Amorphis – Pořádná porce finského metalu v Praze

Amorphis – Pořádná porce finského metalu v Praze

V neděli 25.10. 2009 servírovaly v klubu Futurum tři finské kapely: Amoral, Before the Dawn a AMORPHIS. Společně se vydaly na podzimní světové turné, které začalo v Jižní Americe a Mexiku a přes Rusko dorazily do Evropy – už byly například v Německu, Francii, v Londýně a dokonce už 17.10. ve Zlíně v Masters of Rock Café a ještě toho mají dost před sebou (viz amorphis.net). Volba Futura na pražskou akci asi nebyla nejšťastnější, pro kapelu takového formátu jako jsou Amorphis by se hodily prostory větší, nebylo tam k hnutí.

Začátek se z ohlášených 19 posunul na krátce před 20 hodinou, kdy Amoral ohlásili, že musí začít bez zpěváka Ari Koivunena, který je v nemocnici kvůli zranění žeber. Během koncertu ale dorazil a omluvil se, že nemůže zpívat, protože mu to doktoři zakázali, ač nemá nic zlomeného. Amoral tvoří pět mladíků (do 26 let) a společně fungují od roku 2004. Překvapilo mě, jak kvalitní hudbu hráli a ani moc nevadilo, že je jen instrumentální. Do původně death metalové muziky pronikají kvalitní melodické linky příjemné na poslech – ti Seveřané to prostě mají v krvi! Vystoupení o něco zkrátili, hráli asi jen půl hodiny, ale na rozehřátí to bylo velice dobré, kvalitně nazvučené. Na poslední song si půjčili zpěváka z Before the Dawn Tuomase Saukkonena, který vládne opravdu brutálním „harsh vocalem“ a zapůsobí i odpovídajícím vzhledem.

Výměna kapel proběhla rychle a už tu máme Before the Dawn. Je to deset let stará čtyřčlenná kapela, původně sólový projekt zmiňovaného zpěváka, textaře, skladatele a kytaristy Tuomase Saukkonena (29). Chlapi nastoupili v plné sestavě –  zpívající kytarista a basák, hlavní kytarista a bubeník. Nejzajímavější na jejich vystoupení byly snad právě ty dva vokály – vydatný growling Tuomase Saukkonena a melodický zpěv Larse Eikinda (35) spolu pěkně štymovaly :-) Co se týče jejich hudby, byla poměrně melodická s drsnějšími úseky – jedná se o melodický death/gothic metal. Zazněly skladby jako Faithless, Eternal, Disappear a další.

Kolem půl desáté se na scénu dostavá zlatý hřeb večera – samotná kapela AMORPHIS. Jsou to borci nejzkušenější – vznik kapely se datuje do roku 1990, členové už mají Kristova léta za sebou – a na jejich vyspělém projevu je to znát. Vystoupení dominuje charismatická osobnost zpěváka Tomi Joutsena, výborná komunikace s publikem, živá mimika (na rozdíl od strnulého a smrtelně vážného Saukkonena), křišťálově průzračný hlas střídal – často i ve velmi rychlém sledu – mohutný growling. Ani ostatních pět členů kapely se nedalo zahambit – hudba krásně plná, melodická i zemitá, s prvky elektroniky na oživení – jako dobře rozjetá mašina. Amorphis začínali progresivním death/doom metalem, ale postupně se prosazuje úžasně melodický metal až moderní rock. Zazněly výborné skladby – například House of Sleep a The Smoke z alba Eclipse (2006) Silent Waters (ze stejnojmenného alba 2007), starší Black Winter Day a skladby z letošního alba Skyforger jako Silver Bride, Sampo, From The Heaven Of My Heart, a další (Alone, Leaves Scar, Perkele,  Majestic Beast). Nádhera!

Tomiho Joutsena jsme potkali ještě před koncertem venku – byl zrovna najedený a spokojený, v Praze je prý poprvé a zatím se mu tady líbí, zítra snad bude čas i na prohlídku města – jinak se na turné přesouvají rychle z města do města, takže si ani nepamatoval, kde byli včera (Lichtenfels, Německo – to bych si taky nevybavila :-) ). Celkem mě překvapilo, že to není žádný čahoun – potom ty jeho dready vypadají ještě delší než jsou (má je až pod kolena) a umí to s nimi pěkně roztočit. Určitě stojí za to vidět AMORPHIS na živo – vřele doporučuji! Kdo nestihl Prahu, může si na ně počíhat ještě v hlavních městech Maďarska, Bulharska nebo Rumunska :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Nightwish a spol rozduněli Tipsport arénu

Nightwish a spol rozduněli Tipsport arénu

čas: 7.12.2015 místo: Praha – Tipsport Aréna V létě avizovaný koncert nastal a jelikož byl

Nightwish a spol navštíví Prahu

Nightwish a spol navštíví Prahu

Fenomenální finská kapela NIGHTWISH potvrdila turné a zastaví se také v ČR! A nebude sama!

WMOR 2013

WMOR 2013

datum: 23.11.2013 místo: hala Novesta – Zlín Cestování po D1 je víc než hnusnost, ale

Zimní Masters of Rock – kompletní program.

Zimní Masters of Rock – kompletní program.

    23. 11. 2013, 12:40 – ZLÍN, Zimní stadion Luďka Čajky   9. ročník ZIMNÍ

Zimní Masters of Rock 2013.

Zimní Masters of Rock 2013.

  IX. ročník ZIMNÍ verze největšího mezinárodního rockového open-air festivalu u nás, Masters of Rock,


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved