Tiamat – proměny bohyně naživo v Praze

Tiamat – proměny bohyně naživo v Praze

Fanoušci kultovních Tiamat by si rozhodně neměli nechat ujít koncert, který v rámci turné „Hellhounds fest 2009“ tato skupina odehraje 15. února v pražském klubu Abaton. Gothicmetalová kapela nesoucí jméno starověké babylonské bohyně je totiž pověstná svou nevyzpytatelností, a až tu bude charismatický frontman Johan Edlund se svým ansámblem vystupovat příště, je dost dobře možné, že to budou zcela jiní Tiamat, než jak je známe dnes…

Brzy uplyne už dvacet let od chvíle, kdy si tehdy začínající švédská blackmetalová skupina TREBLINKA změnila jméno na Tiamat a vydala své první album „Sumerian Cry“. Byla to jen první z řady mnoha proměn, kterými tato kapela za dobu své existence prošla, a další měly brzy následovat. Změnu názvu totiž provázela i drastická změna stylu a původně blackmetalová formace se tak na scéně trochu paradoxně prosadila deathmetalovým debutem. Ani tento žánr však kapele zcela nevyhovoval, začala se od něj postupně odklánět, až ho nakonec svým, v pořadí čtvrtým, albem „Wildhoney“ opustila úplně. Tiamat se tak stali jedni z prvních (ještě spolu např. s Opeth), kterým se podařilo vymanit z hranic žánru reprezentovaného švédskou deathmetalovou scénou.

Progresivní „Wildhoney“, ovlivněné tvorbou Pink Floyd, si sice získalo ohlas u fanoušků i kritiky, ale kapela na další desce znovu změnila styl a definitivně se usadila v žánru gothic metal. Přelomová deska „A Deeper Kind of Slumber“ byla také první, na které se jako výhradní autor všech písní prosadil dosavadní zpěvák skupiny Johan Edlund a zároveň se prohlásil za jediného stálého člena této skupiny. Tiamat se tak v podstatě stali dílem jediného muže, který její tvorbě vtiskl dnešní charakteristické rysy.

Přestože se Edlundovi podařilo nalézt svůj ideální žánr, nikdy zcela nepřestal experimentovat a na každém novém albu se snaží představit jinou tvář své skupiny, tak aby si ovšem její hudba zároveň zachovala své typické prvky. Výjimkou není ani nejnovější album „Amanethes“, kterým Tiamat po pěti letech od rozporuplně přijatého „Prey“ potvrdili svou pozici jedné z nejzásadnějších a nejvlivnějších skupin posledních dvou desetiletí. Tato deska v sobě spojuje prvky ze všech etap dosavadního vývoje kapely, narozdíl od svých poněkud mainstreamových předchůdců „Prey“ a „Judas Christ“ je tak mnohem temnější a dravější, její melodie však zůstávají stejně chytlavé. V žebříčku švédského metalového magazínu Close-up se navíc „Amanethes“ umístila mezi dvaceti nejlepšími nahrávkami roku 2008 a mimo jiné je nominována i na cenu Grammis (švédská varianta Grammy Awards) v kategorii „Best Hard Rock“.

Byla by ovšem škoda nevěnovat pozornost i ostatním skupinám, které s Tiamat na jejich evropském turné vystupují, protože mají s těmito Švédy překvapivě mnoho společného.

Finští The 69 Eyes se na scéně pohybují přibližně stejně dlouhou dobu a mají za sebou i řadu stejně radikálních proměn jako jejich švédští kolegové. Na přelomu 80. a 90. let začínali jako glammetalová formace a teprve v průběhu času se v její tvorbě začaly objevovat prvky gothic metalu a gothic rocku, což je sféra, ve které také kapela slaví své největší úspěchy. V loňském roce vydali další řadovou desku „Angels“ a v lednu potěší posluchače živákem „Hollywood Kills – Live At The Whisky A Go Go„. Pokud jste fanoušky poctivého rock n´rollu s jemným glamrockovým nádechem, potom se můžete těšit na intenzivní jízdu alejí chytlavých úderných riffů a temných melodií.

Původně se celého turné měl zúčastnit trojlístek kapel v podobě Novembre, Scream Silence a Ava Infery. Těšit se však nakonec můžeme pouze na poslední jmenované v podobě portugalského souboru Ava Infery, což je známy projekt bývalého kytaristy Mayhem Runeho Eriksena aka Blasphemera. Propagovat budou zejména jejich poslední album „The Silhouette“.

Vstupenky na koncert Tiamat a spol. jsou k dostání ve všech běžných předprodejích Obscure promotion. Více informací o koncertu naleznete na webu www.obscure.cz a tel. číslech 774 220 183 a 775 095 666.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Metalfest 2014

Metalfest 2014

Pátek I bylo dáno jeti do města v západě Čech, neb po roce konala se

Masters of Rock 2013

Masters of Rock 2013

místo: Liqueur company area Vizovice datum: 11.- 14.7.2013 Čtvrtek Tak konečně nám dorazilo léto i

Sick of it All – HC nářez v Abatonu

Sick of it All – HC nářez v Abatonu

Možná s pocitem jatečního skotu při transportu do masokombinátu jsem vstupoval do klubu Abaton na

Sick Of It All – NY hardcore v Praze a Košicích

Sick Of It All – NY hardcore v Praze a Košicích

SICK OF IT ALL, živoucí legenda proslulé newyorkské hardcorové scény, přijíždí do Evropy propagovat svou

Axel Rudi Pell zahraje v Praze

Axel Rudi Pell zahraje v Praze

Silný příběh a atmosféra, hutný kovový sound, strhující melodický heavy-metal, to vše nabízí  legendární a


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved