Van Der Graaf Generator v Divadle Archa již tuto neděli!

Van Der Graaf Generator v Divadle Archa již tuto neděli!

 

 Kultovní britská artrocková kapela Van Der Graaf Generator odehraje již tuto neděli 16. června od 20 hodin v pražském Divadle Archa úvodní koncert evropského turné. Do Prahy se zakládající a nejznámější člen kapely Peter Hammill (zpěv, kytara, klávesy), Hugh Banton (klávesy) a Guy Evans (bicí) vracejí po dvou letech. Tehdy za značného zájmu publika představili album A Grounding in Numbers, v červnu zahrají to nejlepší z dosavadní hudební tvorby, skladby ze sólové dráhy Petera Hammila a raritní kousky, které v Čechách zazní naživo vůbec poprvé! Koncert je součástí koncertní série, kterou festival United Islands České spořitelny oslavuje 10. narozeniny.

Návštěvu Prahy členům kapely zpestří jedno mimořádné setkání – se skutečným Van de Grraffovým generátorem, novým cenným exponátem Národního technického muzea. Rozměrný, 5,5 metrů vysoký, elektrostatický generátor velmi vysokého napětí typu Van de Graaff, ve kterém je integrován lineární urychlovač nabitých částic, je jediným zařízením tohoto typu a v této velikosti v České republice. Od konce 50. let 20. století až do dubna loňského roku byl v provozu v Ústavu jaderné fyziky AV v Řeži u Prahy. Shodou náhod, po měsících příprav, se generátor stal součástí sbírek Národního technického muzea právě v těchto dnech, takže nic nebrání vzácnému setkání kapely s unikátem, jehož název se díky ní zapsal do hudebních dějin.

Kopie - VDGG - foto2

 Van Der Graaf Generator je jednou z nejznámějších anglických art rockových kapel. V roce 1967 ji založil Peter Hammill se svými spolužáky na Univerzitě v Manchestru, svou první kapelu pojmenoval Van Der Graaf Generator po přístroji na výrobu statické elektřiny. V původní sestavě však vydržela jen necelý rok a po několika změnách v roce 1970 přišel saxofonista a flétnista David Jackson, který se významně podílel na celkovém zvuku následujících alb Van Der Graaf Generator. I když byla skupina na vrcholu, Peter Hammill ji v roce 1972 rozpustil a věnoval se vlastní sólové dráze. V roce 1975 se kapela dala na další tři roky znovu dohromady a v tomto období vznikla kritikou i fanoušky velmi oceňovaná deska Godbluff, po níž následovala alba Still Life, World Record a The Quiet Zone / The Pleasure Dome. V roce 2005 byli Van Der Graaf Generator znovu obnoveni a od té doby stihli vydat 3 alba. Záhy však kapelu opustil saxofonista David Jackson a kapela od té doby opět funguje v původní tříčlenné sestavě z roku 1968 ve složení Hugh Banton, Peter Hammill a Guy Evans.

O vstupenky na koncert kapely Van Der Graaf Generator 16. 6. v Divadle Archa je velký zájem, s jejich nákupem proto neradno váhat. Ceny vstupenek: 790 Kč stání, 1 290 Kč sezení – sleva 20 % pro klienty České spořitelny. Předprodej v síti Ticketpro (www.ticketpro.cz).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Patti Smith – Horses 40 let

  5.8. Divadlo Archa – Praha Patti Smith chystá turné k oslavě 40ti let od vzniku

The Sisters Of Mercy v pražském divadle Archa již tuto sobotu 17.5.

  Dnešním dnem zahajují The Sisters of Mercy své evropské turné, jehož součástí bude v sobotu

Please The Trees a 420People zvou do Archy.

Please The Trees a 420People zvou do Archy.

 Please The Trees a 420PEOPLE v unikátním představení OFFline 19. května v Divadle Archa.  Please The

The Sisters Of Mercy s sebou 17. 5. do Prahy přivezou kapelu Losers.

The Sisters Of Mercy s sebou 17. 5. do Prahy přivezou kapelu Losers.

 Legendární britská kapela The Sisters Of Mercy oznámila jméno kapely, kterou s sebou přiveze v roli předskokana

The Sisters Of Mercy po letech v Praze.

The Sisters Of Mercy po letech v Praze.

17. května 2014 ve 20:00 se do pražského divadla Archa vrátí britská rocková legenda, skupina


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved