Struny podzimu zahájí v pondělí Dee Dee Bridgewater s evergreeny Elly Fitzgerald nebo Billie Holiday

Struny podzimu zahájí v pondělí Dee Dee Bridgewater s evergreeny Elly Fitzgerald nebo Billie Holiday

Na Jarním GALA pro Struny podzimu jazzová vokalistka Dee Dee Bridgewater vzdala poctu legendární Billie Holiday. Nadcházející pondělí 26. září ve Státní opeře Praha připomene navíc další dvě dámy jazzového nebe, Ellu Fitzgerald a Abbey Lincoln. Svým komponovaným večerem, jemuž nebude chybět grácie a šarm stejně jako sepětí s publikem a humor, Dee Dee Bridgewater zahájí sérii deseti večerů 16. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu. Do Prahy se tato jazzová diva a držitelka prestižních cen Grammy a Tony Awards vrací za doprovodu hvězdného kvarteta ve složení Edsel Gomez – klavír, Craig Handy – saxofon a flétna, Kenny Davis – kontrabas a Jaz Sawyer – bicí.

Dubnový koncert Dee Dee v Obecním domě ukázal jednu z podob současného pojetí jazzu – zábavu i suverénní umělecký výkon, značnou stylizaci i prostor pro improvizaci, vzpomínku na legendy žánru i ryze soudobé aranže a postupy. Myslím, že podobných kombinací se dočká také publikum zahajovacího koncertu festivalu,“ říká Marek Vrabec, umělecký ředitel Strun podzimu. Poslední vstupenky na slavnostní zahájení s Dee Dee Bridgewater jsou k dispozici ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném tradičně v hlavní pokladně Národního divadla, v síti Ticketpro a hodinu před začátkem konání koncertu ve foyer Státní opery. Koncert začíná v 19.30 hodin.

Struny podzimu letos daly jazzu mnohem větší prostor než v předchozích letech. Vedle Dee Dee Bridgewater na festival zavítají mimo jiné kontrabasista Avishai Cohen, který pro velký zájem vystoupí hned dvakrát, či saxofonista Charles Lloyd. Během podzimních týdnů se mohou návštěvníci až do 10. listopadu těšit na zvučná jména z klasiky i staré hudby, worldmusic a sofistikovaný crossover, program pro děti a klubovou noc. Více informací na www.strunypodzimu.cz.

 

Dee Dee Bridgewater, držitelka nesčetných hudebních ocenění včetně tří cen Grammy, je vynikající představitelkou afroamerického vokálního projevu. Vychází nejen z jazzové historie, ale i moderního R&B a soulu. Již v dětství ji vedle jejího otce, trumpetisty Matthewa Garretta, silně ovlivnila tvorba Elly Fitzgerald. V šestnácti letech začala vystupovat v michiganských klubech. Na počátku sedmdesátých let se Dee Dee stala zpěvačkou v Thad Jones-Mel Lewis Jazz Orchestra, a to odstartovalo její hvězdnou kariéru. Na pódiích se totiž začala setkávat s takovými hvězdami, jakými v té době byli Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Dexter Gordon, Roland Kirk nebo Max Roach. V roce 1973 se představila na jazzovém festivalu v Monterey a posluchače tam doslova ohromila. Rok poté vydala své debutové sólové album Afro Blue a vystupovala na Broadwayi v muzikálu The Wiz, za který si vysloužila Tony Awards.

 

V 70. letech si Dee Dee vyzkoušela i pop. Vydala v tomto duchu dokonce tři alba, ovšem její srdce tíhlo k jazzu. V roce 1984 vyjela na francouzské turné jako jedna z představitelek muzikálu Sophisticated Lady. O dva roky později se přestěhovala do Paříže. V té době přišla i role v muzikálu Lady Day a zanedlouho vydání dalšího jazzového alba Live In Paris (1989).

 

Po albu Keeping Tradition z roku 1993 přišla s holdem pianistovi Horace Silverovi Love and Peace: A Tribute to Horace Silver (1995). Nahrávka Dear Ella z roku 1997 jí přinesla prestižní ocenění Grammy v kategorii Nejlepší jazzové album. Stejně oceněna byla za písničku Cotton Tail. Ke třem cenám Grammy je nutné přičíst i sedm dalších nominací, které Dee Dee nasbírala v letech 1989 až 2010. Posledním významným oceněním, které má na kontě, je Grammy za album Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie with Love From Dee Dee Bridgewater, které zpěvačka 2. dubna představila v Praze na Jarním GALA pro Struny podzimu.

 

Měsíc a půl trvající festival Struny podzimu nabídne v několika koncertních a divadelních sálech v Praze i další významné hudebníky a interprety. Famózní houslista Thomas Zehetmair zahraje v Pražské křižovatce. Fúzi židovské a arabské hudby s evropskou tradicí i současnými tendencemi nabídne (díky velikému zájmu publika hned dvakrát po sobě) kontrabasista Avishai Cohen. Operní pěvec Sir Willard White vzdá na Strunách podzimu hold americkému zpěvákovi a bojovníku za práva Afroameričanů Paulu Robesonovi.

Do specifického zvukového světa unikátní korsické vokální polyfonie přenese posluchače soubor A Filetta. Legendární tenor- a altsaxofonista Charles Lloyd představí v Rudolfinu společně s trojicí mladých hudebníků ukázky ze svého posledního alba Mirror. Festival představí dále cenami ověnčený multimediální projekt Uniko finského akordeonisty Kimma Pohjonena. Mladý jazzový pianista Robert Glasper pohybující se stejně samozřejmě ve sféře jazzu jako v hip hopu vystoupí díky Strunám podzimu vůbec poprvé, a to hned s oběma svými srdečními kapelami: jazzovým triem a hiphopovým Experimentem… Epilog festivalu ozdobí svým virtuózním vokálem mezzosopranistka Vivica Genaux, která je považována za jednu z nejlepších interpretek barokní hudby a bel canta. Ve Stavovském divadle ji doprovodí domácí soubor Collegium 1704.

 

STRUNY PODZIMU 2011 – interpreti

26. září             DEE DEE BRIDGEWATER – Státní opera Praha
http://www.strunypodzimu.cz/dee-dee-bridgewater
3. října              THOMAS ZEHETMAIR – Pražská křižovatka
http://www.strunypodzimu.cz/thomas-zehetmair
12. října            AVISHAI COHEN – Divadlo Hybernia
http://www.strunypodzimu.cz/avishai-cohen
20. října            Sir WILLARD WHITE – Divadlo na Vinohradech
www.strunypodzimu.cz/sir-willard-white
25. října            A FILETTA – České muzeum hudby
http://www.strunypodzimu.cz/a-filetta

30. října            CHARLES LLOYD NEW QUARTET – Rudolfinum
http://www.strunypodzimu.cz/charles-lloyd-new-quartet
2. listopadu      KIMMO POHJONEN & SAMULI KOSMINEN & PROTON QUARTET                             Veletržní palác – http://www.strunypodzimu.cz/kimmo-pohjonen
6. listopadu      ROBERT GLASPER TRIO – ROXY
http://www.strunypodzimu.cz/robert-glasper-trio
10. listopadu    VIVICA GENAUX – Stavovské divadlo
http://www.strunypodzimu.cz/vivica-genaux

Struny dětem
– Divadlo Minor
21. – 23. října    – http://www.strunypodzimu.cz/struny-detem

Spotlight – ROXY / NoD
5. listopadu      ROBERT GLASPER EXPERIMENT, ONDŘEJ PIVEC, CPR BAND (NEW
YORK), GHOSTPOET (UK), ORCHESTR BERG – nové smyčky, David
Dorůžka Trio & Luboš Soukup, Vojtěch Dyk, En.Dru, Musica Florea,
Soliloqui a další –
http://www.strunypodzimu.cz/spotlight

Předprodej vstupenek probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném tradičně v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11 do 18 hodin. Prodej zbývajících vstupenek na jednotlivé koncerty probíhá rovněž hodinu před začátkem koncertu v daném místě konání. Od letošního roku je možné zaplatit vstupenky on-line na www.strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro. Také v letošním roce platí pro studenty nabídka tzv. studentského speciálu – vstupenky za 100 Kč, které opravňují zaujmout volná místa v sále po třetím zazvonění. U koncertů, na které se již nedostává vstupenek, mohou zájemci využít čekací list, který je k dispozici na webových stránkách festivalu. Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let obdrží slevu 20 %.


Sledujte Struny podzimu on-line
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.O2extra.cz – pravidelné festivalové zpravodajství
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.myspace.com/stringsofautumn – hudební ochutnávky festivalového program
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů

Generální partner: Telefónica Czech Republic, a.s.

Hlavní partner: PRIVAT BANK AG
Mecenáš festivalu: Karel a Michaela Janečkovi
Za finanční podpory: hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR
Oficiální dopravce: Mercedes-Benz ČR
Partner: Hotel InterContinental Praha
Hlavní mediální partneři: Český rozhlas a Česká televize
Mediální partneři: České noviny, Dopravní podnik hl. m. Prahy, euroAWK, Harmonie, Hospodářské noviny, JCDecaux, Přehled kulturních pořadů v Praze, Radio 1, Reflex, Xantypa
Partneři koncertů: Boston Consulting Group, Deloitte, Edenred, Raiffeisenbank, TESCO SW, Veolia Voda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Struny podzimu představí špičkový jazz, virtuózní bel canto i současný nadžánrový akordeon

Struny podzimu představí špičkový jazz, virtuózní bel canto i současný nadžánrový akordeon

Bohatší nadílku jazzu než v předchozích letech, zvučná jména z klasiky i staré hudby, worldmusic a sofistikovaného

Máte kapelu? Soutěžte se Strunami podzimu o nejlepší cover verzi Smells Like Teen Spirit od Nirvany v O2 Extra šanci!

Máte kapelu? Soutěžte se Strunami podzimu o nejlepší cover verzi Smells Like Teen Spirit od Nirvany v O2 Extra šanci!

Hymna všech rockerů 90. let – drásavý evergreen Smells Like Teen Spirit od grungeové kapely


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved