej střelec. Chvíli trvalo než se to na pódiu rozhejbalo, ale ke konci už to bylo super. Kvalitní basák, příjemné klávesy… jo, spokojenost. Parádní přídavek, jen jsem litoval, že nesáhli třeba po Millenium, ta by mě naživo opravdu hodně zajímala. Opouštím pravou část kotlíku a vyrážím na pivní obchůzku neb mi vyžíznivělo. To jsem neměl dělat, objevil jsem partičku známých muzikantů a trochu jsme se “chytili za jazyk“, a znáte to…sejdou se tři muzikanti a žádnýho jinýho nepomlouvaj… no tak se stalo, že přes veškeré úsilí a snahu ,kterou jsem během vystoupení Children Of Bodom měl, jsem neviděl a neslyšel ani jednu věc od nich.

Prý skvělé, ale vážně nemůžu sloužit. Zato na IN EXTREMO už jsem čas měl… zčásti proto, že spoluřečníci začali povážlivě zpomalovat v řeči, a i přísun piv a jejich pohyb zdál se být poněkud mátožný…Hezké plátno véééelkých rozměrů, slibovaná ohňová show, kterou bohužel v klubu ve Zlíně, kde jsem je už jednou viděl, nemohli použít, rázný pochodový rytmus a jadrný zpěv spolu s výrazným zvukem, kde se dostalo i na všechny prapodivné nástroje, závěr večera jak má být. Lehce motáckým krokem se vracím zpátky do kempu a tuším, že neděle už bude opravdu těžká na přežití.
Neděle

V brzkou hodinu se ze sousedního stanu ozývá halasný křik „dobré ráno…..Vietname“, nemám proto jaksi pochopení a vtipně kontruji…..“chcípni…ty hovado!!!!“. Samozřejmě nic ve zlém, byl to můj lehce poupravený kámoš kterého to spaní moc asi neba, ale rušit mě zrovna tímhle výkřikem…..to už bych byl raději kdyby se přivinula nějaká “přítulkyně“ a nemusela by ani tak křičet… Jak jsem poznamenal o pár řádků výš, sluníčko, sluníčko, sluníčko. Hnus „velebnosti“ chtělo by se říct, a jako první probuzená se hrne moje vlastní dceruška a předvádí skvělé spáleniny…no co říkal jsem to… Oběd opět ve Zlíně, aby se nakoupily nějaké mazací prostředky první antisluneční záchrany a odpoledne zpátky na plac.

Výheň dosahuje neskutečných hodnot a my začínáme až na VISION OF ATLANTIS. Opět další zpěvačka….zatím bezkonkurenčně nejhezčí obleček, jistě by vyhrála soutěž o nejkrásnější zpěvačku Masters Of Rock. Když zrovna nezpívá schovává se před sluníčkem ve stínu…ani se jí nedivím. Kotel už není jako sobotní odpolední, protože spousta lidí musí v pondělí do fachy a pomalu se rozjíždějí k domovům. Přesto Vision mají i v tomhle vedru dostatečnou podporu, ale opět mám výtky k hlasitosti (příliš nízká – stan vedle dost ruší). Mají hezky našlápnuto k vyplnění prozatím prázdného místa po znovuobnovování Nightwishl. Přesto se občas přistihnu při pobrukování známého nápěvu,…opět jsem měl trochu naposloucháno. Ovšem AFTER FOREVER zase nepřeskočili. Tak a teď to přijde!!!!

Když jsem letos poprvé naživo slyšel v pražském Abatonu SABATON, bylo to pro mě opravdu velké a hlavně příjemné překvapení. Písnička Primo Victoria, a celé tohle album je hodně chytlavé a tak jsem byl zvědav co na velkém pódiu a v tom vedru… Ale už před nástupem bylo znát že popularita stoupá. Jen se někdo z nich objevil na pódiu už se kotlíček plnil a dav skandoval. Celá zvuková zkouška trvala asi 8 ,možná 10 minut a pak už se jen v podstatě čekalo na čas, aby se začalo ve správný okamžik. Nadrženě vtrhli na scénu a předvedli výkon, který hravě smetl všechno co následovalo po nich (Sepulturu nepočítám, tu jsem neviděl…a ani vidět nechtěl). V tom neskutečném horku předvedli parádní show,velice kvalitní muzikantské výkony, o zpěvu ani nemluvím. Ale hutná, razantní, šlapavá heavy muzika s nosnými refrény, která se večerním „supermanům“ Hammerfall , lehce vyrovná a v nasazení je rozhodně i předčí!!! Tak a kamenujte si, pravověrní Hamerfaláci!!! Kdyby Sabaton měli jejich hlavní večerní čas, a příděl pyro, nevím nevím, jak by se tenhle zápas dal rozsoudit. V každém případě, přes veškerou snahu, hodně vydařenou scénu, světla i zvuk, to u mě Hammerfal prohráli, hlavně výběrem písniček, kdy mě tak v třech čvrtinách vystoupení už opravdu zoufale nudili (a to je mám dost rád) tak naprosto přitroublejma povídačkama a tak trochu fádním výkonem. To průpovídky Sabatonu byly aspoň veselé, hlavně vyjmenování našich, samozřejmě jak jinak, nejskvělejších druhů piv, ale hlavně ta o velikosti důležitého pánského nástroje!!!! Když se pak v průběhu večera ještě vydal frontman Sabatonu na plochu mezi běžný lid, a nechal se fotit s kdekým, aby následně důkladně „probral“ jednu přítomnou krásku, zvítězili opravdu o hodně koňských (pardon-metalových) délek před „H“.

Tak předčasný vrchol máme za sebou, nastává velké těšení na následující německou grupku AXXIS. Jejich melodika a zajímavý hlas mi učarovaly už při jejich prvním albu, a to poslední navštěvuje můj přehrávač hodně často, takže jsem byl víc než připraven. S výběrem písniček naprostá spokojenost, s nasazením určitě taky, hóóódně velká spokojenost s tím,že přivezli i zpěvačku, jen zvukaře bych opět….grrrrrrr, minimálně poslal na ušní!!!!!!!! Kotel mají plně pod kontrolou, a když se začne milou lámevou češtinou předčítat z papíru ,aby poslední věty zněly: “..nhéumim mós šésky, phróto mam ténhle papir“ odměňujě to dav bouřlivým veselím a potleskem. Vůbec pokusy o náš jazyk se většinou sekaly s nadšením, jen promotéři mohli některým kapelám říct,že Zlín a Vizovice nejsou jedno a totéž,ale i tak dost dobré. Aby toho nebylo málo, vytáhli si z davu jednu pohlednou krasavici nahoru k sobě a nechali ji celou písničku točit na videokameru, aby ji v následující vyzkoušeli z hudební nauky a dostala do ruky tamburínu. Příjemné, rozdováděné, melodie co mají sílu, ano to byli AXXIS. Až na ten zvuk moc pěkné, jsem hodně spokojenej, až jsem přehlédnul, že už mám v tom vedru asi tak 6 pivko…..no odsejpá to,odsejpá.

Následující čeká hvězda mládeže Divokej Bill by jen překvapila, kdyby ten vroucí kotel nerozeskákala, mediální masáž s naším národem udělá hodně a puberťáci i odsrostlejší lehce podlehnou všeobecnému nátlaku, já už tak ne, ale ne že bych si z jejich písniček pás hopsavejch nevybral. V klidu ale popíjím, nedávno jsem byl účastníkem samostatného koncertu a tak mám pro letošek „odbillováno“. Taky už není moc zábavná neustálá hláška o tom, že zpěvák je „v lázních“. Dostal se do odvykárny svojí vinou,tak proč to balit do sladka,ne?

Jdu se schovat do stínu, abych byl příjemně překvapen následujícímu PINK CREAM 69. Ne že bych jejich hity neznal, ale naživo mě překvapilo jak dobře nová tvář kapely zpívá, a hlavně jak jim to hraje. Zvuk kytar byl jeden z nejlepších za celej festival a kotel se dostává celkem statečně do varu.

Ale to už se chystá scéna na vrchol festivalu…tedy spíš na to co by mělo být vrcholem. Už jsem si k tomu řekl své,tak malé dodatky. Scéna opravdu moc pěkná, zvlášť ten nápad s nápisy na kopácích vystavěných do velké pyramidy…jo opravdu vyvedené. Plátno super, světla taky. Pyro show má ještě co dohánět, proti In Extremo celkem odvar, ale snaha se cení. Jen bych nerad aby se to nedostalo do takových trapných kolejích jako „my jsme Hammerfall“ a kdo je víc, apoň tak mi to začíná připadat. Neupírám snahu a výborné nápady, i hráčské dovednosti jsou výborné. Jo pozérství k týhle muzice určitě patří, ale všeho s mírou… Ještě že to zachránilo aspoň Hearts On Fire, opravdu myslím, že playlist nebyl šťastně vybraný, ale to je zas jen můj názor….ať si kdo chce, říká co chce, podle nadšení z kotle je jasné že Hammerfall to berou za správný konec metalové uzdy, tak hoši ….

Tím končím milé děti…chce se mi říct, protože „Sepošku“ nijak nemusím, a jak se mi ráno potvrdilo při poslední snídani v kempu, dobře jsem udělal. Prý podezřele dlouhé nazvučování, problémy s bicíma atd,atd, a stejně jsem ji ještě při usínámí zdáli slyšel, takže jsem byl vlastně tak trochu přítomen.

Tenhle rok mě toho moc nepřekvapilo, třeba jako minulý Masters of rock Charon, nečekaně výborné vystoupení Metal Church , i velice vydařené záverečné Within Temptation…..o Gammaray a Rage ani nemluvě…..Přesto si myslím, že letošek byl taky řádně vyvedenej, jojo, METAL IS LIFE!!!!

Pondělní dopolední odjezd a fronty přes Zlín mě pobavily aspoň v tom, že mi kámoška psala:“hele,v rádiu řikaj, že se rozjíždí asi 30 000 lidí, všude šílenství, policajti to prej musej řídit……!!“. No nevím kde vzali tyhle „zaručené“ zprávy, ale my jsem potkali jen jednu hlídku co pravděpodobně dávala dejchnout, a pár protijednoucích policejních aut a to bylo všechno. O řízení dopravy nemohla být ani řeč.

Cesta domů v tom nejparnějším dni byla v neklimatizovaném autíčku opravdu „labůžo“, ale nic z toho nám nevzalo radost z právě proběhlého skvělého čtyřdenního maratónu ve Vizovicích ,a zdaleka neubralo na těšení se na další ročník. Třeba se povede nějaké drobné vady na kráse vychytat, a když ne, i tak to bylo bezva. Zase se potkáme se spoustou známých, poslechneme, zapaříme ,popijeme…….no však vy víte. Jen se přimlouvám tam do nebeských výšin….“helé, woe, Péťo, nešlo by s tím počasím něco udělat, no co řikáš, hlavně o těch víkendech…jo a na MASTERS OF ROCK 2008, prosimtě speciálně jo????,….žádnej deštík, lehké mráčky, slunečního žáru tak akorát……domluveno jo?……tak dík……..“!!!!!! Už se těším!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Masters of Rock – 2015

Masters of Rock  – 2015

místo: Vizovice – Areál likérky čas: 9. – 12.7.2015 ČTVRTEK  Tak a je to zase

Masters of Rock 2014 – atmosféra

Masters of Rock 2014 – atmosféra

Masters nejsou zdaleka jen o kapelách. Na tomto místě najdete pár postřehů a hlavně snímků,

Masters of Rock 2014

Masters of Rock 2014

místo: Vizovice datum: 10.-13.7.2014 Čtvrtek Zapsáno a nadatlováno online do mobilního telefonu, tedy následující řádky

Potvrzené kapely druhého pódia festivalu Masters of Rock 2014

Potvrzené kapely druhého pódia festivalu Masters of Rock 2014

ABSOLUT DEAFERS (CZE) – Tento energický rock metal pochází ze severní Moravy a začátek kapely

THE EXPLOITED na letošním Masters nemohou vystoupit

THE EXPLOITED na letošním Masters nemohou vystoupit

Punkové legendě THE EXPLOITED se ani letos nepodaří vystoupit na Masters of Rock. Už se


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved