Listopadový Festival swingové hudby kromě legend žánru představí i Harlemanii a tři bluesové královny

Listopadový Festival swingové hudby kromě legend žánru představí i Harlemanii a tři bluesové královny

Jako ve swingové tančírně 30. a 40. let si budou připadat návštěvníci Národního domu na Vinohradech. Kromě stylových rób a účesů a samozřejmě dobové hudby je čeká také nejedno překvapení: 23. a 24. listopadu se totiž v reprezentativních prostorách Národního domu uskuteční už čtrnáctý Festival swingové hudby. Publikum budou po dva večery bavit významní swingoví interpreti z Čech i ze zahraničí. Pozvání přijali a o intenzivní hudební zážitky se postarají legendární jazzmani Luboš Zajíček nebo Peter Lipa. Nelze opomenout ani na festivalu téměř rezidentní projekt české persony osobitě interpretující swingový styl – Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers, kteří před nedávnem roztančili publikum dokonce i na londýnském festivalu Vintage. Dále se představí novinka mezi tuzemskými swingovými ansámbly nazvaná Harlemania, která svou notu naladí, stejně jako tři afroamerické dámy The Three Ladies Of Blues, na melodie evokující proslulou newyorskou čtvrť Harlem. Ty z atmosféry amerických tančíren vnuknou programu ještě něco navíc a naváží na loňské veleúspěšné vystoupení formace Take 6.

Pořadatelem tradičního festivalu je Národní dům na Vinohradech, jehož ředitel Milan Hájek letošní dramaturgii komentuje: „Každoročně klademe důraz na kvalitu vybíraných interpretů z Čech i ze zahraničí, stejně jako na dramaturgickou pestrost. Letošní účastí jsme doslova nadšení. Věříme, že si na své přijdou návštěvníci preferující zábavu, stejně jako swingoví fajnšmekři.“

Vstupenky na oba večery je možné zakoupit přímo v pokladně Národního domu na Vinohradech nebo v předprodejní síti Ticketpro. Cena vstupenek se pohybuje od 300 do 950 Kč, přičemž předprodej je zahájen od 1. září. Oba večery začínají v 19 hodin a slovem je již tradičně provede Aleš Benda. Aktuální informace naleznete na www.nardum.cz.

 

První návštěvníky rozehřeje přední osobnost českého tradičního jazzu Luboš (Bob) Zajíček. Trumpetista a hudební aranžér, o jehož hráčském umění není pochyb, se za doprovodu kontrabasu a bicích nástrojů postará o uvítání hostů ve velkém stylu.

 

Hlavní program festivalového večera zahájí svými silnými vokály tři afroamerické dámy The Three Ladies Of Blues & Gustav Csik Trio. Tři vokalistky ve složení Joan Faulkner, Joanne Bell, Mary Thompson / Harriet Lewis za jedenáct let spolupůsobení už odzbrojily nejedno publikum. Za doprovodu tria významného maďarského klavíristy a pedagoga Gustava Csika se jim podaří vtáhnout diváky do své show dost možná i v rámci letošního Festivalu swingové hudby. Můžeme se těšit na brilantní rozpětí vokálů na pomezí jazzu, blues a gospel.

 

Poté následuje zbrusu nový projekt Harlemania, jenž v premiéře koncertoval teprve na jaře tohoto roku. Za zrodem kapely se čtyřčlennou saxofonovou sekcí, třemi trubkami, dvěma pozouny a výbornou rytmikou stojí kytarista a zpěvák Marek Rejhon. Specialitou seskupení zkušených jazzových muzikantů jsou skladby v původním aranžmá orchestrů Duka Ellingtona, Caba Collowaye a dalších legend americké jazzové scény30. a 40. let minulého století. Za doprovodu profesionálního tanečního páru pozve Harlemania návštěvníky nejen k poslechu, ale díky svému drivu nabídne doslova výjimečné zážitky.

 

O zábavu druhého večera se postarají Ondřej Havelka a jeho MELODY MAKERS, kteří nemohou na swingovém festivalu v Národním domě na Vinohradech chybět – stali se jeho nepostradatelnou součástí takřka od počátků. Kapela, která sklízí nemalé úspěchy i v zahraničí, dostane v závěru festivalu opět příležitost rozjásat publikum výběrem songů30. a 40. let minulého století, přičemž neopomene ani stále líbivou českou a slovenskou klasiku tohoto žánru. Ansámbl nezapomene připomenout ani své oblíbené skladby z dílny nedávno zesnulého českého hudebníka, skladatele a textaře Jiřího Traxlera. Vždy šarmantníOndřej Havelka se svou vtipnou a živou show s precizní interpretací jazzových, swingových i tanečních skladeb se vždy těší velké přízni.

 

Velkolepý závěr festivalu budou mít na svědomí slovenští matadoři Peter Lipa And Band. Fenomenální jazzový mistr, zpěvák, skladatel a nositel prestižních státních i evropských cen a vyznamenání včetně Ceny prezidenta republiky, Peter Lipa, ani navzdory neutuchající popularitě nepřestává komponovat další skladby. Na festival přijede s novým mladým souborem ve složení Peter Lipa jr. (klavír), Michal Šimko (kontrabas), Robo Rist (bicí) a Michal Žáček (saxofon) a představí rovněž swingovou část svého bohatého repertoáru.

 

Za podpory Hl. města Prahy, Městské části Praha 2 a Ministerstva kultury

Mediální partner: Český rozhlas

Partneři: OSA, Ticketpro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Trutnov Open Air 2012

Trutnov Open Air 2012

Letos se konal neuvěřitelný 25. ročník trutnovského festivalu. V minulosti toho pořadatelé mnoho zažili v


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved