Metalfest Open Air 2012

Metalfest Open Air 2012

místo: Amfiteátr Lochotín – Plzeň
čas: 8.-10.6.2012

Rok se s rokem sešel a začíná nám festivalová sezóna. Pro mě osobně je jedním z nejzdařilejších začátků, již tradiční Metalfest v Plzni. Pravověrných fans dobré muziky se sjelo dostatečně, tak se může klidně začít.

PÁTEK 8.6.

O start se postarali kanadští SKULL FIST a na úvod to byl docela přiměřený rozjezd. Kluci sice nic hudebního nevymysleli, ale pro začátek to bylo dobré.

Druzí v pořadí američtí FUELED BY FIRE tomu naopak více šlápli na pedál a byl to nátěr, který mám rád. Dost dobrý old school thrash podle mého gusta. Navíc boys jistě potěšili svým pobytem mezi fans a ochotou pózovat pro fotky.

Třetí v pořadí byli TRIPTYKON, kteří jsou projektem Toma Gabriela Warriora z bývalých Celtic Frost. Už to jméno je zárukou temnoty, která požírá mysl a z tónů bují touha po zatracení. Ano je to tak, jak říkám, ale víc bych to dal v nějakém klubu, protože mám pocit, že v jistých okamžicích se celá ponurost vytratila díky prostoru.

Temnotu definitivně rozprášili svým skočným metalem ALESTORM, kteří jsou sice častějšími návštěvníky v ČR, ale jejich hudba je celkem dobře stravitelná a komu by se nechtělo dát pár skladeb na rozehřátí?

Holandští LEGION OF THE DAMNED se s tím také moc nepárali a jejich thrash zvířil kolečko mosh-pitu celkem slušně.

Když nastoupili němečtí IN EXTREMO, dalo o sobě vědět počasí. Déšť to zalil tak vydatně, že to kikslo i v nástrojovce a pyrotechnický pyroman měl plné ruce práce, aby zprovoznil čmoudíky a plamínky. Jeho oddanost k práci je pro mě dodnes fascinující, když vidím jak klečí u hořáků a drží tam zapalovač. Hustej cvok.

Tak jak moc nešmakovalo počasí, tak o to víc šmakoval příděl co skládali do lidí další v pořadí, HYPOCRISY. Žádné mazání medíčků, šlo to rovnou na komoru. Perfektní set.

Legenda hudebních legend URIAH HEEP, zavítali také na Metalfest a bylo to velmi příjemné setkání se starými bardy, kteří tvořili dějiny rockové muziky. Mám i dojem, že pár fans přišlo na svět možná právě i díky jejich muzice. Easy Living je stále dost hustá hitovka, která má neskutečné grády a navíc bardi snad ani nestárnou. A mimochodem, byla to jediná kapela, při které za celý víkend svítilo sluníčko.

Přichází ovšem další legenda, slavící 30 let trvání existence a je to pro mě osobně dost pojem. Blackie Lawless už sice není tím střihonohým mladíčkem, ale stále ještě srší elánem a charisma má na rozdávání. W.A.S.P. byli pro mě jednoznačně jedničkou celého festivalu a jejich set neměl chybu.

MEGADETH asi rozladili mnoho fans zrušenou autogramiádou, ale i takové věci se stávají a snad to kapela vynahradila koncertem. Za sebe mohu říct, že se mi líbil a když došlo na Symphony of Destruction, tak mě měl Dave a spol. skoro na kolenou. Bylo to dobré, přímé, výživné a tak hurá na kutě, zítra se vstává.

SOBOTA 9.6.

Že nesnáším vstávání je všeobecně známo, ale přivstal jsem si, protože sobotní program začínali američtí HUNTRESS a šly o nich dost dobré reference, takže jsem nemohl chybět. Nevím, jak se to líbilo ostatním, ale já bych to dal raději v klubu, kde by se mohla udržet lépe ta živelnost kapely, včetně té patřičně cáklé nítěnky s mikrofonem. Ale rozsah má tedy úžasný, to se musí přiznat.

NEXUS INFERIS nejsou mojí krevní skupinou a jejich pseudobubáckou image taky nějak zvláště nechroupu. Je to pro mě taková vlažná záležitost, která nenadchne. Jejich fans mi prominou.

Větší kotel měli čeští DYMYTRY, které snad už ani netřeba představovat, protože svojí dráhu jedou už docela úspěšně a jejich muzika má poměrně dost početnou enklávu fans. Bylo to i znát na festivalu a i mě oslovili daleko více nežli předchozí banda. Šťastnému tatíkovi Urbanovi tímto gratuluji.

Mám se Švédskem poměrně silně spojenou část svého života, ale musím nechtě přiznat, že tamní GRAND MAGUS byli pro mě poměrně silným rozčarováním. Nechci tady kapelu smést ze stolu, ta hudba je dobrá, ale pro mě osobně to při zpěvových linkách trhalo sluchovody. Neumím definovat z jakého důvodu, ale zpěv se zkrátka zachumlal do jakéhosi nestravitelna. I když je to čistě osobní pohled, který bych nerad někomu nutil.

Řeckým SEPTICFLESH se podařilo napravit svojí neúčast v ČR při jednom zimním festivalu a dorazili v plné zbroji i se svojí nekompromisní muzikou. Je to mix, který asi nebudu nijak škatulkovat, protože bych tím jen zdržoval. Za mě velmi dobré.

Polští VADER jsou pro mě ňamkou, kterou mohu. Jejich muzika je mi dost blízká a jelikož dali i hodně oblíbenou Sword of the Wither, byla spokojenost naplněna. Perfektní záležitost.

Trochu jsem se obával českých ARAKAIN, ale protože dali thrash průřez tvorbou, tak to naopak bylo velmi dobré. Ano, zase to rozvířilo diskuze o zpěvácích, kteří ano, kteří ne, ale to je prostě vývoj událostí a fans mohou sice mrmlat, ale já osobně si myslím, že Honza je dost dobrý zpěvák a do kapely patří.

Kdysi – kdesi jsem nestihl sfotit koncert POWERWOLF a někoho to zklamalo. Musím přiznat, že až po shlédnutí jejich koncertu tomu rozumím a chápu. Neznal jsem je do soboty, ale docela si mě svojí muzikou i show získali. Takže pro příště už vím, že to stojí za to.

Rád bych řekl i to samé o německých AXXIS, ale ať dělám co dělám, nepřinutím se k tomu. Za mě osobně je to další zklamání. Ne, že by mi až tak vadila jejich muzika, i když jsem hudebně trochu jinde, ale takové podivné kroucení publikem za každou cenu moc nemusím. Nevím jak to bavilo ostatní, ale mě vůbec, protože to místy sklouzávalo do macho-kydů alá Kings of metal. Skladba navíc místo nich by udělala větší službu všem.

Byl jsem i na jednu stranu rád, že přicházejí polští BEHEMOTH, protože to je silnější kalibr co se týká muziky i show. Shodou okolností jsem nemohl dát celý set v kuse, ale bylo úžasné a úsměvné, jaký byl po návratu v areálu bordel z nějakých show – atrakcí. Padalo to z plachty nad stageí ještě při následné produkci.

Ta následná produkce klasiků žánru KREATOR nakrkla (asi jsou i výstižnější slova) všechny ve foto-pitu, ale nic s tím nezměníme. Mille Petrozza asi ví, proč vsadil na show alá čínské stínové divadlo, ale mě pak zcela uníká pointa totálně zahulených a neviditelných dekorací, které jsou při ní. Muzika luxusní, ale i vidět není občas na škodu. Při Pleasure to Kill prasknul celej amfík přetlakem, ale dojem z čehosi zmařeného to ve mě nenapravilo. Konec dne, jde se spát.

NEDĚLE 10.6.

Nevím, koho si vzít za svědka, že jsem skutečně chtěl vstávat brzo, ale nějak se nezadařilo a první kapelu dne jsem už viděl jen odcházet. Tímto se českým WARHAWK omlouvám, ale jestli jsem jim chyběl, dalo se pro mě přijít, vzbudit a přetransporotovat mě do areálu.

FLESHGOD APOCALYPSE jsou taky dobří mazáci a ze stěhování piána museli mít kluci bedňáci ze stage radost. Ale muzika to byla na probrání se velmi dobrá.

SEVEN jsou také už dost známí, aby bylo nutné popisovat jejich set a muziku. Asi bych jen tahal dříví do lesa a bylo to dobré.

Polští HATE na mě nezapůsobili ani image, ani muzikou. Maximálně mě dovedli k úvahám, jak se na ně dívají v jejich domovině a zda by jim tam dovolili hrát v neděli. Výsledky vás zatěžovat nebudu.

Víc pohybu před i na pódiu vyvolali HEIDEVOLK, kteří tomu dali víc pod kotel a oba pěvěčtí chasníci rozpohybovali rozmáčející se dav fans svým folko-metalem.

Nevím, jak zhodnotit pokus švédských STEELWING o návrat ke kořenům N.W.B.H.M., ale pro mě to byla svým způsobem jakási parafráze na něco, co kdysi vládlo světem. Chápu mladistvý entuziasmus, ale pokud se chci prezentovat v elasťácích alá Iron Maiden, potažmo Adrian Smith, asi bych neměl mít x kg navíc a rychlejší prstíčky by se také hodily. Možná by klukům víc prospělo jít vlastní cestou, nežli vyvolávat duchy legendy. Snad se to povede a já osobně to mládencům přeju.

Zcela jiná kategorie jak se dělá muzika jsou američtí DEATH ANGEL. Jistě, jsou již dá se říct stálicí a mají dost za sebou, ale ta muzika byla podaná jinak. Mělo to koule, drive, šťávu, byl to nářez. Bavilo mě to hodně a nešlo vůbec o image, protože je to celé o nasazení, kterým mě dostali. A podle pohybu v mosh – pitu, tak nejen mě.

BRAINSTORM s ohledem na jejich časté návštěvy z našich luzích a hájích a i všude jinde, tak nějak už i vypouštím. Není to pro jejich muziku, ta je dobrá, spíše už je to tak trochu obehrané a začíná to nudit. Takže i když proti kapele nic nenamítám, šel jsem zakufrovat kemp, protože čekala cesta k domovu.

Všechno vyšlo na čas a na ENSIFERUM jsem byl na místě. Jejich muzika mě baví, má to patřičné grády, takže jsem byl spokojený. Ani opět opět nezklamal svým show jejich basák. To je taky patřičnej démon a šílenec, tedy kromě toho, že i dost dobře hraje.

Možná nyní nadzvednu skalní fans SOUFLY, ale byl jsem asi v areálu jedinej, koho jejich hop-hop nářez začal uspávat. Tak nějak všechny hudební aktivity Mistra Maxe mohu, jen tato mě nechává docela v klidu. Ani nevím proč, ale nechává. Je to tím, že jsem línej skákat a tleskat? Fakt nevím. Ale armáda fans zvládla držet s kapelou krok a všichni se dost dobře bavili, takže naprostá pohoda. Jen bylo dobré, že v okamžiku, kdy jsem uvažoval, jak Max patřičně zfotrovatěl (není myšleno urážlivě), dorazila na podium dvojka jeho dědiců a dali s ním jednu skladbu. Dost zaskočenej byl i Security-man, když starší z young boys jumpnul do diváků aniž by cokoliv naznačil.Pobavilo mě to, je to správnej číman.

Poslední na závěr to dali BLIND GUARDIAN se svým keltsko metalem. Nedal jsem celou show, protože mě čekala cesta, ale těch pár skladeb co jsem schroupnul bylo fajn. I mě trochu mrzelo, že se nedalo být až do konce. No dalo by se, ale nechtěl jsem lítat po zmáčené dálnici jak pako, protože mám ještě pár plánů do budoucna.

Co říci závěrem?? Víkend utek´jak pšouk z děravejch slipů a když se člověk ohlédne zpátky, tak mi příjde, že to bylo fofr. Počasí nic moc, ale zbytek byl zcela luxusní záležitost. Jak jsem psal už vloni, Metalfest se stává pro mě osobně kultovnější, nežli jeho starší, větší bratr. Je to hlavně tím místem, které je perfektní a i skladbou kapel, kdy si každý musí najít ten svůj šálek kávy. Stejně tak je to fajn lidech, které tam člověk potká a pozná. Podtrženo sečteno, příští rok znovu. Co Vy?? Názory,postřehy, překvapení, zklamání (hudební). Sem s tím.

A na celý závěr jednu poznámku. Pokud vyslovím názor na tvorbu některé z kapel, je to jen můj osobní náhled, který se nesnažím vydávat za celosvětový. Také máte své miláčky a zatracence, které nemusíte. Asi i právě proto mě zajímají Vaše náhledy, aby to zde nebylo jen hodnocení jedince a diskuze je tím pádem skutečně vítaná.

Metalfest Open Air 2012 1 komentář reakcí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z největších festivalů

Attila Dorn z Powerwolf vás zve na nově přidaný zlínský koncert

Vlci z POWERWOLF už si na vás brousí zuby! Za necelý měsíc je společně s

Nová show přidána

Nová show přidána

Koncert POWERWOLF je vyprodán! Přidáváme novou show! Zlínský koncert powermetalové senzace POWERWOLF, který se koná

Blind Guardian už tento týden v MeetFactory

Blind Guardian už tento týden v MeetFactory

Blind Guardian (Německo) Support: Orphaned Land (Izrael) 20. 12. 2015, 19:00 MeetFactory, Praha Blind Guardian,

Soulfly přivezou v únoru svoji novou desku do Roxy

D Smack U Promotion a Red Triangle uvádějí Soulfly (BRA) + support: King Parrot (AUS)


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved