Vlasta Třešňák pokřtí nové CD Němý suflér

Vlasta Třešňák se svým Bandem pokřtí 19. května v pražské Malostranské besedě své nové album Němý suflér. Jako hosté vystoupí například Vladimír Mišík. Album vzniklo na přelomu ledna a února 2010 a navazuje na předchozí CD Inventura a Skopolamin. Obsahuje čtrnáct nových písní s tradičně nekompromisními texty a osobitým, syrově bigbítovým zvukem Bandu s osvědčenými hosty, Janem Štolbou a Jaroslavem Olinem Nejezchlebou. „V textech už není tolik poetických obezliček, dvojsmyslů a jinotajů. A v muzice je víc elektriky,“ popisuje Vlasta Třešňák rozdíl oproti předchozím deskám.

Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy. Výběr názvu alba a titulní písně popisuje Vlasta Třešňák takto: „Hodili jsme si s kolegy desetníkem, padla tato. Němé nápovědy vídáme častěji a častěji. Titulní píseň je monologem jednoho takového. „Němý kokot“, který k písni stál modelem, je konkrétní persóna. Jméno vám nepovím, najděte si svého…“ Ke vzniku celé desky říká: „Naše poslední CD vyšlo před třemi roky, od té doby jsem napsal nové „deníkové texty“. Někdo píše na internetu své blogy, my jsme vydali nové album.“ Pro všechny skladby je podle Třešňáka společné, že „jsme v nich víc a víc bezradní a nasraní z Němých suflérů, Mr. Šperháků a Krklů. Inu, deník posledních tří roků…“

Vlastimil Třešňák (* 26. 4. 1950) byl významným členem písničkářského sdružení Šafrán. Brzo si vypracoval osobitý písničkářský styl, postavený na rozložených akordech kytary, a úporném, spíše vykřičeném a vyšeptaném než vyzpívaném zpěvu, především však na existenciálním pohledu zdola. Již o jeho prvním albu Zeměměřič Jiří Černý napsal, že jeho hudba je nezařaditelná, osobitá a že po Krylově Bratříčkovi a Mertových Baladách z Prahy znamená třetí výrazný mezník české folkové písně. Ve vztahu k oficiálnímu režimu byl Vlastimil Třešňák nesmlouvavý a přímočarý. Po roce 1977 mu i jako signatáři Charty 77 byla zakázána jakákoliv veřejná činnost. Po výsleších u StB a normalizačních represích odešel do emigrace do Švédska (1982), později se přestěhoval do Německa. Po roce 1995 žije převážně v České republice. Od 70. let též pravidelně spolupracuje s různými hudebníky, především s rómskou muzikantskou rodinou Kormanů. V 70. a 80. letech byla jeho tvorba normotvorná a písně z LP Zeměměřič a Koh-i-noor zůstávají v českém folku nepřehlédnutelnou hodnotou. V roce 2005 dokázal na své úspěchy navázat pozoruhodným a oceňovaným albem Inventura, později Skopolamin (2007) a nyní Němý suflér.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Vladimír Mišík & ETC vydávají album ZTRACENÝ PODZIM

Vladimír Mišík je jednou z nejvýraznějších osobností české populární hudby již od 60. let 20.

Rock For People 2010 – potvrzené kapely

Rock For People 2010 – potvrzené kapely

Přinášíme seznam potvzených kapel, které vystoupí 3.-6.7.2010 v Hradci Králové na festivalu Rock For People


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved