WITCHCRAFT (Swe)

pátek 05.12.2008

Praha-Žižkov, Exit Chmelnice (www.exitchmelnice.cz)

V době kdy nás slovo „RETRO“ pronásleduje téměř na každém kroku, je velmi těžké rozlišovat, co je opravdu retro a co je pouhý vykalkulovaný kýč. Jedná se o všechna možná odvětví našeho života – retro je nyní oblékání, bydlení, automobily, účesy, ale i hudba. Právě v hudebním odvětví se vynořila celá řada skupin, které však často retro hudbu zaměňují spíše s retro imagí a zjevem. Tyto kapely nyní raději vynecháme a budeme se bavit o skupině, při jejímž poslechu byste si rozhodně netipli, že ani jeden z jejích členů se nenarodil před rokem 1977, a tím pádem neměl šanci osobně vstřebat zlatá sedmdesátá léta, kdy kralovaly kapely jako Led Zeppelin, Black Sabbath a další legendární skupiny, na něž švédská kapela WITCHCRAFT ve své hudbě tolik odkazuje.

Pánové z kapely WITCHCRAFT charakterizují svou skupinu jako „retro-doom-psycho-folk band“ a kdo se s tvorbou této severské party již seznámil, potvrdí, že se jedná o neobyčejně trefný popisek. Hudba, kterou WITCHCRAFT produkují, to je kombinace heavy rytmů alá BLACK SABBATH a PENTAGRAM a psycho-folkrockových elementů méně známých spolků, jako byly LEAF HOUND, COMUS nebo CAPTAIN BEYOND. Pokud pustíte WITCHCRAFT méně znalému posluchači, málokdy vám na otázku co slyší odvětí něco jiného než LED ZEPPELIN. Byla by ovšem velká chyba myslet si, že WITCHCRAFT jsou pouze nějakou kopií či revivalem slavných kapel z období sedmdesátých let. Naopak, jedná se o velmi svojské těleso, které dokáže zasadit svou originální tvorbu do naprosto věrné a uvěřitelné retro atmosféry.

WITCHCRAFT byl založen v roce 2000 kytaristou a zpěvákem Magnusem Pelanderem, jehož původní záměr byl pouze nahrát singl jako poctu pro legendární kapelu Pentagram. Název singlu byl „No Angel or Demon“ a hned od jeho vydání v roce 2002 se počítá strmá kariéra této švédské formace. Následovalo debutové album „Witchcraft“ z roku 2004, na které o rok později navázala deska „Firewood“. Největšího úspěchu ve své kariéře však kapela dosáhla se svým třetím počinem z roku 2007 s názvem „The Alchemist“. V létě 2008 přišlo velké americké turné a následně účast na mamutím OZZFESTU, kam byli WITCHCRAFT vybráni jako „současná nejlepší švédská kapela“. A protože se Američanům „švédští Zeppelini“ líbí, zúčastnila se kapela i turné Lollapalooza, kde vystupovala mj. po boku BLACK KIDS.

S posledním albem „The Alchemist“ však Švédové slaví úspěchy i v Evropě. Odborný tisk hovoří o této desce jako o „mistrovském díle, které spojuje metalisty a fanoušky indie hudby“ nebo jako o „geniálním spojení heavy riffování a relaxačních, psychedelických a pocitových pasáží“. Některé kritiky dokonce pasují kapelu do pozice nástupců BLACK SABBATH a odezvy se Švédům dostává i od samotných hudebníků. Například frotman kapely DOWN Phil Anselmo při tvorbě své desky „Down III: Over the Under“ veřejně prohlásil, že právě kapela WITCHCRAFT je momentálně jeho nejoblíbenějším interpretem a také hlavním zdrojem inspirace při tvorbě nového alba.

Dalším krokem ve strmé kariéře WITCHCRAFT je nyní startující evropské turné, v jehož rámci se poprvé představí také českým posluchačům. Koncert se uskuteční 5. prosince 2008 v pražském legendárním klubu Exit Chmelnice. Začátek koncertu byl stanoven na 20:00h. Po boku WITCHCRAFT se představí dosud nepotvrzená předkapela. Vstupenky v ceně 300,- Kč lze zakoupit ve všech běžných předprodejních sítích Obscure promotion, vstupenka na místě přijde na 320,- Kč. Více informací o koncertu získáte na webu www.obscure.cz a tel. čísle 774 220 183.

Související linky:

www.myspace.com/witchcraftswe

www.obscure.cz

www.shindy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved