Boban Markovič vystoupí v čechách na dvou koncertech

Král balkánské dechovky Boban Markovič se svým dvanáctičlenným Orkestarem vystoupí tento týden na dvou koncertech v České republice: 26. ledna v pražském Paláci Akropolis a o den později na dvoudenním festivalu Zimní Colours of Ostrava.

Boban i Marko Markoviæ Orkestar, jak zní současný celý název kapely, je v posledních deseti letech vůbec nejlepší a nejuznávanější srbskou dechovkou a Boban Markoviæ zřejmě nejlepším trumpetistou, kterého Srbsko mělo v posledních 20 letech. Jméno syna Marka se do názvu kapely dostalo díky tomu, že v den svých osmnáctých narozenin na 29. února 2006 převzal kapelu po svém otci. Na podiu však vystupují nadále oba dva. K programu nadcházejících koncertů Boban Markoviæ říká: „Oproti posledním vystoupením u vás v létě 2006 zahrajeme několik nových písní z alba, které připravuje Marko. Zazní také několik skladeb z filmu „Guča!“, kde hrál Marko hlavní mužskou roli a zároveň složil část hudby.“ „Guča!“ je nový film režiséra Dusana Miliæe spoluprodukovaný Emirem Kusturicou, který by měl mít premiéru na letošním Berlinale, pokud vše dobře půjde. Film je milostným příběhem Romea a Julie na proslulém festivalu balkánské dechovky v srbské Guče, kde sám Boban Markoviæ několikrát získal titul „nejlepší trumpetista“ a Orkestar „nejlepší orchestr“. Syn Marko se na toto klání chystá letos a bude patřit určitě k nejostřeji sledovaným soutěžícím. Balkánskou dechovku představil, především západnímu obecenstvu, skladatel Goran Bregoviæ ve filmech „Underground“, „Dům k zavěšení“ či „Arizona Dream“. Největší hity ze zmíněných filmů tvoří i součást repertoáru Bobana Markoviæe.

Samostatný koncert v Paláci Akropolis začíná v 19.30, vstupenky jsou k dostání v předprodeji v síti Ticketpro. Zimní Colours of Ostrava se uskuteční 26. a 27. ledna v Domě kultury města Ostravy a kromě Bobana Markoviæe na této zimní obdobě oblíbeného letního festivalu vystoupí slovinská Dubioza Kolektiv, francouzští Sergent Pepere, The Hogs z Irska, hip hoper Afu-Ra a z českých znovu koncertující kapela Traband, Al-Yaman, Terne Čhave, Bratři Orffové, Evolution Dejavu, Tomáš Kočko & Orchestr, vítězové soutěže Setkání kytaristů a další. Generálním partnerem Zimních Colours of Ostrava je Česká spořitelna. Více info na www.palacakropolis.cz a www.colours.cz

Krátký rozhovor s Bobanem Markoviæem ze začátku ledna 2007:

V České republice jste naposledy koncertoval v létě 2006. Co nového se mezitím událo? Na čem jste od té doby pracoval?

Od té doby jsme měli povedené koncerty v Maďarsku s tamější zpěvačkou Palya Bea a také turné po západní Evropě. Úplně nejlepší to ale bylo v Aténách – sedm vyprodaných koncertů v prestižním klubu Half Note.

Budete mít něco nového na koncertech na konci ledna?

Zahraje několik nových písní z alba, které připravuje můj syn Marko, a také několik skladeb z filmu „Guča!“, kde Marko hrál hlavní mužskou roli a zároveň složil část hudby.

Jaké projekty plánujete na rok 2007?

Nové CD, filmovou hudbu a několik dalších spoluprací.

Jak jste strávili letošního Silvestra? Hráli jste s Orkestarem nebo jste byl s rodinou?

Měli jsme koncert na hlavním náměstí v Bělehradě společně s houslistou Felixem Lajko.

Jak si vede váš syn Marko jako šéf Orkestaru? Má jiný styl než vy?

Vede si velmi dobře! Musí se ale také hodně učit, například prožívat koncert a hudbu s lehkostí a radostí. A také hodně během koncertů tančí.

Krátký rozhovor s Markem Markoviæem, synem Bobana, ze začátku ledna 2007:

Jak se cítíte po roce šéfování Orkestaru? Jak to jde?

Stále přebírám vše, co umí můj otec. Je to silná osobnost, takže nespěcháme, na koncertech hrajeme spíše podle něj. Ale příprava, skládání, aranžmá, zkoušky jsou již na mně.

Jaké máte plány s Orkestarem pro tento rok? Plánujete novou desku?

Na jaře budeme nahrávat nové album, které vyjde na podzim. Nahrával jsem také s DJ Shantelem na jeho nové CD nazvané „Disco partizani“. A určitě budu soutěžit na festivalu v Guče.

Měl již film „Láska v Guče“ premiéru? Plánujete nějakou další filmovou roli nebo ještě něco dalšího mimo Orkestar?

Ten film se nyní jmenuje pouze „Guča!“ a měl srbskou premiéru 14. listopadu. Čekáme na to, zda bude mít evropskou premiéru v Berlíně na festivalu Berlinale. Co se týká filmového hraní – uvidíme, zda přijdou další nabídky, které nebudou vadit mé hudební kariéře a turné s Orkestarem.

Jak si vybíráte hudebníky do Orkestaru? Mění se často nebo jsou členy již od začátku?

Musí být mladí a talentovaní, ochotní tvrdě pracovat, hodně cestovat a zkoušet. A navíc to musí být příjemní mužové, kteří se umí chovat – reprezentujeme sami sebe, naše město a zemi. Nedávno jsme přijali dva nové hráče. Od té doby, co jsem členem, přišli do Orkestaru pouze čtyři noví hudebníci.

Boban Markoviæ vydal na podzim 2005 zatím poslední studiové album „Promise“. Vedle Bobana je hlavní postavou nahrávky jeho osmnáctiletý syn Marko, který kráčí v otcových šlépějích a je přes svůj mladý věk vynikajícím trumpetistou. Markoviæova hudba spojuje mnoho zdrojů, které utvářely romskou a balkánskou hudbu – tradiční se setkává s postmoderním, turecké pochody s gypsy grooves, divoké skladby s tesknými. Album produkovali Bob Mandelson (producent např. posledního alba Čechomoru) a Rob Keyloch.

Mladý Marko Markoviæ se narodil v „magický – přestupný” den, 29. února 1988, jeho otec ho začal učit hrát na trubku, když mu bylo 9 let, ve 13 byl poprvé v nahrávacím studiu, k Orkestaru se připojil o rok později a v 16 letech se stal sólistou a aranžérem některých skladeb. Marko je nejen excelentní trumpetista, ale i herec – stal se představitelem hlavní role v novém filmu „Guča!” režiséra Dušana Miliæe, produkovaný Emirem Kusturicou. V příběhu balkánského „Romea a Julie“ hraje, jak jinak, mladého trumpetistu, který se zamiluje do srbské dívky.

Další informace o kapele:

Na každoročním festivalu dechové hudby ve středosrbské Guče (festival se koná již 40 let) získal Markovičův „orchestr“ řadu prestižních ocenění. Zdejší festivalová porota má za úkol vybrat z více než 30 dechových kapel tu nejlepší na světě. Celému tomuto „dechovému klání“ přihlíží více než 300 tisíc diváků. Boban Markovič Orkestar získal v roce 2000 ocenění „The Best Orchestra“, o rok později cenu „The Best Trumpet” pro samotného mistra, který ji tento rok vyhrál již po páté. V tomto roce ovšem získává navíc to nejlepší ohodnocení od všech členů poroty. Další ceny,které Markovič získává spolu s druhým trumpetistou Jovicou Ajdarevičem, jsou například „Golden Trumpet“ a „Trumpet Maestro“.

Důvod proč Markovič pokračuje ve svém úspěchu je evidetní: je to nejlepší srbský trumpetista znovuobjevující kořeny tradiční balkánské dechové hudby a přizpůsobující je celému světu. Dnes je Markovič Orkestar hvězdou všech velkých festivalů po celém světě, kde vystupuje se stejným úspěchem jako mnohé slavné rockové kapely. Vystupoval v Řecku, Belgii, Rumunsku, Maďarsku, Itálii, Rakousku, Monaku, Německu, Španělsku, Slovensku, Chorvatsku i České republice. Z festivalů jmenujme např. Interbalcanic Music Festival (1995), the Balcan Brass Meeting (1996/97), the West Ritam (1999), the Mediawave (2000), Plein Air (2000), Blat & Verkehrt (2000), the 30th International New Jazz festival v Moers, Linz festival, Lent – Maribor, Praha – Respect Festival, Pohoda festival v Trenčíně, Weltenklang festival v St. Polten, Kapolcs festival a Pepsi Sziget 2001 v Budapešti s návštěvou více než 15 000 diváků. Jen pro zajímavost, právě na tomto festivalu Pepsi Sziget, kde Markovič vystupoval na tzv. World Music Stage, nastupovali ve stejný čas na hlavní podium britští Oasis, kteří ovšem museli se svým vystoupením 30 minut počkat, neboť všichni diváci byli právě před World Music Stage a poslouchali „bláznivé Srby“.

Boban i Marko Markovič Orkestar vydává svá alba u proslulého labelu Piranha, kde mimo jiné vydávají stylově zpříznění Fanfare Ciocarlia, Klezmatics, Frank London, Boris Kovač další přední interpreti world a etno music z celého světa. Sám Boban Markoviæ kromě svého orchestru vystupoval např. s The Klezmatics Franka Londona a projektem Brotherhood of Brass.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Sick of it All – HC nářez v Abatonu

Sick of it All – HC nářez v Abatonu

Možná s pocitem jatečního skotu při transportu do masokombinátu jsem vstupoval do klubu Abaton na

Sick Of It All – NY hardcore v Praze a Košicích

Sick Of It All – NY hardcore v Praze a Košicích

SICK OF IT ALL, živoucí legenda proslulé newyorkské hardcorové scény, přijíždí do Evropy propagovat svou

Axel Rudi Pell zahraje v Praze

Axel Rudi Pell zahraje v Praze

Silný příběh a atmosféra, hutný kovový sound, strhující melodický heavy-metal, to vše nabízí  legendární a

Hatebreed, Bleeding Through, Beautiful Cafillery v Abatonu

Hatebreed, Bleeding Through, Beautiful Cafillery v Abatonu

Venku byla pěkná kláda, hlavně těm, kdož hodinu, někteří možná i déle, čekali na otevření

The Gathering představili novinku The West Pole v pražském Abatonu

The Gathering představili novinku The West Pole v pražském Abatonu

V rámci turné k vydání nové desky a zároveň dvacátému výročí existence kapely zavítali v pozměněné


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved