Udělování hudebních cen Óčka 2005

Ve středu 8.2. 2006 se v pražské Lucerně nadělovalo…a nešlo o nic jiného než o udělování výročních cen hudební televize Óčko. Diváci rozhodovali v 15 kategoriích a již několik měsíců dopředu posílali smsky svým favoritům. Jelikož bylo MusicFoto u toho, můžete se spolu semnou vrátit do Lucerny, zhodnotit, zda byla některá vítězství překvapením nebo naopak jasnou věcí, a nasát trochu oné slavnostní atmosféry.

Letos poprvé se udílení cen televize Óčko uskutečnilo ve velkém stylu a za místo konání byla zvolena právě Lucerna. Ta se stala na 3 hodiny centrem hudebního světa uprostřed Prahy. Dá se říci, že na větší koncentraci muzikantů a lidí točících se kolem hudby, snad ani není možné v našem státě narazit. Snad právě proto jsem se za celou dobu nezbavila dojmu, že na vlastní oči se na udílení cen přišli podívat jen lidé nominovaní a jejich pozvaní kamarádi, ale ti skuteční hlasující a diváci televize Óčko raději zůstali doma v teplíčku a sledovali ceremoniál v přímém přenosu.

Jako první z hvězd vystoupila v úvodu večera Lenka Dusilová, která se svojí kapelou zahrála pár písní z jejího nového alba Mezi světy, ke kterému od začátku února jede celorepublikové turné. Po tomto vystoupení se už začalo odměňovat. Ceny pro zahraniční interprety se střídaly s cenami pro domácí umělce. Prvním držitelem trofeje od výtvarníka Milana Caise se stal DJ Wich v kategorii nejlepší hip-hop. Cenu pro nejlepšího interpreta r´n´b si odnesl finalista první řady soutěže Česko hledá superstar Sámer Issa, jemuž byla cena předána z rukou jednoho z porotců druhé řady této soutěže Eduarda Klezly a krásné moderátorky, modelky a herečky Evy Aichmajerové.

Zpestřením hudebního programu, který obstarávali hlavně čeští interpreti, bylo vystoupení americké skupiny Airfare. Nevím, jestli je český posluchač zvyklý na styl hudby, který právě tato kapela hraje, ale alespoň publikum nebylo zlé a mladou trojici z USA odměnilo potleskem. A jestli se Airfare nezalíbili při živém vystoupení, může jim každý z návštěvníků přijít na chuť při 1, 7, Vista, XP, Server 2008/2003, and older best-data-recovery.com versions like 2000, NT, ME and 98. poslechu speciálního CD, které všichni obdrželi při odchodu z Lucerny.

Dalším v pořadí, kdo doplnil hudební program večera, byl projekt Maya v čele se zpěvačkou Norou Grundovou, která je taktéž moderátorkou hudební stanice Óčko. Vystoupení se mi zdálo trošku dlouhé a bez šťávy, ale budiž, tříhodinový program je nutné něčím zaplnit.

Cenu pro objev roku 2005 přišel předat ostřílený hudebník Vilda Čok a vítězem se nestal nikdo jiný než dnes již spíš známá (než-li nově objevená) skupina Clou. Clou poté na podiu předvedli, co umí a zahráli několik skladeb z jejich zatím prvního alba Postcards.

Sklidili poměrně pěkný aplaus a po jejich odchodu přišla předat cenu za nejlepší český pop známá trojice bavičů z pořadu Baráž, Ondar, Petar a Jurin. Vystřihli si píseň vtipně složenou a věnovanou Karlu Loprajzovi, a tak se jim na podiu zalíbilo, že měli moderátoři Lejla Abbasová a Pavel Cejnar co dělat, aby je vůbec donutili k rozpečetění obálky a předání ceny. Vítězkou v této kategorii se stala čerstvá zlatá slavice Aneta Langerová. Ta divákům skromně poděkovala za to, jak ji v poslední době zahrnují cenami a opět zmizela do zákulisí.

Poté přišla na řadu lahůdka celého večera v podání skupiny Monkey Business. Všichni nastoupili krásně sladění v bílém a rozjeli pořádně energickou show. Publikum si přišlo na své a musím uznat, že nebýt právě Monkey Business, nejspíš bych z celého večera odcházela trošku zklamaná. Je škoda, že si některou z cen neodnesli právě oni, protože by si to zasloužili už jen za to, jak dokázali Lucernu dostat do varu…a to ani nemluvím o ostatních kladech, jako je perfektní hudba, zpěv, atd. Prostě musím uznat, Monkey Business – klobouk dolů, bylo to skvělé!!!!

Zlatou trofej pro kapelu roku si přišli převzít opět jedni ze „zlatých okřídlenců“, pražští Chinaski. Možná právě to dokazuje fakt, jak je česká hudební scéna malá a pokud se kapele v jednom roce podaří vydat opravdu úspěšné album, automaticky posbírá i většinu hudebních ocenění. Na druhé straně se to ovšem neděje jen u nás, stačí se podívat např. na americké Green day, kteří také sbírají jednu cenu za druhou.

Monkey Bussines

Blížil se konec ceremoniálu a přišly na řadu dvě nejprestižnější kategorie, čímž bezesporu jsou ceny pro zpěváka a zpěvačku roku. Odtajnit jméno zpěvačky roku přišel známý skladatel Ondřej Soukup a snad ani nebylo překvapením, která z nominovaných dam se stane vítězkou. Svou druhou cenu si v tento večer přišla převzít Aneta Langerová.

Zpěváka roku vyhrál taktéž ostřílený sběratel sošek Daniel Bárta, který si však užíval zaslouženou dovolenou v „teplých krajích“, a proto pozdravil diváky alespoň prostřednictvím obrazovky a poděkoval jim za přízeň. Jeho cenu za něj přišel převzít kolega ze skupiny J.A.R. Ota Klempíř.

O hudební zakončení se postarala Aneta Langerová se svojí skupinou a zahrála nejen skladby ze svého zatím jediného alba Spousta andělů, ale také některé novinky. Anetě patřil pro její vystoupení nejdelší čas a jak se zdálo už na začátku koncertu – hlavně díky transparentům v prvních řadách – měla v publiku i nejvíce fanoušků.

Abych nezapomněla na ostatní kategorie a vítěze, kteří ještě byli během večera vyhlášení, přináším alespoň stručný přehled:

Cenu za nejlepší český rock si odnesla početná skupina Divokej Bill, v kategorii hard´n´heavy zvítězili Status Praesents, trofejí za nejlepší dance byla odměněna Verona a nejlepším videoklipem se stal klip skupiny Clou na píseň Island sun.

V zahraničních kategoriích se na prvních příčkách umístili: Robbie Williams coby zpěvák roku, krásná zpěvačka s podmanivým hlasem Anastacia, která získala od českých fanoušků cenu jako nejlepší zpěvačka roku. Kapelou roku se stali američtí Green day a Rammstein získali cenu za nejlepší videoklip k písni Keine Lust.

Jana Matulajová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved