Blind Guardian – Návštěva Slepých strážců pod Špilberkem

Blind Guardian – Návštěva Slepých strážců pod Špilberkem

Blind Guardian jsou u nás poměrně oblíbenou kapelou, přesto narozdíl od mnoha jejich žánrových kolegů nepatřila Česká republika nikdy mezi časté cíle jejich koncertních výletů. Až loňské vystoupení na Masters of Rock, jak se zdá, protrhlo ledy, a tak průkopníci tzv. fantasy metalu dorazili během řádného turné k nové desce At the Edge of Time pod brněnský „Špilas“, konkrétně do klubu Fléda, která se pro české power/speedové fanoušky zapsal zejména vydařeným koncertem Iced Earth a Annihilator v roce 2007.

Koncert byl ohlášen více než tři čtvrtě roku dopředu, a proto byl i dost času na nákup lístků. Jistě i díky tomuto faktu dorazila na současné poměry velmi vysoká klubová návštěva, která zaplnila Flédu takřka beze zbytku. Ač byl začátek akce původně ohlášen na sedmou hodinu večerní, začalo se nakonec o půl hodiny později – pravděpodobně zejména proto, že odpadla jedna z předkapel Enforcer.

O otevíračku večera se tedy postarala švédská kapela Steelwing. Nu, když řeknu, že tito mladíci evidentně velmi rádi poslouchali a poslouchají Iron Maiden, je jasné, odkud vítr vane. Již od prvních tónů se v davu občas ozval někdo, kdo úsměvně zaskandoval „Maiden, Maiden“. Produkce Steelwing často zejména v kytarových harmoniích připomínala tvorbu páně Harrisovy kapely. Další nepopíratelnou inspirací, zejména, co se vokálních linek týče, jsou pro Steelwing kolegové ze společného státu HammerFall (a to samotní HF originality také příliš nepobrali). Sečteno, podtrženo – byl nám naservírován hudebně precizně zahraný, avšak již tisíckráte slyšený heavy metal. Žánrově nepochybně Steelwing před Blind Guardian zapadli, ale pro mne osobně je již tato muzika trochu mimo záběr.

Fléda podruhé potemněla přesně v půl deváté. Tehdy se rozezněly první tóny otevíráku aktuální desky, skladby Sacred Worlds. Kapela nakráčela na podium dle stupně svého „postavení“ – nejprve „nájemní“, avšak dlouholetí hráči na basu a klávesy, poté stále ještě poměrně nový bubeník, následně kytarové duo Olbrich/Siepen a na závěr dirigent dnešního večera, zpěvák Hansi Kürsch. Sacred Worlds se již od vydání desky stihla v hlavách fanoušků dostatečně zabydlet, a tak její přijetí bylo poměrně bouřlivé, i když se pochopitelně ozývaly po koncertě i hlasy fanoušků, kteří si jako otvirák žádali nějakou tu klasiku. Té se však dočkali hned ve skladbě následující; letitá palba Welcome to Dying strhla již snad každého a mne v tu chvíli ovanul onen opojný pocit výjimečnosti, který se objeví jen na velmi málo koncertech.

Večer odsýpal za všeobecné pohody – Fléda aplaudovala, skandovala jméno kapely i samotného frontmana a členové házeli nadšené úsměvy na všechny strany. Hrálo se z většiny alb, přičemž večerem samozřejmě neustále prostupoval duch J.R.R. Tolkiena přitomný ve většině prezentovaných skladbách, zejména těch z možná nejlepšího alba kapely Nightfall in the Middle-Earth. Ve střední části show musím vyzdvihnout zejména jemnou baladu A Past and the Future Secret, která přinesla naprosto neopakovatelnou atmosféru – tuto skladbu bych velmi rád slyšel na nějakém středověkém hradu.

Pokud píši i koncertu Blind Guardian, nemohu se nezastavit o duše kapely, Hansiho Kürsche. Věk tohoto fenomenálního zpěváka se již pomalu blíží padesátce a na jeho hlase nenajdete takřka jedinou stopu stáří. Jeho výkon tento večer bral dech a pověstný chrčák v některých chvílích neměl daleko k tomu, aby poboural zdi zaplněného klubu. Přidejte si k tomu intenzivní a sympatickou komunikaci s publikem a na podiu máte frontmana, kterého je radost pozorovat každou sekundu vystoupení.

O jedinečnosti koncertu svědčí i fakt, že BG během něj zcela spontánně zařadili do setlistu skladby dosud na tomto tour nehrané a celý set byl o takřka 10 minut delší než většina předchozích koncertů. Samotný set pochopitelně gradoval v závěru, ať už posledním songem řádného setu, titulkou z alba Imaginations from the Other Side či přídavkovými baladami The Bard‘ s Song – In the Forest a Lord of the Rings, při které skákala většina osazenstva Flédy.

Koncert skončil přesně 115 minut od doby, kdy se ozvaly první tóny Sacred Worlds v době, kdy, jak se sám Hansi vyjádřil „byla okolo cítit delikátní vůně potu“. opocených účastníků tohoto večera se ho bude účastnit rovněž. Současní Blind Guardian jsou i dnes jako jedni z mála originálními, nekýčovitými a nekřečovitými představiteli poněkud skomírajících žánrů power/speed metal a to věru stojí za to vidět.

Setlist: 1. Sacred Worlds, 2. Welcome to Dying, 3. I’m Alive, 4. Nightfall, 5. Fly, 6. Time Stands Still (at the Iron Hill), 7. Valhalla, 8. Time What is Time, 9. A Past and the Future Secret, 10. Lost in the Twilight Hall, 11. Tanelorn, 12. Imaginations from the Other Side, Encore: 13. And Then There Was Silence, 14. The Bard’s Song – In the Forest, 15. Lord of the Rings, 16. Mirror Mirror

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Blind Guardian už tento týden v MeetFactory

Blind Guardian už tento týden v MeetFactory

Blind Guardian (Německo) Support: Orphaned Land (Izrael) 20. 12. 2015, 19:00 MeetFactory, Praha Blind Guardian,

Těšte se na víkend, přijede Blind Guardian

  Po velké tvůrčí pauze vytvořila prog/power metalová legenda další album „Beyond the Red Mirror“

Anathema přinesla lásku i zmar do brněnské Flédy

Anathema přinesla lásku i zmar do brněnské Flédy

Anathema, to je hurikán emocí dotýkající se lidského nitra. Tento pátek tato bristká kapela zavítala

Metalfest Open Air 2012

Metalfest Open Air 2012

místo: Amfiteátr Lochotín – Plzeň čas: 8.-10.6.2012 Rok se s rokem sešel a začíná nám

Blind Guardian opět řádili v Praze

Blind Guardian opět řádili v Praze

V předvánoční neděli téměř magického data 11.12.2011 mohli všichni milovníci bardů přijít do pražského kulturního


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved