Trans Siberian Orchestra v Praze

Trans Siberian Orchestra v Praze

datum: 24.1.2014
místo: Kongresové Centrum Praha

Téměř měsíc trvající koncertní vakuum bylo konečně prolomeno a to americkou kapelou Trans Siberian Orchestra, která ke svému progresivnímu rocku přiložila ještě poměrně velkou vizuální show.
I když se trochu potýkám se sálem Kongresového centra, musím pro tentokrát uznat, že najít příhodnější prostor by zřejmě bylo komplikované a rezignoval jsem na připomínku historie sálu.

Jak ale začít popisek koncertu, který je skutečně nutné spíše vídět, nežli jen slyšet. Sám jsem se odprostil od zvědavosti shlédnout předem pár videí a byl jsem tak vržen do víru nepoznaného.

Koncert otevřela skladba Time & Distance a já si myslím, že téměř zaplněný sál si musel hudebně, ale především vizuelně přijít na své. Paul O´Neill jako hlavní tvůrčí osobnost celého ansámblu v promo-materiálech nastínil, že mají techniku, která synchronizuje muziku se světly, lasery a pyrotechnikou a koncert tak dostává very cool rozměr. Ano, pravda. Vypadalo to velmi zajímavě, zvláště pak se synchronizací projekce nad pódiem. V ten moment jsem docenil výběr sálu, kdy člověk lebedící si v pohodlném fotelu má možnost vidět všechny detaily.

Komentovat koncert hudebně bych možná asi ani nechtěl, protože každý máme ten svůj šálek kávy, ale mě osobně potěšila skladba Gutter Ballet z arsenálu songů party Savatage, jejíž tři členové byli součástí orchestru. Slovo orchestr ale vůbec nezní nadneseně nebo přehnaně, neboť muzikantů bylo na pódiu téměř nepočítatelně a baterie střídajících se zpěváků k tomu. Pokud navíc připočtu symfonickou sekci v čele s Lead violin woman, která po divokém sólu velmi akčně přelomila smyčec, tak pódium bylo zaplněno do posledního místečka. Zpěvácká parta se pravidelně střídala v jednotlivých skladbách a co se hlasového projevu týká, asi nejde najít jediné slabší místo. Tím nesměřuju, že by koncert měl slabší místa, ani hudebně, ani vizuálně. Navíc plné hlediště záznam hltajících mobilů bylo známkou, že lidé si koncert patřičně užívají a nenudí se. Ani omylem ze mě nyní nemluví závist majitele předpotopního přístroje se kterým se s bídou dovolám, ale když jsem nakoukl přes rameno do řady pode mnou na záznam, tak jsem měl pocit, že se rovná pohledu na divoce se vařící mlíko a trochu mi unikla pointa, proč vlastně. Ale tím jsem jen nechtěně odběhl k úvahám a možná se najde někdo z vás, kdo mi dá rozřešení mé polemizující otázky.

Zpět ke koncertu, který se přes velmi působivý song Carmina Burana a další songy pomalu sunul ke svému závěru. A když chlapík oznamující v průběhu jednotlivé předěly oznámil poslední dvě dílka, tak to sálem zklamaně zahučelo, ale čas stopnout nelze. Finálová Sarajevo 12/24 dozněla a musím přiznat, že se mi ani příliš nechtělo odcházet.
Co říct závěrem? Za mě osobně víc než dobré – a tradičně, jak vy?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Světově proslulé kytarové trio G3 vystoupí podruhé v Praze!

Tentokrát ve složení Joe Satriani, John Petrucci a Uli Jon Roth Kytarový virtuóz Joe Satriani

Trans-Siberian Orchestra už tento pátek.

Trans-Siberian Orchestra už tento pátek.

  Praha konečně zažije velkolepé rockové divadlo v podání Trans-Siberian Orchestra. Historicky první koncert věhlasné americké

Soutěž o podepsanou kytaru Paula O’Neilla!!!!!!

Soutěž o podepsanou kytaru Paula O’Neilla!!!!!!

Lednový koncertTrans-Siberian Orchestra v Praze provází unikátní soutěž o podepsanou kytaru Paula O’Neilla.   Do České

Mimořádná technická opatření pro koncert T.S.Orchestra v Praze.

Mimořádná technická opatření pro koncert T.S.Orchestra v Praze.

 Velkolepé rockové divadlo v podání amerického Trans Siberian Orchestra v rámci turné World Tour 2014 poprvé zamíří

Trans Siberian Orchestra poprvé v ČR!!

Trans Siberian Orchestra poprvé v ČR!!

  Americká progresivní rocková kapela Trans Siberian Orchestra, která má na svém kontě přes 10


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved