Parov Stelar: Divoké párty, ale se stylem, to mám rád

Parov Stelar: Divoké párty, ale se stylem, to mám rád

Po úspěšném jarním koncertě se Parov Stelar Band vrací do České republiky. Svou energickou show předvede na konci léta na Praděda Festu. Rakouský DJ a producent Parov Stelar proslul unikátním spojením jazzu a swingu s elektronickou muzikou. Loni vydal desku Coco, letos EP The Phantom.

Proč si říkáte zrovna Parov Stelar, znamená to něco?

Je to jen fiktivní jméno, které mě prostě napadlo. Líbí se mi, jak zní, a myslím, že sedí i k hudbě, kterou dělám.

Máte nějaké hudební vzdělání nebo jste samouk? Hrajete na nějaký hudební nástroj?

Hudba a umění vůbec byly vždy důležitou součástí mého života. Už jako dítě jsem měl svou vlastní sbírku desek a o hudebních nástrojích toho vím také dost. Nikdy jsem ale sám na žádný nehrál. Produkovat jsem začal sice na počítači, ale moje první hudební pokusy se vážou ke gramofonům. Z tohoto pohledu je to tedy spíše DJský přistup.

Jak konkrétně vznikají vaše skladby? Co používáte např. za software?

Ve svém studiu mám velmi specifickou kombinaci hardwaru a softwaru, ale nikdy neváhám vyzkoušet něco nového. Technika je samozřejmě důležitou součástí mé práce, aby zněla aktuálně. Celkově si ale myslím, že není až tak důležité, co používáte, ale jak to používáte.

Hodně se mluví o jazzových samplech ve vašich skladbách, z čeho ale čerpáte inspiraci v elektronice, kdo je pro vás případně vzor?

Vždy se snažím držet krok s jakýmkoliv novým vývojem v elektronické hudbě – dělám mimo jiné i DJ sety, takže musím. Nejnovější trendy se proto odráží i v mé vlastní hudbě. Jsem také obklopen několika skvělými hudebníky a myslím, že se navzájem ovlivňujeme. Je vždy skvělé si upřímně promluvit s ostatními umělci, protože se tak dozvíte hodně o svém vlastním způsobu vnímání jejich hudby a naopak.

Stává se mi, že když slyším vaši hudbu, vybavují se mi filmy z 30. let. Je pro vás toto období inspirací celkově nebo si z ní berete jen čistě jazz a swing?

Celá tato éra je pro mě důležitá. Byly to tvrdé časy, ale také ideální doba na spousty večírků, kde si lidé nedělali starosti, co bude zítra. Občas večírky z 30. let označuji jako „první rave party”. Divoké party, ale se stylem, to mám rád.

Ve svých skladbách máte často nejrůznější hosty. Je někdo, s kým byste v budoucnu chtěl spolupracovat?

Vždy rád pracuji s lidmi, které znám osobně, takže nyní nejsem schopný říct, kdo to v budoucnu bude. Je pro mě velmi důležité mít toto speciální pouto, ze kterého pak může vzejít speciální hudba.

Jak se díváte na ilegální sdílení hudby? Jste rád, že se vaše hudba dostane mezi více lidí nebo tím prostě jen přicházíte o odměnu za svou práci?

Zaprvé, je velký rozdíl mezi tím, když se někdo rozhodne svou hudbu nabízet zdarma – a tím pádem využít neskutečné možnosti internetu – a tím, když ji někdo prostě sebere a udělá to bez toho, že by se tě předtím zeptal. Protože tohle je považováno za krádež a ať už máme jakékoliv argumenty pro nebo proti, pořád to krádeží zůstává. Nemyslím, že je správné lidi žalovat, jak to dělají velké nahrávací společnosti. Za posledních deset let se v tomto ohledu udělala řada chyb, a proto se nelze divit, jaké reakce následovaly. Ale nakonec to je celé o ocenění umělcovy práce. Zní trochu divně, když se řekne: „Líbí se mi tvoje hudba, tak jsem ji ukradl.”

Působíte v Linci, neměl jste někdy potřebu se přestěhovat např. do Vídně, do středu hudebního dění?

Ne, nikdy.

Na Praděda Festu budete vystupovat jako živá kapela. Je vaše vystoupení pečlivě nacvičená show?

Ano, určitě. Ale zároveň máme i dost prostoru pro improvizaci. Snažíme se s publikem komunikovat a reagovat na jeho odezvu.

Během léta máte velkou spoustu koncertů. Potřebujete po létě vypnout a dát chvíli pauzu nebo vás naopak koncerty nabíjí a máte po nich potřebu tvořit nové věci?

Má mysl se nabíjí, ale tělo potřebuje odpočinek:) – Vždy se snažím mít během roku pár období volna, abych načerpal energii, ale na konci léta si většinou nedělám příliš dlouhou pauzu. Bydlím na venkově (kam jsem se přestěhoval před pár měsíci) a tady je docela snadné se uvolnit.

Jak tedy relaxujete?

Krátká procházka v lese, pěkný večer s opravdovými přáteli, poslech dobré hudby, trávení času s vaší láskou… Existuje spousta skvělých aktivit, díky kterým se okamžitě cítit jako znovuzrozený!

Co byste dělal, kdybyste nebyl producent a dj?

Měl jsem předtím několik normálních zaměstnání, takže bych asi zůstal u některého z nich, nevím.

U nás se jezdí na konci léta za Pradědou. Jak si představujete ideální zakončení léta vy?

Sedět venku s několika přáteli v kabátech, rozdělat oheň a pozorovat příchod podzimu.

Parov Stelar Band vystoupí na Praděda Festu, který se koná v termínu 27. – 28. 8. 2010 v Hustopečích u Brna. Vstupenky lze zakoupit do 14. 8. za 400 Kč a to jak v kamenných obchodech (seznam na stránkách festivalu), tak i online na portálech TicketStream, Ticket Portal a Eventim. Držitelé karet ISTC (ISIC, ALIVE, ITIC, STAFF) mohou získat sleva 50 Kč v prodejnách s online předprodeji.

Konce léta? Jezdím za Pradědou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Praděda Fest 2010

Praděda Fest 2010

Poslední srpnový víkend se opět sjely babky, dědci, tetky, strejci i jejich nezbedná chamraď, aby

My Garden stage na Praděda Festu dá šanci vyniknout

My Garden stage na Praděda Festu dá šanci vyniknout

Třetí stage letošního Pradědu Festu, která je pod patronátem growshopu My Garden, se zaměří na

Parov Stelar Band se vrací do Čech

Parov Stelar Band se vrací do Čech

Necelých šest měsíců po fenomenálním vystoupení v pražském Paláci Akropolis se Parov Stelar vrací se svou

Praděda Fest představuje první headlinery!

Praděda Fest představuje první headlinery!

Prvním potvrzeným headlinerem je stálice evropské hudební scény – finská kapela Waltari. Mezi Praděda Festem


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved