Lucerna přivítá Joan Baez.

Lucerna přivítá Joan Baez.

Na podzim se do Prahy vrátí americká písničkářka, mírová aktivistka a dlouholetá přítelkyně Václava Havla Joan Baez

 

16.října se na pódium pražské Lucerny vrátí proslulá americká písničkářka Joan Baez. Umělkyně, která se svojí hudbou po celý život angažovala proti válkám i nejrůznějším totalitním režimům a která se do paměti tuzemského publika spíše než vztahem s Bobem Dylanem zapsala veřejnou podporou Charty 77 a dlouholetým přátelstvím s Václavem Havlem.

 Svůj blízký vztah k Čechům a podporu tehdy okupovanému českému národu vyjádřila Baezová již v roce 1976 protestem proti uvěznění členů skupiny Plastic People Of The Universe. O dva roky později během svého koncertu ve Wembley připomněla sovětskou okupaci Československa a zastala se československých politických vězňů.

 Václava Havla přijela zpěvačka poprvé navštívit v červnu 1988, o rok později ho jako svého „nosiče“ kytary propašovala do zákulisí Bratislavské lyry, která byla obšancována StB.Nechtěl jsem, aby mě StB sebrala před koncertem, tak jsem si vymyslel, že jí budu dělat bedňáka. Nosil jsem jí tu kytaru a to mě skutečně zachránilo,“ vzpomínal později Václav Havel. Joan Baez na tomto vystoupení otevřeně podpořila Chartu 77, přivítala v publiku Václava Havla a jeho přátele a na pódium uvedla zakázaného písničkáře Ivana Hoffmana, na což pořadatelé reagovali odpojením jejích mikrofonů.

 Od pádu komunismu se Joan Baez vrátila do Prahy mnohokrát – ať již na svá samostatná vystoupení, na oslavu 70.narozenin Václava Havla, zahájení Fora 2000 nebo v listopadu 2009 na oslavu 20.výročí Sametové revoluce, kde si spolu s Václavem Havlem zazpívali píseň We Shall Overcome / Jednou budem dál, která zazněla na Václavském náměstí i 17.listopadu 1989.

Zatím naposledy se v Praze objevila v prosinci 2012, aby tu osobně pokřtila vydání svých knižních vzpomínek Můj hlas je dar a připomněla rok od úmrtí Václava Havla.

Joan Baezová

Americká zpěvačka a písničkářka se narodila 9. ledna 1941 v New Yorku. První veřejná vystoupení absolvovala ještě během studií na umělecké fakultě univerzity v Bostonu. Její debutové eponymní album vyšlo v roce 1960 a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Prvotina i obě následující desky – Joan Baez Vol.2 a Joan Baez in concert dosáhly krátce po vydání na zlatý prodejní statut a usadily se v přehledu nejprodávanějších alb na více než dva roky. Do dnešního dne vydala přes 30 nahrávek, stala se inspirací pro řadu hudebníků, z nichž nejednomu také v hudební kariéře osobně pomohla. K cestě na světové folkové výsluní dopomohla i Bobu Dylanovi, který se následně v 60.letech stal také jejím životním partnerem.

Do Prahy se Joan Baez vrátí v rámci evropské části turné, na kterém bude k zakoupení také její zbrusu nová CD kolekce Diamantes – kompilace nových koncertních nahrávek a reedice starších slavných skladeb.

 A1 final preview - kopie (2)

Vstupenky budou k zakoupení ve třech cenových kategoriích (od 990 do 1790 korun) od této středy 19.března v síti Eventim a Ticketpro.

Více na www.eventim.cz  a www.ticketpro.cz

 

Koncert pořádá NuCoast Production ve spolupráci s Dolphin Touring.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Spolu s Korn zamíří na Aerodrome festival také kultovní pankáči Bad Religion

Soupiska kapel, které vystoupí 15.června v Praze na Aerodrome festivalu, se rozrůstá o další dvě

King Crimson vyprodáni, ale přidávají druhý koncert

KING CRIMSON PŘIDÁVAJÍ PRO VELKÝ ZÁJEM DRUHÝ KONCERT, V ZÁŘÍ V PRAZE VYSTOUPÍ DVA DNY

Zážitek roku 2016 má své jméno i datum

KING CRIMSON SE V RÁMCI SVÉHO REUNIONU ZASTAVÍ V PRAZE ZAHRAJÍ ALE JEN PRO OMEZENÝ

Koncert legend se uskuteční i v Praze

Koncert legend se uskuteční i v Praze

BRITSKÉ HEAVY METALOVÉ LEGENDY MOTÖRHEAD, SAXON A GIRLSCHOOL ZAHRAJÍ SPOLEČNĚ V PRAZE Motörhead, Saxon a

Suzi Quatro ohlásila dvě návštěvy ČR

Suzi Quatro ohlásila dvě návštěvy ČR

Suzi Quatro oslavila 65 let a v listopadu se vrací do ČR Suzi Quatro, žena, která


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved