Metalfest 2011

Metalfest 2011

Tak nám konečně začla sezóna!! Teplé léto je za dveřmi a Open Air festivaly přicházejí. První z větších v pořadí byl METALFEST v Plzni a byl to úvod do sezóny jako hrom.

PÁTEK 3.6. 2011

O přiměřeně poklidný rozjezd festivalu se postarala česká partička MAELSTRÖM. Nic převratného ani objevného sice kluci nepřinesli, ale bylo to poměrně poslouchatelné a na první kapelu víkendu se to dalo. Ono začínat festival je také role poměrně nesnadná, takže v součtu dobré.

Druhá parta dne se do toho opřela už trošku svižněji a razantněji a musím říct říct, že mě SONS OF SEASONS příjemně překvapili.

U následné kapely ovšem poprvé trošku narazila hlavička na hřebíček. Nic proti muzice CRIMFALL, každý máme svůj nějaký šálek kávy, ale!! Hudebně se grupa veze na moderní vlně epic/folk/metalu bez přínosů inovací, ale to je volba kapely a jistě si fans najdou. Jenže vizuální stránka koncertu mě zdrtila. Ať dělám co dělám, potřebné je i vnímání zrakem. A zpěvačka by měla buď zpívat jako Bůh nebo vypadat jako bohyně. A v případě CRIMFALL je všechno o notný kus vedle. Ale ať nezdržuji, tak k myšlence se vrátím v závěru.

MILKING THE GOATMACHINE – pokud by babička otevřela chlívek a vyskočila na ní tato partička kůzlátek, tak babičku zazipujou do igelitového sáčku a je vymalováno. A mám dojem, že by ani kůzlátka nemusela spustit svůj grind/death/thrash metal, protože kdyby ano, tak to smete rovnou celou vesnici. Slušnej nářez. Tvrdé, husté, úderné.

A houstne to dál, protože KRISIUM jsou také slušní zabijáci a jejich death metal je nekompromisní. Řeže bez pardónů a je to masakr i bez pil. Klukům z Brazílie kytary skutečně stačí. Výbornej set.

A aby toho nebylo málo tak přichází další nekompromisní parta. SUICIDAL ANGELS mě už na jednom koncertě naprosto dostali do kolen, ale měl jsem dojem, že to chlapci z Řecka ještě dovybrousili. Je to nepopsatelnej nářez. Opravdu doporučuji všemi deseti hvězičkami ze šesti možných.

Uteklo to jako mlíko z hrnce a přichází – dá se už říct inventární kapela každého festu kolem metalu – RAGE. Mám jejich muziku i celkem rád, jen jsem měl chvilku pocit, jako by měli kluci přechodné bydliště v ČR… I když pár nových věcí také zahráli a jsou i svým způsobem legendou, takže negace stranou.

Další partička od extrémnějšího metalu rozvášnila dav. Ani se moc nedivím, protože muzika KATAKLYSM je skutečně smrtící koktejl pro uši. Kanaďani to rubali hlava nehlava a bylo to na fans i znát, že jim to chutná. Navíc trošku fanoušci pozlobili trochu i ochranku, takže to mělo zase nějaké grády navíc a byl to neskutečný hukot.

Večer je u konce a čeká se (jen chvilku) na hvězdu dne – ACCEPT. Co říct k legendě? Stačí spustit riff jakéhokoliv jejich hitu a celá aréna je na hniličku. Mě se to líbilo a zavzpomínal jsem si. Nové fláky jsou také super, takže pro mě opět za plný počet bodů.

Den to byl náročný a tak jí valím rychle spát, protože se ráno brzo vstává.

SOBOTA 4.6. 2011

Po nedobrovolně probdělé noci (jo jo, v kempu to fakt žije) jsem se doploužil do areálu a byl jsem poměrně i zaskočen. Kluci z DYMYTRY hráli jako víno a bylo to dobré. Velmi dobré. Navíc bylo vidět, že se to nelíbí jen mě a měli – na brzkou ranní hodinu – docela slušnej kotel.

Zato druhá parta dne mě nějak extrémně neuchvátila, ale co nadělám. Sice se mládenci od VANDERBUYST snažili, ale horko asi udělalo s lidma a i se mnou svoje.

Česká SALAMANDRA se také snažila, ale ruku na srdce, trochu to někde ještě malinko „skřípe“ a i když kapela hraje relativně dobře, tak je to takový trošku slabší čajík v globálním poslechu. Neumím říct proč konkrétně, prostě to tak na mě působilo. Ale říkám je to jen můj dojem a názor.

CRIMES OF PASSION. Mládenci makali, bylo to melodické, rockové, ale co dělat, když ten nahoře topí jak o závod s těma v pekle? Muzika dobrá, ale fakt bylo počasí, že by ani zákonnou manželku ven nevyhnal. Natož psa. A tak i ta dobrá muzika docela uspávala.

Trošku to zvedl z vypražené země poslední český zástupce ARAKAIN. Tradiční set okořeněný kousky z nové desky. Pár osvědčenných fláků a fans si přišli na své. Takže dobré, jak jinak.

Na další partu jsem byl i poměrně zvědavý. VICIOUS RUMORS znám už také pár let. Vždycky mi jejich muzika přišla trošku chaotická (tím neříkám že špatná), a tak jsem byl v očekávání co to udělá naživo. Bylo to dobré, ale zase jsem se v tom místy motal a ztrácel. Kdosi kdysi říkal, že to jsou zabijáci (hudební), ale mně to přišlo místy skutečně zamotané. Chybí mi v tom ta přímočarost a údernost.

EQUILIBRIUM – začínám mít nyní při psaní s odstupem času dojem, že jsem asi vše prospal, protože se mi nějak do paměti moc nezaryli. Ale od čeho by byl jistý nejmenovaný server, aby se tam nedalo paměť osvěžit? A jsem doma, tohle sice není můj šálek kávy, ale co si vzpomínám, bylo to poměrně slušně odehrané a mělo to jistou jiskru. I když je nutno znovu brát v potaz to počasí. Ani jsem to těm kapelám hrajícím v plné zbroji a na plném sluníčku nezáviděl. Ale tato kapela celkem potěšila a připsali si u mě nějaké ty hvězdičky.

BLOODBOUND jsem už slyšel a čekal jsem, že dají pod kotel pořádnou nálož, ale viz. odstavec výše, fakt to zacloumalo asi i s nima. I když hráli fajn, zpěvák hecoval lidi, mělo to jistou jiskru, jenže ta výheň byla fakt drsná. Mám dojem, že pro všechny zúčastněné. Ale v součtu dobrý výkon.

V době mého mládí byli PRETTY MAIDS kapelou, která byla na skoro výsluní, takže jsem se těšil na trošku legendy a bylo to i fajn. Opět jsem si zavzpomínal a možná i proto, že už nebyl takový přímý pařák, tak to bylo takové odlehčené, příjemné. Nevím kolik můj pohled na ně ovlivnila nostalgie, ale docela se mi to líbilo.

A když byla řeč o legendě, tak nyní přichází legenda legend – SAXON. Jen jméno té kapely znají snad úplně všichni. Přivezli spousty světel a muziku, co tvořila dějiny metalu, takže je to suprové. Asi budu těžko hledat slova – je to opravdu legenda a mě vrátila do mládí a i když jen na chvíli, tak o to silněji.

Poslední kapela dne a já si nyní trošku vyprosím o právo, abych se nemusel ke CRADLE OF FILTH vyjadřovat. Nevím jak bych měl hodnotit (pokud vůbec) a když jsem viděl ten ohromný kotel fans, tak si to raději ani netroufnu, protože by mě roznesli na teniskách. Jsem asi hudebně jinde, a proto při posledním tónu letím spát, protože mám spánkový deficit a za celý den plný kecky.

NEDĚLE 5.6. 2011

Tak spánkový deficit jsem moc neodmazal a už to zase začíná. Moravská parta POWER 5 už v dopoledním vedru dělá co může, ale zatím se jen posedává a jen opravdu nemnoho neúnavných drží trochu kotel. Docela je obdivuju, kde berou tu výdrž a sílu.

SMASHED FACE spustili dost ostrej death metal / deathcore a slušně to řezali. I fans to probralo z drobné ranní letargie. Hustej nářez.

RISING DREAM. Docela příjemná muzika. Žádná extrémní zběsilost, ale opravdu pohoda. Navíc velmi koukatelnej hlas. Co víc si přát? Tedy kromě trošky stínu.

ALCEST. Nikdy před festivalem jsem o nich neslyšel, ale poměrně příjemně překvapili. Přišlo mi to trochu jiné nežli ostatní kapely. Žánrově to budu složitě zařazovat, ale měla ta muzika velmi zajímavou strukturu a atmosféru. Opravdu mě to překvapilo. Příjemně k tomu.

WHILE HEAVEN WEPT. Další kapela, kterou jsem neznal, ale spíš než k poslechu jsem prodral ke hře na kličkovanou se stínem a jeho hledáním. Zase někdo topil jak magor, takže to bylo nesnesitelné až úmorné. Kapele se omlouvám, ale nenašel jsem v sobě sílu k poslechu.

Kde vzala sílu na svůj grind/death kapela MISERY INDEX je mi ale skutečně záhadou. Byl to další z masakrů co zazněl. Dřeli z lidí kůži nasucho a fakt to bylo jak z jiné galaxie. Nářez jako prase. Kde vzali fans energii na „snake – pit“ je mi také dodnes záhadou. Kapela výborná.

To, co načala kapela před PRIMORDIAL, tak to oni dodělali. Neskutenčně hutnej, drsnej death/black/pagan metal, kterej už při prvních tónech zarazil do země. Kapela hrála, že to bylo cítit i ve střevech a velkej bílej zombie požíral svým hlasem všechny za živa. Nemilosrdně.

Čerstvý vánek melodičnosti přinesla až EPICA. Asi už ani netřeba představovat, protože se pomalu a jistě stává ikonou symfonického metalu. Táhlé tóny chorálů, varhan, rychlé riffy, směs temp a mix mužného hlasu s hláskem překrásné Simone Simons – to je rovnítko pro tuto holanskou partu.

A aby se neusnulo u krásné melodičnosti, přichází další banda s trošku jiným soundem. ARCH ENEMY. Dá se říct, že vražedná palba z kytar a do toho šílený „zpěv“ ještě „šílenější“ Agnely Gossow. Je to tradiční mazec v jejich podání. Nic a nikoho nešetřit.

Tak i když se místy den skoro vlekl je tu závěr večera. Když jsem je slyšel naživo poprvé, tak byli lokální předkapelou hrající za „párek a pivo“ a vyhráli se na hlavní hvězdu večera. Dobrý postup – prostě SABATON. Co říct?? Dobrá show „čmoudíky – plamínky – action“. Je to koukatelné i když ne převratně. A další koment si odpustím, protože opět měli dost velkou fans-army, tak abych nebyl ještě bit.

Uteklo to a víkend je v tahu. Co říct závěrem?? Já osobně jsem byl nadšen a to z několika důvodů. Výtečné místo konání festu a výborný výběr kapel všech žánrů napříč celým spektrem. Takže u mě osobně pořadatel dost zabodoval a mám dojem, že pokud bude v tomto trendu pokračovat, tak za chvilku přeroste svého o pár let staršího bratříčka, který ale v mnoha ohledech trošínku usíná. Ale to je jen otázkou názoru. A ten mě právě nyní od Vás všech zajímá. Samozřejmě k věci, muzika, kapely. A na jednu kdesi v úvodu zmíněnou myšlenku by mě Váš názor taky zajímal. Raději jí jen připomenu. Myslíte si že by kapela měla mít také své image? Mělo by to být i pro oko nebo stačí JEN pro uši?? A zajímá mě to především v oblasti zpěvaček. A názory mužů i žen samozřejmě. Těším se na ně.

Metalfest 2011 3 komentáře reakcí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z největších festivalů

XIV. ročník festivalu Masters of Rock oznamuje hlavní hvězdy

XIV. ročník festivalu Masters of Rock oznamuje hlavní hvězdy

  14. – 17. července 2016 Vizovice, areál likérky R. Jelínek Hvězdami nejnabitější ročník festivalu

Nightwish a spol rozduněli Tipsport arénu

Nightwish a spol rozduněli Tipsport arénu

čas: 7.12.2015 místo: Praha – Tipsport Aréna V létě avizovaný koncert nastal a jelikož byl

Koncert legend se uskuteční i v Praze

Koncert legend se uskuteční i v Praze

BRITSKÉ HEAVY METALOVÉ LEGENDY MOTÖRHEAD, SAXON A GIRLSCHOOL ZAHRAJÍ SPOLEČNĚ V PRAZE Motörhead, Saxon a

Koncert Rage se přesouvá do Ostravy

Heavy / power metalové trio RAGE se na podzim vydá na cesty, aby formou speciální


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved