In Flames a Sepultura

17.duben. Tak tohle datum „obyčejnému“ člověku příliš mnoho neřekne. Kdyby se jednalo o listopad asociace by byly bohatší (doufejme), takhle se ale jen těm bystřejším vybaví, že bylo velikonoční pondělí. Ti ale, kteří svou duši zaprodali extrémnějšímu žánru dnešní metalové scény vědí, znají, chápou. Kapely, které jsou ve svých žánrech dnes již pojmem zavítaly do pražské Folimanky, a tak, jak zpívají Tři sestry, (zajímavé, že jsem si na ně zrovna teď vzpomněl:), stovky těl spocenejch se zmítalo bez židlí, v sále, kde, (v tomto případě), se ještě včera basket hrál. – SEPULTURA a IN FLAMES

Právě pánové z těchto skupin byli příčinou toho, že v době, kdy většina světa postavená na historických základech vycházejících z křesťanské tradice slaví nejvýznamnější svátek týkající se Spasitele, v Praze na tisíc rukou se zdviženými malíčky a ukazováky hrozilo do rytmu vířících kopáků.

Začátek celovečerní hudební smršti odstartoval support DAGOBA, kteréžto jméno hudebním znalcům možná není až tak neznámé, nicméně mě osobně nepřesvědčili o tom, že by se již mohli řadit po bok hvězd této noci. Pro nedočkavého fanouška IN FLAMES až příliš standardní kytarové riffy, evidentní záliba v akordech typu e-moll, celý výstup bez jediného sóla, bez jediné kytarou stvořené melodie ač občas nahrazené samplem, nemohl být uspokojující. Vyzvedl bych baskytaristu a hlavně jeho práci s vlasy. „Větrné mlýny“ byly vizuálně velmi zdařilé. Trochu blíže posluchačově srdci se dostala třetí skladba, („Fade Away“ neslo se refrénem, rozuměl-li jsem dobře), s poměrně melodickým refrénem, který se tak stal oázou uprostřed jinak lehce stereotypní kytarové pouště. Avšak ve čtvrté „pecce“ nasamplovaný zpěv ,(a to hlavní linka, nikoli pouze back vokal, který, nutno přiznat, i když mnohem decentněji, používá i Anders Fridén z In Flames), mě ale posadil zpět do židle.

SEPULTURA
Pánové Derrick Green (zpěv, kytara) Andreas Kisser (zpěv, kytara) Paulo Jnr. (baskytara) a Roy Mayorga (bicí) nechodili dlouho okolo horké krve a pustili se do díla s energií jim vlastní. Charakteristické rytmy, klasické kytarové party, přesně šlapající brazilský stroj, prostě SEPULTURA. Z důvodu narození syna Igora Cavaleri, usedl za bicí soupravu, tedy troufám si říci jeden z hlavních nástrojů této hudební party, už zmíněný Roy Mayorga, a bylo se na co koukat. Nebo spíš bylo co poslouchat. Trochu paradoxní je, že Roy svého času určoval rytmus jiné partičce a sice SOUFLY, se kterou, jak není žádným tajemstvím, SEPULTURA, po ne zrovna přátelském odchodu Maxe Cavaleri, nesdílí zvláště přátelské vztahy (a naopak). – ale „metal si nevybírá,“ a tak, kdo ví, třeba se jednou dočkáme i společného turné SEPULTURA, SOUFLY.

Ač hudební set SEPULTURY, který chlapci v rámci svého hudebního putování po světě předvádějí, má být určen, zcela pochopitelně, hlavně k propagaci jejich nového alba Dante XXI, inspirovaného klasickým dílem předrenesanční literatury, Božskou komedií Dante Alighieriho, nezapomněli ani na starší věci, a tak si všichni fanoušci přišli na své. Nutno říci, že i z tohoto živého vystoupení bylo vidět, že Derrick Green se role zpěváka SEPULTURY po odchodu Maxe chopil zcela oprávněně a i skladby z alb jako Chaos AD, Schizophrenia…, tedy ty v „originále“ reprodukované Maxem Cavarelou, podává velice přesvědčivě a zároveň do nich svým projevem vkládá i něco lehce novátorského. (Zarytí vyznavači SEPULTURY za éry Maxe budou zajisté opačného názoru… a v tom je to kouzlo). SEPULTURA podala zkrátka takový výkon, jaký jsem od ní očekával, a i přes to, že jsem si před začátkem koncertu říkal, že pro tentokrát budu své hlasivky šetřit, ve skladbách jako Territory, Choke či Troops of Doom jsem se náporu atmosféry stejně neubránil.

IN FLAMES
Po další krátké přestavbě pódia, jejíž trvání jsem po čtyřiceti minutách čekání přestal sledovat, se konečně, za do popředí nainstalovaným suknem, objevily stíny pěti tajemných postav. Závěs však dlouho protagonisty švédského metalu neskrýval, když se po několika prvních taktech snesl kamsi za nášlapy. Celkem efektivní a spoustou lidí celkem očekávaný kousek. Musím ale podotknout, že ono čekání se vyplatilo.

IN FLAMES jsou kapelou, která, a to dle vlastních slov, se chce soustředit hlavně na živé hraní a ne jen „zahrabat se“ někde ve studiu, a tak, i když samozřejmě i díku rozpočtu koncertů a velikosti žánrových vod, které hasí „švédské plameny“, pódiová show se zajisté nedá srovnávat např. s RAMMSTEIN, přes to přese všechno energie sálající z této severské pětice okamžitě rozhýbala již několik hodin na nohou stojící publikum. Velmi pěkný moment byl, když i samotný Anders vyzval sedící publikum, aby si před hitovkou Only for the Weak stouplo a pronesl něco v tom smyslu, že tady nejsme na žádným popu, kde se sedí, ale na heavy-metalu. Kvalitně odvedená práce jednou z největších kapel švédské metalové současnosti v podobě skladeb jako např. Bedtime story, Pinball Map, Systém, Embody The Invisible, Colony, Black & White, Take this Life, Come Charity, Scream, Bullet Ride a dalších byla více než důstojným vrcholem tohoto velikonočního večera.

Kdo váhal a nešel, přišel o pořádnou dávku energie do žil. Celá akce se nakonec vydařila i přes počáteční komplikace jež se pro návštěvníky projevily v podobě posunutí začátku o hodinu a čtvrt, tedy na 19:15. Bylo se na co koukat, bylo co poslouchat a když jste si vystáli frontu, bylo i co pít… Heavy, death, thrash, melodic, …metal is not DEAD!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

In Flames a spol. míří do Roxy.

In Flames a spol. míří do Roxy.

IN FLAMES (swe) WHILE SHE SLEEPS (uk) WOVENWAR (usa) 29.9.2014, Praha – Roxy IN FLAMES

With Full Force 2014

With Full Force 2014

datum: 4.-6.7.2014 místo: letiště Roitzschjora – Německo Jsou místa kam stačí přijet jednou a nikdy

Metalfest 2014

Metalfest 2014

Pátek I bylo dáno jeti do města v západě Čech, neb po roce konala se

Sepultura a další hvězdy ve Zlíně!

Sepultura a další hvězdy ve Zlíně!

Brazilsko – americká metalová čtyřka SEPULTURA vydává na konci října novou studiovku se „stručným“ názvem

Brutal Assault 2013 – pátek

Brutal Assault 2013 – pátek

Short summary in english comming soon… Nejoblíbenější ruský tank Katalepsy, provazy vody na Orphaned Land


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved