Colours of Ostrava 2007: kolem světa za 4 dny

Dokonale zajištěný festival, rekordy v návštěvnosti i teplotách. Tak to byl šestý ročník world music festivalu Colours of Ostrava. Probíhal od čtvrtka do neděle 12. – 16.7.2007. Deset scén, deset scén různých žánrů a etnických skupin. Možnost procestovat Ostravu bezplatným MHD nebo navštívit jednu z kulturních akcí jako je Juniorské mistrovství světa v atletice. Po této akci si i člověk vyhrazeného žánru může říct, že je kulturně „syt“.

Festival začínají poměrně mladí romští hip-hopeři gipsy.cz, kteří dokázali vytáhnout lidi rozbalující své stany ze stanového městečka. První festivalová hvězda Goran Bregoviæ a jeho Wedding and Funeral band ze Srbska jsou posunuti o půl hodiny kvůli neschopnosti vstupní brány zkontrolovat všechny návštěvníky čekající až neuvěřitelnou tři-čtvrtě hodinu. I přes občasné přeháňky se publikum překvapivě rozpálilo i na srbskou dechovku. Den uzavírali mediálně známí Kryštofové, kteří neuhlídali úplně celé publikum a lidé kvůli dešti opouštěli areál.

Druhý den nám už bylo jasné, že vše nestihneme. Po návratu z mistrovství světa juniorů do 17-ti let rozehřívají publikum anglicky zpívající The prostitutes a po nich Anna K., která předvedla osvědčenou, známou show. Přes Marii Rottrovou, kterou jsme navštívili zřejmě pro známé jméno pokračujeme přímo do klubu Marley, kde hrají svůj pražský hip-hop Indy&Wich. Klub je narvaný lidmi pohupujícími se ze strany na stranu na hit Hádej kdo. Po nich v klubu vystupovali angličtí The Sideburns, o kterých bylo v programu naznačeno, že hrají na vyrobené nástroje jako je bicí z popelnic nebo basa z vany. Nestalo se tak, ale i přesto předvedli kvalitní výkon. Další neznámá zahraniční hvězda na scéně „Barvy“ na Černé louce z názvu Vinicio Capossela neslibovala příliš vzrušení. Opak byl pravdou a italský umělec naplnil malou plochu před scénou. Svými převleky do podoby býka se zvony a stálým rytmickým zpěvem uhranul opravdu všechny. Mnoho slibující „erotické voodoo“ duo z Ameriky Cocorosie nesplnilo představy a působilo až dost usedle.

Třetí den začínala na barvách slovenská Družina, která se nápadně podobala Čechomoru. Ale Čechomor je Čechomor. Pilsner ska orchestra Tleskač na hlavní scéně už rozpaloval publikum stejně jako sluníčko, které opravdu nikoho nešetřilo. Přes Ivu Frühlingovou a Psí vojáky jsme se přesunuli až na elektro-trans-techno kapelu s kořeny z Izraele a Ameriky Balkan beat box. Přesto, že jsem si od této skupiny mnoho nesliboval vzhledem k jejímu žánru, překvapivě bych si po jejich koncertu klidně koupil jejich cd. Hodinová show plná různých tanečních kreací „černého ďábla“, který opravdu roztančil všechny utekla jakoby nic a publikum si vyžádalo ještě dva přídavky. Hvězdní tahouni festivalu Gipsy Kings i přes své známé hity působili spíše jako malé uklidnění. Pa-li-tchi, kteří naplnili prostranství Ostravsko-slezského hradu posunuli svoje vystoupení po deseti minutách o dalších 45 minut, což se už krylo s dalším programem. Dan Bárta se skupinou Illustratosphere předvedl standardní výkon a my už byli opět v klubu Marley plni očekávání na punkovou kapelu SPS. „Bohužel“, říká po půl hodině čekání barmanka klubu. „Zpěvák se včera opil a ztratil hlas.“ Večer zakončují hvězdní Tata bojs, kteří i přes ranní hodiny znovu naplnili hlavní scénu.

Čtvrtý a poslední den začínají rock-metaloví Hyperion z Prahy. Hudba se nápadně podobá Apokalyptice, ale čeho také s třemi violoncelly docílit jiného. Po poledni přišli po třech dnech nabít své fanoušky Gaia Mesiah band a opravdu se jim to podařilo. Přehráli písničky ze starého i ze zcela nového alba Alpha Female. Po nich přehrál své hity Divokej Bill, Bára Basiková a skupina Precedens a po Nilu v Tentu byl čas odjet domů.

Festival hodnotím jako vydařený. Ochranka byla přísná, ale vše bylo dobře schováno za cedule, že vás kontrolují pro vaše bezpečí. Pořadatelé druhý den změnili pravidla, tak si už nikdo nesměl do areálu vzít žádný svůj nápoj ani psa. V obou případech byl poměrně velký problém. Pokud někdo přecházel z „Barev“ na hlavní „Spektrum ČS“ scénu, tak musel své pití vypít nebo vylít. Návštěvníci sdílící svůj stan se svým čtyřnohým mazlíčkem mohli po takovém rozhodnutí rovnou odjet. Při teplotních rekordech, které ve dny festivalu propékaly celý areál, by se zřejmě nedalo vydržet bez kropení publika, sic jen malou hadicí. Celý areál po dobu festivalu hlídala jak městská, tak státní policie a z hlediska bezpečnosti nemám co vytknout. Myslím, že většina návštěvníků odjela naplněna emocemi stejně jako já a určitě navštíví i příští ročníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Islandská zpěvačka Björk hlavní hvězdou Colours of Ostrava 2012

Islandská zpěvačka Björk hlavní hvězdou Colours of Ostrava 2012

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava přivítá v červenci 2012 jednu z nejvěhlasnějších a nejvlivnějších

Novinky v organizaci festivalu Colours Of Ostrava

Novinky v organizaci festivalu Colours Of Ostrava

Mezinárodní festival Colours of Ostrava, který se koná od 12. do 15. července 2012, si

Festival Colours of Ostrava prozrazuje první jména

Festival Colours of Ostrava prozrazuje první jména

Výjimečný hudební zážitek čeká návštěvníky příštího ročníku mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, který se

Colours of Ostrava zahajuje 1. listopadu předprodej vstupenek

Colours of Ostrava zahajuje 1. listopadu předprodej vstupenek

V úterý 1. listopadu začíná předprodej čtyřdenních vstupenek na další ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours

Andreya Triana zahraje na Colours of Ostrava

Andreya Triana zahraje na Colours of Ostrava

Zpěvačka Andreya Triana, jejíž sametový hlas je přirovnáván k Lauryn Hill nebo Cassandře Wilson, se vrátí


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved