Amorphis, Before The Dawn a Amoral rozeskáčou Futurum

Amorphis, Before The Dawn a Amoral rozeskáčou Futurum

V bývalém Československu se zrovna bortil totalitní režim, když o stovky kilometrů severněji vznikala kapela, která se v budoucnu měla zapsat mezi nejvýraznější představitele hudebního žánru zvaného melodic death metal. Ano, finští hudební kouzelníci AMORPHIS slaví v tomto roce své dvacáté narozeniny a k takové oslavě samozřejmě patří nová deska a velké koncertní turné. Tuzemští fanoušci se svých favoritů dočkají 25. října, kdy AMORPHIS vystoupí v Praze v klubu Futurum. Společně s nimi se dále představí jejich krajané BEFORE THE DAWN a AMORAL.

amorphis 2

Finové  AMORPHIS se „dožívají“ dvaceti let a ani po dvou dekádách jejich popularita neuvadá, spíše naopak. Málokterá kapela se po dvaceti letech fungování může pochlubit podobnou tvůrčí kreativitou. AMORPHIS letos vydávají novou desku „Skyforger“, která se tak stává již třetím počinem během posledních tří let! Nadstandardní kreativita je zapříčiněna jednak výbornou tvůrčí atmosférou v souboru a také masivním ohlasem fanoušků, kteří nadšeně zareagovali na poslední dvě alba „Eclipse“ a „Silent Waters“, jež jsou díky vysokým prodejním číslům ověnčena tituly „zlatá deska“. AMORPHIS jsou zkrátka jako dobré víno, čím starší, tím chutnější a zajímavější.

Bylo by však nespravedlivé opomíjet minulost AMORPHIS. Zejména v druhé polovině devadesátých let se tito Finové prosadili s alby jako „Elegy“ nebo „Tuonela“ a mnoho fanoušků dosud považuje tyto desky za vrcholná díla kapely. Po výměně frontmana v roce 2004, kdy původního zpěváka Pasiho Koskinena vystřídal Tomi Joutsen, nabrali AMORPHIS druhý dech. Přišel mírný odklon od zatěžkaných doom/deathových začátků k větší melodičnosti, chytlavým riffům a zpěvnosti. Hudební barevnost a mnohovrstevnost kláves pak dodává některým skladbám nádech psychedelie 70. let.

Jako zlatá  nit se jejich kariérou táhne bájný finský epos Kalevala, z něhož kapela těží náměty pro své písně a jeho námětový obsah jakoby byl nekonečný…

Není  pochyb, že tolik typické prvky melancholie, tajuplnosti, emocí  a výpravnosti, kterými jsou prostoupeny jejich skladby, čerpají AMORPHIS právě z tohoto dávného národního eposu.

AMORPHIS nyní  vyrážejí na velkolepé evropské turné v rukávu s novou deskou „Skyforger“, která se nese ve stejném duchu jako její dvě poslední předchůdkyně. Nečekejte žádnou progresi a překvapení, AMORPHIS jsou totiž ve stádiu, kdy nemusí za každou cenu hledat.

Jejich pražský  koncert bude bezpochyby velkolepou oslavou jedné velké kapely.

Jako support se ve Futuru představí další dvě neméně zajímavé  finské formace.

BEFORE THE DAWN jsou jedni z perspektivních představitelů melodického gothic/death metalu. Kapela, která jakoby byla stále trochu nedoceněná, cítí šanci upozornit na sebe právě na tomto turné a proto se můžeme připravit na více než stoprocentní nasazení. Na koncertě budou čerpat mj. z posledního alba „Soundscape of Silence“.

AMORAL se dříve prezentovali zejména jako kapela hrající technický deathmetal, ovšem na posledních nahrávkách ustupuje tvrdost do pozadí na úkor větší melodiky a téměř až heavy riffování. Nový zpěvák Ari Koivunen dává zapomenout na typický growling a tak se v nových skladbách stále více prosazuje čistý melodický vokál. S novou tváří kapely se můžete seznámit na nové desce „Show Your Colors“.

Koncert AMORPHIS a spol. proběhne 25.10. v pražském Futuru. Vstupenky jsou k dostání ve všech běžných předprodejích. Více informací získáte na webu www.obscure.cz.

Související linky:

www.myspace.com/amorphis

www.beforethedawn.com

www.myspace.com/amoralweb

www.shindy.cz

www.obscure.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Nightwish a spol rozduněli Tipsport arénu

Nightwish a spol rozduněli Tipsport arénu

čas: 7.12.2015 místo: Praha – Tipsport Aréna V létě avizovaný koncert nastal a jelikož byl

Nightwish a spol navštíví Prahu

Nightwish a spol navštíví Prahu

Fenomenální finská kapela NIGHTWISH potvrdila turné a zastaví se také v ČR! A nebude sama!

Metalový svátek míří do Šeříkovky.

Metalový svátek míří do Šeříkovky.

  DARK TRANQUILLITY (swe) AMORAL (fin) ACYL (fra) THE LEHMAN PROJECT (ita) listopadu 2014, Plzeň

WMOR 2013

WMOR 2013

datum: 23.11.2013 místo: hala Novesta – Zlín Cestování po D1 je víc než hnusnost, ale

Zimní Masters of Rock – kompletní program.

Zimní Masters of Rock – kompletní program.

    23. 11. 2013, 12:40 – ZLÍN, Zimní stadion Luďka Čajky   9. ročník ZIMNÍ


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved