Swallow The Sun, Insomnium a Omnium Gatherum v Praze.

Swallow The Sun, Insomnium a Omnium Gatherum v Praze.

Exkluzivní večírek tří prvoligových finských kapel proběhne 16. prosince v pražském klubu Exit Chmelnice. Všechna tři jména – SWALLOW THE SUN, INSOMNIUM a OMNIUM GATHERUM – spojuje vytříbený cit pro atmosféru i melodie a především typická finská melancholie. Přesto jde každá svým vlastním směrem a každá zastupuje trochu odlišný žánr.

Šestice OMNIUM GATHERUM funguje na scéně od roku 1996, oficiální nahrávky však začala vydávat až v novém století. Má za sebou velice slušnou a vyrovnanou diskografii čítající pět řadových alb, na kterých postupně definovala a vypilovala svůj styl, ale zároveň neustále přichází s novými obohacujícími prvky a posuny. Zprvu byli přirovnáváni k předním představitelům skandinávského melodického death metalu, tedy DARK TRANQUILLITY či rané tvorbě IN FLAMES. OMNIUM GATHERUM si však v této konkurenci brzy našli vlastní tvář – jejich písně se stávají méně přímočarými, vstřebávají do sebe tvrdší elementy thrashe, blacku, deathu, na druhé straně se nebojí ani progresivnějších experimentů a alternativních postupů, to vše aniž by ztratili své hlavní poznávací znamení – skvělý cit pro atraktivní melodie i harmonie. V posledních třech letech velmi pilná kapela vydala hned tři řadové desky, tu nejnovější, „Essays For Richard Ellmann“ přijede představit do Prahy. Chytlavost a energie jejich skladeb je dobrým příslibem i pro jejich živé vystoupení.

STS

Jen o rok kratší dobu působí čtveřice INSOMNIUM – kapela, která byla se svým decentním melancholickým metalem často přirovnávána například ke Švédům KATATONIA. I INSOMNIUM se však během let vyprofilovali a našli si vlastní zvuk a výraz. Ten sahá od epických, doomem načichlých hudebních krajin přes melodickou deathmetalovou razanci až po drobné vlivy finského folkloru či progresu. INSOMNIUM dokáží vytvořit působivou atmosféru, do které vtáhnou posluchače, ale ani oni nezapomínají, že alfou a omegou je silná, zapamatovatelná melodie. Vše dokreslují stylové texty, inspirované či přímo přejaté od klasiků jako Hölderlin, Poe či Leino. V Praze představí svou čerstvou, rovněž pátou řadovou desku „Across The Dark“ a posvítí posluchačům na cestu skrz temnotu.

Insomnium

Headlinerem akce pak budou doomoví SWALLOW THE SUN, kritikou i fanoušky považovaní za jednu z vůbec nejlepších kapel současné doomové vlny a generace. Působí na scéně nejkratší dobu ze všech tří protagonistů tohoto večera, konkrétně od roku 2000, ale během několika let a díky skvělým třem albům si vydobyli značné renomé a kredit. Dokázali přirozeně a plynule navázat na největší klasiky žánru, jako jsou MY DYING BRIDE, i na tradici rozvinuté a kvalitní doomové scény v domovském Finsku (SHAPE OF DESPAIR, SKEPTICISM a další), ovšem postupně přinesli řadu svých vlastních prvků, kterými osvěžili současnou podobu žánru. Sází na pestrost hudebního výrazu, umí přirozeně střídat tempa, nálady, vyhýbají se stereotypu a monotónnosti, čerpají ze „sousedních“ žánrů – na jedné straně se nebojí gotiky (která je v jejich podání velmi vkusná), na straně druhé ani deathu či death/doomu. Jejich kladem a věcí, která okamžitě zaujme, je i skvěle zvládnuté řemeslo ústící v precizní a velmi dotažené skladby (skladatelsky, zvukově, produkčně, hráčsky…). A ještě jedno velké plus – navzdory vší beznaději, marasmu a smutku, který patří k doom metalu obecně a k finským kapelám dvojnásob, dokáží SWALLOW THE SUN vlít do žil i záblesk jakési radosti a naděje. Kdo je zažil naživo (ať již v klubu, nebo na festivalu – viz dřívější skvělá vystoupení v Black psu či na Brutal Assaultu), ví, že tato šestice dokáže svým hypnotizujícím sugestivním projevem a fantastickým muzikantstvím vtáhnout od první minuty a způsobit, že posluchači zcela ztrácejí pojem o čase i prostoru, okouzleni atmosférou a silnými hutnými melodiemi. I SWALLOW THE SUN navíc přivážejí do Prahy zbrusu novou nahrávku „ New Moon“. Bude se na co těšit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Metalfest 2015

Metalfest 2015

  čas: 5. – 7.6. 2015 místo: Plzeň – Amfiteátr Lochotín. No a už to

Brutal Assault 2012

Brutal Assault 2012

BRUTAL ASSAULT XVII. místo: pevnost Josefov – Jaroměř čas: 8.- 11.8.2012 Pro mě osobně se

Insomnium – finská nálož v Matrixu již brzy

Insomnium – finská nálož v Matrixu již brzy

INSOMNIUM (fin) BEFORE DAWN (fin) myGRAIN (fin) 20.11.2011, Praha – Matrix Club Malý festival finských

Insomnium, Before the Dawn a My Grain již brzy v Praze

Insomnium, Before the Dawn a My Grain již brzy v Praze

Na pultech se už válí nová placka Across The Dark od finských melodických bohů Insomnium,

Změny u některých podzimních koncertů Obscure Promotion.

Ještě před startem „ostré“ podzimní sezóny evidujeme hned několik změn. Začněme se zrušeným turné Seven


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved