Na RfP přijedou úderky z Bulharska i Běloruska

Žádnými epigony velkých „globálních“ kapel, nýbrž suverénními národními hudebními hrdiny jsou dva vzácní hosté z východní Evropy – běloruští skotačivci Lyapis Trubetskoy a bulharští rockeři s velmi chytlavými songy D 2. „Hlavně Lyapis Trubetskoy bereme jako částečnou žánrovou náhradu za Persiana Jones, kteří bohužel zrušili turné a vypadli i z našeho programu,“ přibližuje poslední potvrzené zahraniční kapely dramaturg Petr Fořt.

Chodící a muzicírující reklamou na festivalový divadelní stan Chapiteau X bude rozverná francouzská cirkusová dechovka Pink It Black, jež podobně jako již potvrzení The Ginger Ninjas budou k vidění i mezi publikem. Z Německa pak do hradeckého Festival parku zavítají eklektická formace Mutabor a Werner Krauss, pohybující se někde na pomezí indie a new wave.

D 2
Názvem D 2 nemyslíme dálnici z Brna do Bratislavy, ale bulharskou rockovou partičku. Ve své domovině patří k nejúspěšnějším kapelám tohoto žánru, s přehledem válcuje domácí hitparády a pobrala i nějaké ty ceny. V roce 2005 je opustil spoluzakladatel a frontman kapely, ale i s tím se vyrovnali a novým albem „6“ potvrdili svojí pozici. Nové zkušenosti sbírají i za hranicemi, např. v Londýně či ve Vídni. V souvislosti s nadcházejícím mistrovstvím světa ve fotbale přidáme i jednu zajímavost: v roce 2004 byla kapela vybrána, aby složila oficiální song bulharského fotbalového týmu.

ЛЯПИС ТРУБЕЦКОЙ NEBOLI LYAPIS TRUBETSKOY
Pro další zajímavé jméno sáhla tentokrát dramaturgie na východ – do Běloruska. Sedmičlenná skupina Ляпис Трубецкой neboli Lyapis Trubetskoy (pro ty později narozené, co už neměli povinnou ruštinu a azbuka je pro ně stejně srozumitelná jak egyptské hieroglyfy) se pohybuje někde na pomezí melodického ska-punku s občasnou příměsí pop-rocku. Že se jim tyhle žánry daří kloubit dobře, dokazují první místa hitparád i vyprodané kluby, haly či hokejové stadiony napříč zeměmi bývalého Sovětského svazu. V Rusku se sice počty berou trochu jinak, ale koncerty pro 7 000 lidí nejsou úplně zanedbatelné ani na tamní poměry. Pánové budou jako jediná zahraniční kapela kralovat prvnímu festivalovému dni 3. července, tak uvidíme, jaký kotel se jim podaří vyrobit u nás – na západě.

PINK IT BLACK – DECHOVKA NA ROCK FOR PEOPLE
O tom, že země galského kohouta může kromě dobrého vína a jídla našince zaujmout i zajímavou muzikou, nás už loni přesvědčili originální a prostořecí The Inspector Cluzo, kteří si navíc pro velký úspěch svou cestu do východních Čech zopakují. Letos přidáváme další originální francouzskou formaci Pink it Black. Růžovočerný mnohočlenný ansámbl si asi nejvíc inspirace vzal z dechovky. Ale pozor, nedejte se zmást, není to žádné „sejdeme se na Vlachovce“, ale plnokrevný pestrobarevný francouzský cirkus, který vás nakopne a donutí jen tak mimoděk poskočit si do rytmu. I proto bude téhle partě patřit zahájení druhého festivalového dne, kdy projdou celým městečkem a jako ten pověstný krysař vyvedou všechny návštěvníky pod hlavní podium.

MUTABOR
Ze sousedního Berlína se v létě do hradeckého Festival parku chystá další ne příliš známá, leč velice zajímavá formace. Tahle kapelka se dala dohromady už v roce 1990, v roce 2006 se na tři roky odmlčela, aby po třech letech zase plná nové síly vyskočila na pódia. Z původního osazenstva vydržel do dnešního dne jen frontman a kytarista Axel Steinhagen. Pánové a dvě dámy navzdory germánské pořádkumilovnosti ignorují všechny hudební škatulky a jejich energická hudba je mixem folku, punku, rocku, popu a ska s lehkou příměsí reggae. Letos na podzim chystají nové album, v pořadí zatím šesté, takže materiálu pro svůj set na Rock for People mají dozajista víc než dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Tahouny letošního festivalu Rock for People se stanou Faith No More

Tahouny letošního festivalu Rock for People se stanou Faith No More

Ačkoliv mnozí fanoušci již mají za headlinery letošního festivalu Rock for People The Prodigy, zběsilého

Rock for People vyrovnal loňská čísla a sám sobě nastavil laťku proklatě vysoko – kontrola zase za rok!

Rock for People vyrovnal loňská čísla a sám sobě nastavil laťku proklatě vysoko – kontrola zase za rok!

Loňský výsledek v návštěvnosti, tedy 28 500 lidí, vyrovnal letos festival Rock for People, který ve Festivalparku

Rock for People se zlomil do druhé půlky: za sebou má skvělé koncerty, vrtochy počasí i davy věrných fanoušků

Rock for People se zlomil do druhé půlky: za sebou má skvělé koncerty, vrtochy počasí i davy věrných fanoušků

Pondělí je prostředním dnem festivalu Rock for People: a ze své definice nabídne i vrchol

Sedmnáctý Rock for People začal s větrem v zádech a s více než patnácti tisícovkami návštěvníků v areálu

Sedmnáctý Rock for People začal s větrem v zádech a s více než patnácti tisícovkami návštěvníků v areálu

Předpoklady se naplnily: o neformální začátek 17. ročníku festivalu Rock for People se postaralo 2 500

Rekordní návštěvnost na Rock fo People

Rekordní návštěvnost na Rock fo People

Jeden, dva či tři vrcholy zažil letošní festival Rock for People, který probíhal od 3.


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved