The Devin Townsend Project

The Devin Townsend Project

Kdo byl loni „na place“ během vystoupení kanadského multitalentovaného maniaka Devina Townsenda na festivalu Brutal Assault, dozajista nezapomene na famózní nástup, při kterém s hudebníkem spolupracovala i sama nebesa. Ve chvíli, kdy poprvé uhodil do kytary, spadl na každého diváka obří krápanec, a když se po několika vteřinách spustila průtrž mračen a bouřka, v dokonalé synchronizaci se startem vystoupení, leckdo vyhlížel, kam že to Devin zaparkoval cisternu, která kropí publikum svou aquashow. U člověka, respektive mimozemšťana, který dokázal vydat 16 vysoce kvalitních alb během 15 let, snad ani nepřekvapí, že umí to, co se nepodařilo ani kovaným soudruhům – „poručit větru a dešti“.

Ne zcela známým faktem je, že mladý dvacetiletý Townsend odstartoval svoji mezinárodní kariéru po boku fenomenálního kytaristy Steva Vaie, jemuž nazpíval album „Sex & Religion“ a poté s ním odjel i celosvětové turné. Traduje se, že zatímco Steve Vai byl prý okamžitě ohromen talentem mladého Kanaďana, Townsend si paradoxně Vaiovy velikosti a slávy v době, kdy dostal nabídku, příliš vědom nebyl.

Devin Townsend se však v 90. letech sám rychle proslavil, a to díky raketovému nástupu jeho vlastní kapely STRAPPING YOUND LAD. Ta v sobě sloučila to nejlepší a nejmodernější z tehdejšího thrashe, deathu, industriálního i tvrdého progresivního metalu a nastavila nové standardy pro extrémní hudbu. FEAR FACTORY a MINISTRY získali důstojné nástupce, kteří byli opět o krok dále. Již debut „Heavy as a Really Heavy Thing“ (1995) představoval čelní srážku s realitou a nástupce „City“ (1997) vše ještě umocnil. Desky STRAPPING YOUNG LAD dodnes patří k tomu nejlepšímu, co v 90. letech na metalové scéně vzniklo. Svůj podíl na tom měl nejen Devinův charakteristický originální skladatelský a aranžerský rukopis (např. používání vrstvených vokálů a zvukových stěn), ale i skvělý výběr spoluhráčů, mezi nimiž vynikal bubeník Gene Hoglan.

Ačkoli po sobě SYL zanechali nakonec pět řadových alb, jejich kazajka začala být neposednému Devinovi brzy úzká a začal pošilhávat po sólových projektech. V rámci SYL sice své vlastní jméno upozaďoval (snad v obavě, aby nebyl škatulkován jako „ten zpěvák od Vaie“, který si chce přihřát polévku na účinkování se slavným kytaristou), ale velmi záhy přesto začala vycházet alba, která si vyprodukoval zcela sám. Zprvu pod různými názvy projektů (OCEAN MACHINE, PHYSICIST, TERRIA), později již jako THE DEVIN TOWNSEND BAND, aktuálně přejmenovaný na THE DEVIN TOWNSEND PROJECT. Neuplynul prakticky jediný rok, aby se na trhu neobjevilo něco nového z Devinovy dílny. Ohromující přitom byla nejen stále vysoko nastavená laťka, ale i žánrový záběr, který tento hudebník dokázal obsáhnout: hard rock, ambient, progresivní rock či metal, thrash, death, industriál, elektronika, pop, klasický metal, country, blues, psychedelie, taneční hudba či různé více či méně potrhlé experimenty. Přesto přese všechno nikdy nezapomněl na svůj poctivý metalový základ a kořeny. S Devinovou hudbou se zkrátka nenudíte, můžete si zameditovat, zatančit, nechat se vystíhovat nebo roztrhat na kusy.


Zatím poslední dvojice alb „Ki“ a „Addicted“ má být letos doplněná dalšími dvěma – „Deconstruction“ (údajně nejtvrdší věc v Devinově kariéře) a „Ghost“ (coby jemnější zakončení celé tetralogie). Devin při svém bláznivém pracovním tempu rozpracoval všechny čtyři nahrávky naráz a mají podat ucelený obraz o jeho vnitřním světě. Ten je podobně pozoruhodný jako samotná Kanaďanova tvorba. Je jasné, že uvedený hudební záběr a nasazení je mimo možnosti a představivost normálního smrtelníka. Devin Townsend se řadí k nemalé skupině umělců stižených maniodepresivní poruchou. Daní za momenty maximálního tvůrčího vypětí jsou proto období útlumu a deprese, několikrát si již musel odpočinout v léčebně. O některých nahrávkách se dokonce traduje, že Devin vysadil medikamenty, aby dostal do hudby co nejautentičtější odraz své rozpolcené duše.

Ať tak či onak, v poslední době opět hýří aktivitou a i diváci vzpomínaného vystoupení na Brutal Assaultu jej mohli vidět na vrcholu sil – se širokým úsměvem maniaka a nezastavitelnou talk show, při které mezi skladbami prakticky nezavřel pusu a která je stejně ulítlá jako jeho hudba. Ta má naživo skutečně grády, a ať již sáhne do kteréhokoli období své tvorby, vždy vykouzlí všeobjímající zvuk, ve kterém nenajdete ani skulinku, a nad vším tím rachotem si můžete užívat hitové melodie a křišťálově čistý vokál, díky němuž s prstem v nose brilantně vyzpívá všechny bohatě vyklenuté refrény.

Devin Townsend českému publiku svoji účast dlouho dlužil, ačkoli si zde během let získal početnou fanouškovskou obec. Jeho vystoupení na festivalu Brutal Assault bylo první vlaštovkou, která naznačila, že při jeho české klubové premiéře bude na co se těšit! Od takto univerzálního a nevyzpytatelného umělce se můžeme dočkat lecčeho, ale vždy to bude nezapomenutelný zážitek.

Vstupenky na koncert Devina Townsenda kupujte ve všech běžných předprodejích. Více informací na tel. čísle 774 220 183 nebo www.obscure.cz.

The Devin Townsend Project

22. března 2011, Praha – ROXY

Související odkazy:

www.hevydevy.com

www.obscure.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Devin se Ziltoidem bavili našlapané ROXY

Devin se Ziltoidem bavili našlapané ROXY

Text a foto: Radim „Henry“ VALO. Již po třetí přivítalo pražské ROXY Devina Townsenda a jeho ansábl,

Zakk Wylde s B.L.S. rozsekal Roxy

Zakk Wylde s B.L.S. rozsekal Roxy

datum: 16.6.2014 místo: Praha – Roxy Jsou koncerty, kdy snad ani není potřeba propagace, ale

BRUTAL ASSAULT Festival 2014

BRUTAL ASSAULT Festival 2014

06. – 09. srpna 2014, Vojenská pevnost Josefov – Jaroměř   www.brutalassault.cz Hudební festival Brutal

„Death to All“ tour – zastávka Roxy

„Death to All“ tour – zastávka Roxy

datum: 17.11.2013 místo: Praha – Roxy Není nad to, když se dá svátek oslavit pořádnou

Připomenutí přesunu do Roxy!!!!

Připomenutí přesunu do Roxy!!!!

  „Turné Death To All, které je koncipováno jako vzpomínka na předčasně zesnulého frontmana Death


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved