Opeth s Alcest nadchli Roxy

Opeth s Alcest nadchli Roxy

Foto a text: Radim „Henry“ Valo.

 

To nejlepší ze své tvorby si na středeční večer připravili švédští patroni progresivního metalu Opeth. O jejich sekundantech Alcest by se dalo říci totéž, ale poněkud v menším.

Pražský klub ROXY, je jeden z nejlepších pro pořádání koncertů, pódium je dostatečně velké a vejde se sem i Opeth, když vezmeme v úvahu, s jakým ansáblem posledních pár let jezdí. Pak bohužel pro Alcest nezbyte moc místa i když by ho určitě zasluhovali. Poslední album francouzů mi sice nesedl úplně, ale skladby z něho zahrané na živo zněli lépe než na vypiplaném albumu. Pro styl, kterým v poslední době úspěšně brázdí post-rockové vody je i syrovější zvuk lépe vhodným. O kvalitě zvuku v sále žel můžu jenom polemizovat, protože jsem celý jejich set trávil v prní linii a zde je to poněkud zkreslené, obzvláště se špuntami v uších. Publiku pravděpodobně nic nevadilo a vstřebávalo každý akord náladovosti Alcest. Obzvlášt vřele byla přijata starší skladba Là où naissent les couleurs nouvelles. Jenom trochu zamrzí, že světelných efektů pro dokonání skvělého zážitku bylo málo, teda až na poslední kousek Délivrance, kde se světlo zajímavě tříštilo o postavy muzikantů. A taky doufám, že při příštím vystoupení dostanou více času než pětačtyřicet minut, čehož se taky dožadoval rozvášnený dav.

Aktuální album Opeth Pale Communion se odehrává v duchu změny a navazuje na úspěšné Heritage. Název turné sice nese název novinky, ale z toho se zde odehráli jenom tři skladby a zbytek byl průřezem celé tvorby kapely. No kapely, není pochyb o tom, že se všechno točí hlavně kolem Mikaela Akerfeldta, frontmana a duše celé kapely. Je všeobecně známo, že si potrpí na různé řečnické vsuvky. Teď tomu nebylo jinak, zhruba po prvních dvou skladbách, jinak Eternal Rains Will Come a Cusp of Eternity z novinky, vypustil výrok „We are the band providing entertainment for you tonight“. Skutečně sa tak i na pódiu dělo, Švédové do svého repertoáru zahrnuli skladby z téměř všech alb a po většině to byli ty první, takže nic jednoduchého na hraní, ale jak jsme u nich zvyklí, pracovalo se se změnou rytmu pořád. Setlist byl pevně stanoven a tak snahy některých přívrženců o předvedení jejich oblíbeného kousku, šlo do větru. I když jakýsi pokus o pár akordů ze zmiňovaných songů Akerfeldt s Åkessonom předvedli, nicméně bez výsledku. Ale i tohle Mikael okomentoval, že to není nejhorší kousek, co kdy napsal. Neotřelé muzikantské postupy jsou vlastní všem stávajícím členům Opeth i proto mám rád jejich podání progresivního metalu. Brilantní Akerfeldtův zpěv i growling sice vyčnívá nad ostatními, ale nerad bych opomněl feeling Axenrota za bicími nebo profi přístup Mendeze, který mě trochu zaskočil svým krátkým sestřihem. To že Opeth okupují skoro celé pódium má také na svědomí klávesák Svalberg, který zde obsluhoval slušný aparát, navíc se za ním v několika skladbách ve stylu sedmdesátek, třpytila nefalšovaná disko koule. Občas to bylo zábavné sledovat jak se její světlo odráželo na středověkých freskách na pozadí, ale proč ne, jak víme Opeth často experimentují. Zvuk si Mikael ohlídal jako vždy, ale technické problémy se občas vyskytli, doplatil na to Åkessonom, kterému se k závěru odporoučela kytara. Jediné co jsem si nemohl vychutnat na plno byla přídavková Deliverance, kterou jsem sledoval z balkonu a měl jsem pocit, že sklo z přechodových dveří se každou chvíli sebere a půjde se také podívat na pódium. Tenhle malý škraloup, ale nezkazil celkový dojem z večera. Sice jsem čekal více psychedelické dávky z posledních dvou albumů, ale best of mě taky potěšilo, jakožto fanouška Opeth.

 

Setlist Opeth:

Eternal Rains Will Come

Cusp of Eternity

Bleak

The Moor

Advent

Elysian Woes

Windowpane

The Devil’s Orchard

April Ethereal

The Lotus Eater

The Grand Conjuration

Deliverance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Skyline si v Roxy opět udělají předvánoční párty

D Smack U Promotion a Roxy uvádějí Skyline 16.12.2015 – 19:00 Roxy, Dlouhá 33, Praha

The Gaslight Anthem odehrají v pondělí v Praze dvouhodinový koncert

Už v pondělí 15.června se do Prahy vrátí američtí rockeři The Gaslight Anthem. Večer zahájí

City Lights supportem Body Count

City Lights supportem Body Count

Talentovaní City Lights podpoří 17. června Body Count 17. června do Prahy dorazí hc/metalová legenda v

Roxy – program – červen 2015

PROGRAM ROXY: červen/june 2015 1.6., mon/po, open 20:00 FREE MONDAYS live: ARCANE ROOTS (UK) support:

Praha – Roxy – květen 2015


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved