Melancholický konec března: Katatonia a Swallow The Sun v Praze!

KATATONIA si za poslední desetiletí vybudovala neotřesitelnou pozici a spolu s OPETH stále ruku v ruce patří k pilířům současné švédské metalové progrese, atmosféry, melancholie a komplexního uchopení tvrdé hudby tak, že je zároveň přijatelná pro poměrně široké publikum a zároveň uspokojí i ty nejnáročnější.

Ani nové album „Night Is The New Day“ na tom nic nemění, ba naopak – KATATONIA se na něm prezentuje jako stabilní, vyzrálá kapela. Má čich na výrazné melodie, zároveň je ovšem dokáže citlivě „nasvítit“ tlumeným, staženým světlem; stíny, šero a tma stále převládají, jako ostatně naznačuje i název desky – „Noc je novým dnem “. Dokáže pracovat s velkým rozpětím emocí a tvrdosti, respektive jemnosti. Umí nabídnout momenty intenzivní, hitové, chytlavé, i progresivní, psychedelické až abstraktní; umí zahrát na syrovou, bezútěšnou, takřka doomově vyprahlou notu, na druhé straně však pracuje s barvami a odstíny, ba dokonce občas vykřesá i nějaký ten záblesk naděje. Výsledkem je nesmírně dynamická hudba. Navíc ať už se KATATONIA pustí do kterékoli polohy a nálady, vždy si můžete být jisti, že vás svou sugestivní, naléhavou hudbou vtáhne do samotných útrob svých skladeb, kde si prožijete intenzivní emoci po boku hudebníků. Zmíněná poslední nahrávka je další výtečnou položkou do jejich vyrovnané a vysoce nadprůměrné diskografie, znovu svědčící o skutečném vybroušeném mistrovství, muzikálnosti a citu švédské pětice. Posluchačskou lahůdkou bude i v sugestivním živém provedení, o které si doslova říká. Bude zajímavé též porovnat, jak tento materiál vynikne vedle osvědčených a klasických kousků, kterými je za dlouhá léta působení na scéně playlist KATATONIE skutečně nabitý.

Předkapelou bude další „těžká váha“ ze severu, osvědčení famózní finští doommetalisté SWALLOW THE SUN , kteří už nasbírali ostruhy a zkušenosti i na vlastních headliner turné (naposledy se v Praze představili na skvělém prosincovém koncertě – kdo neviděl, neměl by si je nechat ujít tentokrát, kdo viděl, patrně si je také nenechá ujít znovu). Na pódiích podávají vždy působivý a prakticky bezchybný, precizní a soustředěný výkon, patří k momentálně nejlepším „žijícím“ a aktivně hrajícím doomovým kapelám na scéně, dosahují kvalit svých vzorů a učitelů (mj. MY DYING BRIDE) a v lecčems je i dokáží překonat. Umí přirozeně střídat tempa, nálady, vyhýbají se stereotypu a monotónnosti, čerpají ze „sousedních“ žánrů – na jedné straně se nebojí gotiky (která je v jejich podání velmi vkusná), na straně druhé ani blacku, deathu či death/doomu. Jejich kladem a věcí, která okamžitě zaujme, je i skvěle zvládnuté řemeslo ústící v precizní a velmi dotažené skladby. Ve svém menu mají melancholii i naději, vznosné melodie, charismatický vokál a především magicky hypnotizující atmosféru, jež nemůže nevtáhnout. Při vystoupení SWALLOW THE SUN zaručeně ztratíte pojem o čase a prostoru.

Třetím do mariáše bude pro tento večer německá naděje LONG DISTANCE CALLING pohybující se na hranici post rocku, prog rocku a melancholického metalu (ne nepodobného hlavním hvězdám večera), jejíž přemýšlivá a náladotvorná hudba vytvoří entrée programu a naladí posluchače na jeho další body.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

BRUTAL ASSAULT Festival 2014

BRUTAL ASSAULT Festival 2014

06. – 09. srpna 2014, Vojenská pevnost Josefov – Jaroměř   www.brutalassault.cz Hudební festival Brutal

Metalfest 2013

Metalfest 2013

datum: 31.5.- 2.6.2013 místo: Amfiteátr Lochotín – Plzeň Rok se s rokem sešel a opět

Brutal Assault 2012

Brutal Assault 2012

BRUTAL ASSAULT XVII. místo: pevnost Josefov – Jaroměř čas: 8.- 11.8.2012 Pro mě osobně se

Brutal Assault 2011

Brutal Assault 2011

Druhý víkend v srpnu je zapsán v kalendářích metalistů už na několik let dopředu. Do josefovské pevnosti

Nová jména na Brutal Assaultu: Katatonia a Genitorturers

Nová jména na Brutal Assaultu: Katatonia a Genitorturers

Představujeme novou dvojici kapel pro letošní ročník festivalu. Tento týden ve znamení KATATONIE a GENITORTURERS.


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved