Bubeníci z The Dhol Foundation roztančí v dubnu pražské Roxy

  • Zveřejněno: 26 listopadu 2008, Autor: , Počet komentářů: Zatím bez komentáře
  • Kategorie: Bleskovky
  • Témata:

Praha, 26. listopadu 2008 – Britská kapela The Dhol Foundation, průkopník tradičního indického nástroje, bubnu dhol, vystoupí 16. dubna 2009 v klubu Roxy. Jejich koncerty jsou proslulé především obrovskou energií, vždyť dhol patří mezi nejhlasitější nástroje světa. Prý se jimi kdysi zaháněli tygři či cizí armády nebo svolávali obyvatelé na náměstí. U The Dhol Foundation však nezůstává pouze u soustředěného zvuku několika těchto velkých nástrojů, hudebníci k němu míchají i elektronické rytmy a kytary. Kapela patří k předním představitelům londýnského asijského undergroundu, do Roxy přijede včele s frontmanem Johnnym Kalsim, legendárním dholistou, který hrál například s Asian Dub Foundation, Transglobal Underground, Fun-Da-Mental, Afro Celt Sound System, Robertem Plantem či založil formaci The Bollywood Brass Band. The Dhol Foundation během své kariéry vystoupili snad na všech předních světových festivalech včetně prestižního WOMADU. Zajímavostí je, že Kalsi je zároveň zakladatelem školy hry na dhol (pojmenované stejně jako kapela), která má nyní po Velké Británii desítky poboček. V dubnu v Roxy půjde o první klubový koncert u nás, do této chvíle formace vystupovala v České republice pouze na festivalech, nejčastěji v Trutnově. Vstupenky jsou k dostání od 24. listopadu v síti Ticketpro a od 1. prosince v síti Ticketstream za 590 Kč včetně poplatku. Koncert uvádí agentura Charm Music. Více info na www.charm-music.cz a www.roxy.cz.

Objevitelem bubnu dhol se pro západní kulturu stal v 90. let 20. století právě Johnny Kalsi, Pákistánec narozený v Londýně. Bývá přezdívaný Mr. Dhol a svým debutem „Big Drum: Small World“ z roku 2001 přehodnotil na věky názor na tento tradiční nástroj a jeho uplatnění v současné hudbě.

Bhangra, původně undergroundová záležitosti londýnské asijské komunity, se ve spojení s moderními nástroji zanedlouho přeměnila v dravý, stále však veřejnosti utajený hudební proud. S dávným nástupem legendární bhangra skupiny Alaap se ale věci daly do pohybu. Johnny Kalsi u Alaap začínal; navíc jako široko daleko první hráč na dhol. Zanedlouho každá podobná kapela musela mít dhol. Po šesti letech od Alaap odešel a hned po něm sáhli Transglobal Underground, pak spolupracoval s Fun-Da-Mental, Asian Dub Foundation i s Robertem Plantem. Založil dechovku The Bollywood Brass Band a vstoupil do Afro Celt Sound Systemu. V loňském roce se stal rovněž důležitou součástí sestavy Imagined Village. Od Afrokeltů – za velkého kolegiálního a nepřeslechnutelného přispění – se odvíjí veškerá Kalsiho inspirace pro vlastní práci. Ještě předtím ale za ním začaly chodit děti z asijských komunit, aby je naučil hrát na dhol a tak vznikla „The Dhol Foundation“, škola mající dnes po Anglii desítky tříd. A proto vždycky, když Kalsiho některá z kapel omrzela, mohl za sebe nabídnout náhradu. Na desce „Big Drum: Small World“ s ním v jedné skladbě hraje dokonce dvaačtyřicet žáků. Dosud poslední album „Drums & Roses“ vydali The Dhol Foundation v roce 2007. Bylo podobně jako všechna předchozí nadšeně přijato.

Producent, bubeník, programátor a stmelitel různorodé hráčské kumpanie Johnny Kalsi na něm stvrdil své absolutní skladatelské nadání, smysl pro střídání tělem škubající střemhlavosti s bloudivou atmosférou vědomě konejšivého, pozitivního vidění současnosti. Fúze The Dhol Foundation čerpají z podobných zeměpisně rozsáhlých ložisek a nelámou si hlavu nad použitím kulturně i historicky se naprosto míjejících nástrojů. Ačkoliv jejich zvuk stojí na bubnech dhol, nelze jejich nahrávky označit za bubenické. „Chtěl jsem k tomu, co děláme, od začátku adaptovat elektroniku. Jde nám o experimenty, to nehodlám popřít. Nevěřil jsem, že bych dokázal připravit čistě bubenické album. Některé z nich jsem předtím slyšel a přišly mi po desítkách minut jednotvárné. Je totiž jedno, zdali změníte rytmus či základní vzorec, zvuk bubnu zůstane stejný. Tak jsem si řekl: nechci vytvořit desku dhol pouze s rytmy a údery. Chci hudbu, vokály, chci, aby lidé tu desku poslouchali a jenom přitom zavřeli oči a malovali si své vlastní obrazy,“ říká Johnny Kalsi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Zakk Wylde s B.L.S. rozsekal Roxy

Zakk Wylde s B.L.S. rozsekal Roxy

datum: 16.6.2014 místo: Praha – Roxy Jsou koncerty, kdy snad ani není potřeba propagace, ale

„Death to All“ tour – zastávka Roxy

„Death to All“ tour – zastávka Roxy

datum: 17.11.2013 místo: Praha – Roxy Není nad to, když se dá svátek oslavit pořádnou

Připomenutí přesunu do Roxy!!!!

Připomenutí přesunu do Roxy!!!!

  „Turné Death To All, které je koncipováno jako vzpomínka na předčasně zesnulého frontmana Death

Fast Food Orchestra v Roxy.

Fast Food Orchestra v Roxy.

   Fast Food Orchestra představí v Roxy ochutnávku z připravované desky Stálice tuzemské klubové scény,

Koncert přesunut z Nové Chmelnice do Roxy!

Koncert přesunut z Nové Chmelnice do Roxy!

POZOR ! PRO VELKÝ ZÁJEM BYL KONCERT PŘESUNUT Z KLUBU NOVÁ CHMELNICE DO ROXY! Dosud zakoupené


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved