Masters of Rock – 2015

Masters of Rock  – 2015

místo: Vizovice – Areál likérky

čas: 9. – 12.7.2015

ČTVRTEK

 Tak a je to zase tady. Rocková událost roku vypukla v plné síle. Už příchod k areálu vyvolává pocit, že jsem snad ani loni neodjel. Vše mnoho let stále na stejných místech, ale hodila by se změna je pak otázkou.

Stage se rok od roku zvětšuje a vylepšuje, ale to už přesně ve 13:00 začíná 13tý ročník asi nejoblíbenější události všech pravověrných rockerů. Takže nejen symbolický přípitek a začíná se.

Další naplnění tradice je úvod od místních FLERET, kteří sice bez Jarmily Šulákové, ale jejich set je vždy jako otvírák příjemný. Fans si béknou „Zafoukané“ a je to super.

České FREE FALL jsem na podzim coby předkapelu Tarji, zařadil jako nudu, ale po jejich setu na MOR musím zcela přehodnotit názor, protože to bylo velmi dobré. Příjemné překvapení a palec nahoru.

První zástupce z řad zahraničních kapel jsou epicko – melodičtí XANDRIA, kteří už dost slušně zaplnili plac a atmoška začíná nabírat na otáčkách. Skáče se, zpívá se, fans se baví a festival se opavdu rozjíždí.

Následní MERCENARY sice z mého pohledu na věc, nic objevného nepřinášejí, ale jako náplň odpoledne,, no proč ne?

Daleko víc mě pohladil uši projekt Anneke van Giersbergen s názvem THE GENTLE STORM. Výtečná záležitost. S vynikajícím hlasem křehké Anneke. I když tvrdit, že je křehká se po jejím vystoupení, plném divokého pohybu, moc asi tvrdit nedá. Výborné, výtečné. O to víc mrzí odchod na tiskovku s kapelami a přicházím tak nejen o tuto hudební dobrotu, ale i o set následných KAMELOT. Soudím ale z davu před podiem, při návratu, že se muselo zaručeně líbit. Pro mě snad příště.

Když nastoupili U.D.O., tak jsem měl pocit, že je mistr trochu cestováním, počasím unaven, (nemyslím jinak) protože působil trochu zmačkanějším dojmem. Přesto však v hrdle zůstává vše beze změn, v tom dobrém slova smyslu. I když musím přiznat že, aniž bych směřoval ke kritice, se mi set zdál trochu slabší. Ale došlo na velmi povedenou Metal Heart, pak na trochu méně povedenou Fast As A Shark,, a déle trvající Balls to The Wall. Když já už asi to „kroucení davem“ nějak moc nemusím. Ale fans se baví, vše tedy O.K.

WITHIN TEMPTATION jsou stálice a pokud má thrash velkou čtyřku, tak oni v té power – melodic – epic metalové čtyřce jistě také budou. Navíc vše podtrhuje hlas překrásné Sharon, která si také může dělat s davem co libo. Výborná show, líbí se, a to nejen mě, ale už plnému areálu.

Drobně se dav rozpustil, ale ti co zůstali na závěrečné BLOODBOUND, snad nelitovali. Kdysi jsem kapelu zaregistroval jako velmi hustou nudu, ale jejich výkon na MOR se mi i docela líbil. Špatné to rozhodně nebylo.

Tak šláftruňk a jde se na kutě.

PÁTEK

Lehce studená noc naznačila teplý letní den, tak se importuju až na kanadskou skoro legendu ANVIL. I když prodrat se davem na končícím TURBO, byl tedy nadlidský úkon a je vidět že ta česká legenda stále má co říct. Zmínění Anvil jsou muzikou mládí, kdy jsme především „prděli“ z jejich obalů desek. Ta Lp výplň zas až tak masakr nebyl, (individuální vnímání) ale jako koncertní kapela jsou oni výborní. Blbinky, srandičky, dobrá nálada. Super, mě osobně se líbilo. A jak vidno, doplněk nočního stolku ženy, může stejně dobře posloužit i na kytaru. Zábavné a navíc i zajímavé z hudebního hlediska. Rozmazávat při jaké příležitosti to používání někoho napadlo, asi raději nebudu.

Tradiční setkání s lehce inventárními NEONFLY ve mě moc emocí nevyvolá, ale vnímám je jako výplň festivalu a jim se u nás také zřejmě líbí, když byli k potkání ještě v neděli mezi fans. Ale jsou to pohodáři a jistě to není úplně špatná muzika, takže vše opět O.K.

Nevím zda to byla spíš touha po stínu, nebo prodleva při zvučení, ale SERIOUS BLACK mi nějak k srdci nepřirostli. Nemyslím ve zlém, ale zkrátka asi bylo moc vedro na poslech.

Ten pátek se nesl na křídlech kytaristů páně Osbourna. Bohužel pro mě, když ten současný perlil na stagei se svojí kapelou GUS.G, tak ten minulý pořádal tiskovku. Míru záměru neposoudím, ale protože byl ex na pokecu docela vtipný, zábavný, příjemný, tak se nedá moc želet a musím přijmout pouze fakt že jsem z dáli zaslechl už jen Crazy Train a to jen díky průletu na pokec s chlapci z Hammerfall. Snad příště celé.

Jump – jump music s kdysi slavnými DOG EAT DOG je sice působivý, ale k pohybu by mě nikdo ani neuplatil, natož přemluvil. Pravdou je že se ale pár nadšenců našlo a ode mě obdiv. Super.

Vlasatí LEGION OF THE DAMNED jsou pro mě osobně větší hudební ňamkou nežli kapela před, ale opět bažím po stínu a vír z mosh-pitu moc chladně nevytváří. Ale hudebně opravdu výtečné. Navíc se začíná mírně klonit slunce za obzor, tak snad bude lépe. Myslím v rámci počasí.

Hudebně to rozčísnou mistři žánru HAMMERFALL, kteří si připravili i zajímavou stage, k tomu dobrá muzika, zkrátka vždy dobré. Zaplněné plocha asi také svědčí, že kapela boduje a večer nabírá patřičné hudební obrátky. Pánové vždy na tiskovkách opakují (musí hrozně bavit odpovídat na stále stejné otázky), že založili kapelu, na kterou si kdysi přáli chodit. Aby oni hráli to, co by se jim líbilo jako posluchačům. Tak si našli asi i pár tisíců na MOR.

BLACK LABEL SOCIETY měli sice o něco méně fans na ploše, ale mistr Zakk se předvedl v tom nejlepším světle a to i hudebním. Mě jeho zasednutí ke klavíru jen přivedlo k myšlence, zda je školen, nebo zda má naděleno z hůry. Ale hudebně výtečnost. I když přiznám se že právě ty klavírní „oplodňováky“ nějak tak nějak,, no znám asi zářezovější skladby. I když k přeříznutí se tyto možná hodí. Jdu od toho k dalšímu zářezu.

Trochu by mě zajímalo zda řečtí SEPTICFLESH nafasovali honorář už v Drachmách nebo jedou ještě na Éčka. No ale za jejich nářez si ho rozhodně zasloužili. Bylo to výživné, dobré,, jako tečka dne, rozhodně.

Super, ke strojům,, pak na kutě.

SOBOTA

Zcela záměrně jsem vypustil úvod soboty v rámci českých kapel a příchod hlásím až na sličné švédky CRUCIFIED BARBARA, které mohu kdykoliv. A to nejen ve smyslu poslechu, ale je to i velmi koukatelné. Jen mám pocit, že to píšu tak často, že mi už za to i holky něco dluží. Snad se dočkám a bude to i na splátky.

Můj privátní slib, že si dám BLUES PILS někdy celé na poslech, opět nevyšel a mrzí mě to. Je to výborná záležitost, ale musím se spokojit s pár songy a valím se na další pokec s kapelami. Tak snad někdy jindy, i když smutně konstatuju, že moc fans na ploše také není.

DELAIN se stávají u nás zřejmě velmi oblíbení, ale z mého pohledu je to jen další z mnoha podobných. Neříkám, že je něco špatně, jen se ztrácí ve škatulce plné kapel dle formátu. Zpívá baba, hrajem jakoby tvrdě, ale nepřehánět to, hlavní je melodie, dát tomu podkres táhlými tóny, klasické bum-čvacht od bicích, jen někdy dva kopáky, ale zase to nepřehánět. Pak to chce jakoby sbory alá chóry a bude great. Fans prominou, každý má miláčky, chápu, ale,ale,ale. Špatně není nic, jen je toho mnoho stejně podobného.

Hudební třešínka byla v podobě švýcarského diamantu legendy KROKUS. Kdysi víc vývozní artikl než hodinky, se předvedl ve výborném setu, plném hitovek. Výborné, super, skvělé.

Poměrně vysoko nastavená laťka ale nepadla se setem od další legendy ze země Alp, GOTTHARD. Je to rock jaký má být. Už kdysi v klubu mě to rozebralo na součástky a ani na velké stage to nebylo jinak. Pecka přímo na komoru a z Anytime Anywhere mám na zádech pralinky ještě nyní. Luxus.

Pravdou ale je, že 98% fans čekají na jiné miláčky a tím jsou temní kněží POWERWOLF. Vše kolem upírů, vlčích legend, podáváno formou gotické podoby power metalu. Chápu, že plná likérka přímo prahne a hladoví po černé mši doplněné plameny a dobrou muzikou, ale osobně raději volím vlastní motlidbu v podobě songu Gaudeamus Špiritus a dávám drobnou pauzu. Navíc areál je bezmála vylidněný. Výborné. No výborné nevím, protože prodrat se davem před stageí k nálevně je skoro sci-fi. Ale po skončení se z řad fans valila jen chvála a spokojenost, takže vše je opět Zupááááá..

Punková legenda a divočáci THE EXPLOITED pak šlápli do pedálů a i když zpěvák místy vypadal že si odloží večeři, tak to bylo výborné. Mazec před spaním je vždy vítaný.

Před spaním?? Kdo by to dělal??

NEDĚLE

Až je skoro nepříjemné, že se otvírá závěrečný den celého festivalu. Zase to byl takový kvapík co se času týká, že je to neskutečné. Záměrně jsem vynechal české party HAND GRENADE, DARK GAMBALLE, HARLEJ, nic proti, ale dají se častěji než ti další a možná díky tomu. No nechme to, každému co jeho jest. Navíc prodrat se ke stagei při právě končících Harlej dalo naznačit, že fans to vidí jinak. Občas by to chtělo nějakou zkratku pro nástup na další kapelu.

LACRIMAS PROFUNDERE byla do neděle zcela (pro mě) neznámou grupou, ale jejich set se mi líbil. Nevím zda to bylo tím, že to bylo jiné, nežli ten klasický metal co zní na MOR dost často, ale opravdu se mi to zamlouvalo. Mělo to v sobě něco z živočišnosti Sisters of Mercy a kdyby bylo nahoře temněji, tak by to byla fajnovka. Za mě dobré.

Stejně u mě bodovala následná partička VOODOO CIRCLE, kteří zněli velmi „Párplovsky“ a uši si lebedí. Super. Za mě osobně tyto dvě party příjemným překvapením festivalu.

Pokaždé říkám, že každý máme miláčky i zatracence, což je jasné a v pořádku. U mě jsou ti druzí jmenovaní ruská (už to samo o sobě je zádrhel) ARKONA. Kdysi jsem je slyšel, říkal jsem si, jo fajn,celkem se to dá. Tak dnes už se to nedá. Alespoň mé uši se už brání. To že Máša asi propila zdechlinu vlka, nebo jí sejmuli Greenpeace, to je asi jediná změna co nastala. Nevíc ani nemohu říct že by jí obal od kobzolí nějak moc slušel. Jasně dají se zavřít oči. Ale vše sotva otevřela zobák, chtělo se mi volat: “ Velebnosti, chce se mi blejt!!“. Strašné, běsné, hrozné. Falešné, zoufalé, tristní. Zvracecí pasáže hlasového projevu, no budiž, ale ty pokusy o čistý zpěv?? Navždy do gulagu a kopat, kopat, kopat. Tím nemyslím jen základy na transsibiřskou magistrálu ale i do prdele. Fans sorry,, Arkona se nepovedla. Jasně,, x tisícům se líbilo a že mě ne, je můj problém, ale když to tak vezmu, tak je vlatně zase vše O.K. Až tedy na úvodní slovo V.I.Lenina, to fakt o.k. není. Tak ďjáďa Voloďa to nebyl, ale znělo to stejně. Snad zase pár let nepřijedou, zatím každoročně to stačilo.

Částečné narovnání přišlo s chlapci od tisíců jezer SONATA ARCTICA, ale jen částečné. Nechci nyní být jako škarohlíd a prudič, ale to je další z mnoha. Ze zástupu padajícím z jednoho šuplíku. Jasně tak je to u každého šuplíku, to je bez diskuze. Ale pro mě osobně jsou SA fakt jen polonudnou vatičkou. Třeba je to celé jinak a chybka je jen u mě, protože plocha před stage dost zahoustla.

Kai Hansen a spol. byli na tiskovce poměrně zábavní, vtipní, sdílní a se stejným „šarmem“ vlítli na stage, aby smetli Vizovice svým metalem. GAMMA RAY jednoduše prořízli atmosféru na vítěznou porci pro sebe především. Zněly pak i trochu předělané songy od Dýní a vše konečně bylo jak má být.

No a tečka. Tedy spíš zlatý hřeb nejen večera, ale celého festivalu je zde. Výbuch, plameny, dým a NIGHTWISH začínají. Je to pecka na oči, ale především uši. Asi v celém areálu není nikdo koho by to nezajímalo. Más smysl komentovat celý koncert? Nebo má smysl komentovat stavitele základního pilíře žánru? Překrásná Floor a hlavně hlasová kouzelnice sype pro fans jednu perlu za druhou. Kapela přijela podpořit své CD s novou zpěvačkou, ale ona působí dojmem, že do kapely patří od jakživa. Docela bych chtěl vidět tu návštěvnost 7.12. v Praze kam Floor všechny pozvala. Já si myslím ale že zvát netřeba, stačilo vidět, slyšet. I když vizuální stránka koncertu byla také výtečná. Sladěné pyroefekty s muzikou, prskavky, čmoudíky, opravdu výborné.

No a o to hůř se pak vnímá realita. Konec, tečka, fine, ende.

Co říct závěrem??

No původně jsme chtěl básnit jak je to skvělé, úžasné senzační, ale to je zbytečné protože je. Spíš bych chtěl i poděkovat všem co se na festivalu podílí a i když vy fans to nevidíte, tak je za tím vším skutečně, spíš neskutečně moc práce. A všem těm kdo jí zvládli jako tradičně na výbornou já děkuju.

Nám ostatním přeju ať se zase za rok ve zdraví sejdeme. Zakalíme, zapaříme.

Dáme MASTERS OF ROCK!!!!!

Jo a tradičně,,,, co vy???????????

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z největších festivalů

Zlín čeká na Delain a spol

Zlín čeká na Delain a spol

DELAIN, EVERGREY a KOBRA AND THE LOTUS přijedou do Zlína! Delain je již po boku

XIV. ročník festivalu Masters of Rock oznamuje hlavní hvězdy

XIV. ročník festivalu Masters of Rock oznamuje hlavní hvězdy

  14. – 17. července 2016 Vizovice, areál likérky R. Jelínek Hvězdami nejnabitější ročník festivalu

Dýně zasypaly Fórum Karlín

Dýně zasypaly Fórum Karlín

čas:20.2.2016 místo: Praha – Fórum Karlín Musím hned na úvod přiznat, že cestou na koncert

Attila Dorn z Powerwolf vás zve na nově přidaný zlínský koncert

Vlci z POWERWOLF už si na vás brousí zuby! Za necelý měsíc je společně s


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved