Struny podzimu představí špičkový jazz, virtuózní bel canto i současný nadžánrový akordeon

Struny podzimu představí špičkový jazz, virtuózní bel canto i současný nadžánrový akordeon

Bohatší nadílku jazzu než v předchozích letech, zvučná jména z klasiky i staré hudby, worldmusic a sofistikovaného crossoveru, program pro děti, klubovou noc i projekty na podporu mladých hudebníků – s touto nabídkou vstupuje do svého 16. ročníku mezinárodní hudební festival Struny podzimu. Mezi 26. zářím a 10. listopadem proběhne deset koncertů s puncem exkluzivity, které provází velký zájem publika. „Naší ambicí je nabízet program, který jinde neuslyšíte, aby každý koncert byl unikátní a nezaměnitelný,“ říká umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec, jenž na letošním programu pracoval s několikaletým předstihem.

 

Slavnostní zahájení festivalu ve Státní opeře bude patřit šarmantní jazzové vokalistce Dee Dee Bridgewater, která letos už okouzlila publikum Jarního GALA pro Struny podzimu. V několika případech k získání výjimečných interpretů pomohl i „networking“ s významnými hudebními agenty, vybranými vydavatelstvími a producenty. Platí to například pro světoznámou mnichovskou značku ECM Manfreda Eichlera: po loňských Hilliard Ensemble z této „stáje“ letos přijíždějí famózní houslista Thomas Zehetmair nebo legendární tenor- a altsaxofonista Charles Lloyd, který festivalovému publiku společně s trojicí mladých hudebníků předloží ochutnávky ze svého posledního alba Mirror.

 

Jedno z festivalových setkání naplní svou fúzí židovské a arabské hudby s evropskou tradicí i současnými tendencemi kontrabasista Avishai Cohen. Ten se svou skupinou představí novou nahrávku Seven Seas, navazující na úspěšné album Aurora. Pro velký zájem publika vystoupí Avishai Cohen dvakrát; druhý koncert se uskuteční rovněž 12. října od 22:15 hodin v divadle Hybernia. Do Prahy zavítá i mladý jazzový pianista Robert Glasper pohybující se stejně samozřejmě ve sféře jazzu jako v hip hopu. V Praze tento objev uměleckého ředitele Marka Vrabce a čerstvá akvizice vydavatelství Blue Note vystoupí díky Strunám podzimu vůbec poprvé, a to hned s oběma svými srdečními kapelami: jazzovým triem a hiphopovým Experimentem…

 

Ojedinělá a nevšední hudební setkání nabídnou i další večery. Operní pěvec Sir Willard White vzdá na Strunách podzimu hold americkému zpěvákovi a bojovníku za práva afroameričanů Paulu Robesonovi. Do specifického zvukového světa unikátní korsické vokální polyfonie přenese posluchače soubor A Filetta. Originální hudební zážitky slibuje rovněž cenami ověnčený multimediální projekt Uniko finského akordeonisty Kimma Pohjonena, který zazní v české premiéře. Brilantní epilog festivalu ozdobí svým virtuózním vokálem mezzosopranistka Vivica Genaux, která je považována za jednu z nejlepších interpretek barokní hudby a bel canta. Ve Stavovském divadle ji doprovodí domácí soubor Collegium 1704.

 

Více informací a rezervace vstupenek na www.strunypodzimu.cz


Struny podzimu při svém šestnáctém pokračování přicházejí s výraznou programovou novinkou. Projekt SPOTLIGHT, který je pro festival platformou pro představování mimořádných mladých talentů, se letos rozrůstá v celou klubovou noc. Budeme mít k dispozici několik pódií, několik scén, součástí večera budou také projekce, debaty čili Q & A se zahraničími i domácími umělci… Středobodem programu a hlavní hvězdou večera bude Robert Glasper – inspirativní postava pro mladé hudebníky. Kolem ní bude celá řada tuzemských i zahraničních hvězd a mladých umělců, kteří se budou v průběhu večera objevovat v různých formacích na různých pódiích. Vytvoříme takový kreativní „tavicí kotlík“ Strun podzimu. Věřím, že Spotlight přiláká nové publikum, často půjde pro mladé talenty o vůbec první zkušenost s festivalem Struny podzimu, a příště si troufnou vypravit se i na hlavní festivalový program,“ vysvětluje Marek Vrabec s narážkou na nápadité přesahy například do hip hopu.

 

5. listopadu si tak návštěvníci Strun podzimu mohou užít originální eklektickou mélange, jíž bude dominovat Robert Glasper se svou hiphopovou formací (Roberta Glaspera v jeho jazzové poloze mohou návštěvníci Strun podzimu slyšet o den později rovněž v klubu Roxy), ceněný poetický rapper, čerstvě nominovaný na Mercury Prize, Ghostpoet, Ondřej Pivec se svým NYC Bandem či Orchestr Berg, který představí tvorbu mladých českých skladatelů. Nečekané hudební setkání slibuje vystoupení Vojtěcha Dyka, který vstoupí po boku ansámblu Musica Florea na půdu staré hudby a zároveň se v improvizované jam session poměří s beatboxerem En.dru.

 

Ve festivalové nabídce má již své pevné místo program věnovaný nejmladší části publika – Struny dětem. V termínu od 21. do 23. října obsadí divadelní představení, koncerty, hudební a taneční workshopy, dílny filmové animace a beatboxu celé pražské divadlo Minor. Nabitý víkendový program pro zvídavé děti i jejich hravé rodiče zahájí připravovaná premiéra nové inscenace divadla Minor Kocourkov v režii Jana Jirků. Pro jednotlivé dílny či koncerty se podařilo pořadatelům Strun podzimu získat renomované umělce, jako jsou soubor Hradišťan, kapela Yellow Sisters, fyzický básník Petr Váša, taneční duo VerTeDance, beatboxer En.dru či výtvarnice Veronika Richterová. „Kouzlo objevování je mottem tohoto víkendu, dětem se budou věnovat profesionálové ve svých oborech. Nepochybujeme, že bude docházet k úžasným tvůrčím objevům,“ láká Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu Struny podzimu.

 

Struny podzimu pokračují v projektech na podporu mladých hudebníků. Na začátku září bylo vyhlášeno ve spolupráci s generálním partnerem festivalu, společností Telefónica Czech Republic, další kolo hudební soutěže O2 Extra šance. V letošním roce je úkolem pro všechny zájemce, kterým nechybí odvaha a neotřelé nápady, cover verze hitu kapely Nirvana Smells Like Teen Spirit. Autor nejoriginálnější nahrávky obdrží 20 000 Kč. Podrobnosti jsou k dispozici na http://www.strunypodzimu.cz/o2-extra-sance.

 

Struny podzimu i letos zaútočí na chuťové pohárky svých návštěvníků. Je připravena další edice benefičních čokolád CHOCO MUSIC. Výtěžek podpoří opět vybraného studenta hudební školy, který stojí na prahu své kariéry a jemuž se podařilo získat zahraniční stipendium. Na jeho studium přispěje také Nadace O2 částkou 50 000 Kč. CHOCO MUSIC III ve tvaru hudebních CD je připravena chocolatierem z Xoclubu a je vyrobena z nejkvalitnějších jednodruhových čokolád, tentokrát zpestřena jasmínem a marockou mátou či kombinací 5 květů.

 

„Jsme rádi, že společně se Strunami podzimu můžeme podporovat hudební talenty z tuzemské umělecké scény. Pevně věříme, že společná investice do mladé hudební generace se zúročí,“ dodává Martin Žabka, manažer mediální komunikace společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. S vítězi loňského ročníku soutěže O2 Extra šance – kapelou Soliloqui a Lubošem Soukupem – se setkají návštěvníci Strun podzimu na klubové noci SPOTLIGHT.

 STRUNY PODZIMU 2011 – interpreti

26. září             DEE DEE BRIDGEWATER – Státní opera Praha
http://www.strunypodzimu.cz/dee-dee-bridgewater
3. října              THOMAS ZEHETMAIR – Pražská křižovatka
http://www.strunypodzimu.cz/thomas-zehetmair
12. října            AVISHAI COHEN – Divadlo Hybernia
http://www.strunypodzimu.cz/avishai-cohen
20. října            Sir WILLARD WHITE – Divadlo na Vinohradech
www.strunypodzimu.cz/sir-willard-white
25. října            A FILETTA – České muzeum hudby
http://www.strunypodzimu.cz/a-filetta

30. října            CHARLES LLOYD NEW QUARTET – Rudolfinum
http://www.strunypodzimu.cz/charles-lloyd-new-quartet
2. listopadu      KIMMO POHJONEN & SAMULI KOSMINEN & PROTON QUARTET                             Veletržní palác – http://www.strunypodzimu.cz/kimmo-pohjonen
6. listopadu      ROBERT GLASPER TRIO – ROXY
http://www.strunypodzimu.cz/robert-glasper-trio
10. listopadu    VIVICA GENAUX – Stavovské divadlo
http://www.strunypodzimu.cz/vivica-genaux

Struny dětem
– Divadlo Minor
21. – 23. října    – http://www.strunypodzimu.cz/struny-detem

Spotlight – ROXY / NoD
5. listopadu      ROBERT GLASPER EXPERIMENT, ONDŘEJ PIVEC, CPR BAND (NEW
YORK), GHOSTPOET (UK), ORCHESTR BERG – nové smyčky, David
Dorůžka Trio & Luboš Soukup, Vojtěch Dyk, En.Dru, Musica Florea,
Soliloqui a další –
http://www.strunypodzimu.cz/spotlight

Předprodej vstupenek probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném tradičně v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11 do 18 hodin. Od letošního roku je možné zaplatit vstupenky on-line na www.strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro. Také v letošním roce platí pro studenty nabídka tzv. studentského speciálu – vstupenky za 100 Kč, které opravňují zaujmout volná místa v sále po třetím zazvonění. U koncertů, na které se již nedostává vstupenek, mohou zájemci využít čekací list, který je k dispozici na webových stránkách festivalu. Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let obdrží slevu 20 %.


Sledujte Struny podzimu on-line
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.O2extra.cz – pravidelné festivalové zpravodajství
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.myspace.com/stringsofautumn – hudební ochutnávky festivalového program
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů

Generální partner: Telefónica Czech Republic, a.s.
Hlavní partner: PRIVAT BANK AG
Mecenáš festivalu: Karel a Michaela Janečkovi
Za finanční podpory: hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR
Oficiální dopravce: Mercedes-Benz ČR
Partner: Hotel InterContinental Praha
Hlavní mediální partneři: Český rozhlas a Česká televize
Mediální partneři: České noviny, Dopravní podnik hl. m. Prahy, euroAWK, Harmonie, Hospodářské noviny, JCDecaux, Přehled kulturních pořadů v Praze, Radio 1, Reflex, Xantypa
Partneři koncertů: Boston Consulting Group, Deloitte, Edenred, Raiffeisenbank, TESCO SW, Veolia Voda

Partner Struny dětem: Duhovka Group, www.kamsdetmi.com
Speciální poděkování: EUROPAPIER – BOHEMIA, Ochranný svaz autorský, ARIA Hotel a VAVI
Poděkování za přípravu nových webových stránek festivalu: 3sixty s.r.o.

Pokud máte zájem o další informace, fotografie, hudební ukázky či rozhovory, kontaktujte, prosím:
Silvie Marková
PR festivalu Struny podzim
e-mail: press@strunypodzimu.cz
mobil.: 604 748 699
tel.: 272 657 121
www.strunypodzimu.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Struny podzimu zahájí v pondělí Dee Dee Bridgewater s evergreeny Elly Fitzgerald nebo Billie Holiday

Struny podzimu zahájí v pondělí Dee Dee Bridgewater s evergreeny Elly Fitzgerald nebo Billie Holiday

Na Jarním GALA pro Struny podzimu jazzová vokalistka Dee Dee Bridgewater vzdala poctu legendární Billie

Máte kapelu? Soutěžte se Strunami podzimu o nejlepší cover verzi Smells Like Teen Spirit od Nirvany v O2 Extra šanci!

Máte kapelu? Soutěžte se Strunami podzimu o nejlepší cover verzi Smells Like Teen Spirit od Nirvany v O2 Extra šanci!

Hymna všech rockerů 90. let – drásavý evergreen Smells Like Teen Spirit od grungeové kapely


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved