Support Lesbiens se rozhodli darovat život

(PRAHA, 26. 5. 2015) Do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM vstoupili další, tolik potřební dárci. Tentokrát dobrou věc podpořili členové kapely Support Lesbiens, do jejichž života porucha krvetvorby zasáhla. Maminka frontmana kapely, Czendy Urbánka, totiž vážnému onemocnění před časem podlehla.

Kapela se dále rozhodla, že celé připravované podzimní turné, nový singl i vznikající album věnuje podpoře registru a především pak dárcovství, protože právě nedostatek dárců kostní dřeně je v poslední době zásadním problémem při hledání vhodného štěpu k transplantaci.

Znáte ten vnitřní pocit, že něco musíte udělat, aniž by bylo potřeba o podstatě či souvislostech vůbec přemýšlet? Tak tím je pro mě tato akce. Ryze srdeční záležitost bez nutnosti zapojení hlavy, vysvětluje svůj důvod vstupu do registru frontman Czenda Urbánek, jehož životní příběh byl pro spolupráci s Českým registrem dárců krvetvorných buněk IKEM prvotním impulsem. Spolu s ním do registru vstoupili ještě další dva členové Support Lesbiens, kteří splňují kritéria dárcovství kostní dřeně – bubeník Radek Tomášek a baskytarista Filip Fendrych. „Táta mě učil, abych se vždycky zastal slabšího. A já jsem, zdá se, zdravý, tak bych rád pomohl někomu, kdo to štěstí nemá, říká Radek Tomášek a Filip Fendrych ho doplňuje: Pro nemocné je to jediná šance. Tady není moc o čem přemýšlet.

IMG_7135 (kopie)

Kapela Support Lesbiens se rozhodla kampaň a oslovování mladé generace k dárcovství podpořit i hudebně. Ve spolupráci s herečkou a hudebnicí Ivou Pazderkovou nahrála novinkovou skladbu “Skořicová“. Výtěžek z prodeje singlu věnují muzikanti registru. Iva se navíc rozhodla potenciální dárce vyhledávat aktivně i sama. „Nejlepšími dárci kostní dřeně jsou mladí, zdraví muži. A jako žena jsem vybavená velkou schopností je pomoci registru dárců hledat,“ s úsměvem vysvětluje svou spoluúčast na vzniku písně, která je od dnešního dne k zakoupení na Supraphonline.cz ( http://www.supraphonline.cz/album/102156-skoricova).

Na píseň v září naváže i album a s podporou Českého registru dárců krvetvorných buněk budou úzce provázány i podzimní koncertní křty, na kterých Support Lesbiens chtějí dále šířit myšlenky dárcovství. Pomozte a darujte to nejcennější, darujte život, vyzývají Support Lesbiens své fanoušky. Jste to právě vy, mladí lidé, kteří jako jediní můžete pomoci.“

IMG_7157 (kopie)

Noví dárci jsou potřeba, jejich celkový počet totiž letos poprvé klesl. Ačkoli loňský rok registru přinesl 1734 nově přihlášených potenciálních dárců, což je nejvyšší počet za posledních 11 let, z důvodu věku a zdravotního stavu bude do konce roku z databáze vyřazeno minimálně 2 300 lidí. Ty registr potřebuje nutně nahradit, v opačném případě může dojít k  situaci, kdy bude stále obtížnější najít pro nemocné vhodného dárce. Právě ta bývá často jednou a poslední nadějí pacientů na záchranu života a uzdravení. Český registr dárců krvetvorných buněk navíc upozorňuje, že se situace může zhoršovat. V horizontu pěti let bude vyřazeno až 6000 lidí. „Pravidla pro dárcovství jsou velmi přísná, to proto, aby byla úspěšnost případné transplantace co nejvyšší a zároveň, aby odběr kostní dřeně nijak neohrozil dárce. K tak dramatickému propadu počtu dárců dojde také proto, že jsme nuceni vyřadit velkou část těch, kteří se do registru přihlásili v době jeho vzniku a teď dovršují věkovou hranici pro darování kostní dřeně. Tyto dárce je potřeba nahradit mladou generací. I proto se snažíme využívat veškerých možností, jak vstup do registru propagovat,“ říká Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

IMG_7080 (kopie)

Transplantace kostní dřeně je v dnešní době standardním postupem, který zachraňuje stále více nemocných. Je často jediným způsobem léčby pacientů s poruchou krvetvorby (více než 70 nemocí, včetně leukémie, anémie, poruch imunity atd.). V posledních letech navíc přibývá nepříbuzenských transplantací – tedy transplantací, kdy dárcem není rodinný příslušník. „Najít takového vhodného dárce vyžaduje evidovat v registrech dostatečné množství dobrovolníků. Jen tak se šance na záchranu života nemocných zvyšují. Stále bohužel ale platí, že asi třetina pacientů svého dárce ani v rodině ani v registrech nenajde. Ještě před dvaceti lety bylo přitom ze 100 transplantací 70 příbuzenských a 30 nepříbuzenských – dnes je tomu přesně naopak. Přitom tím, že do registru vstoupí i jediný dárce, se zvýší nemocným pacientům naděje na záchranu,“ vysvětluje Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

DÁRCOVSTVÍ KRVETVORNÝCH BUNĚK JE VŽDY DOBROVOLNÉ, BEZPLATNÉ A ANONYMNÍ.

WWW.DARUJZIVOT.CZ

fotografie : Martin Kutil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Podpora od Supportů a nový klip

Podpora od Supportů a nový klip

Support Lesbiens na novém klipu spolupracovali s Ivou Pazderkovou Podzimní Stromovka a přilehlá kavárna Lajka

Support Lesbiens vsadili pri novem videoklipu na 360° technologii

Skupina Support Lesbiens natáčela minulý týden videoklip k titulní písni z nového alba K.I.D., při

Spor o známku Support Lesbiens rozhodnut.

Soudní spor o ochrannou známku SUPPORT LESBIENS ve prospěch Hynka Tomana Včera v odpoledních hodinách

Waltari a Support Lesbiens se zítra rozjedou s novým koncertním programem na společné turné.

„Bude to mejdan, přijďte si ho užít s námi“ zvou Support Lesbiens na jejich společné

Support Lesbiens a Waltari zdvojnásobují své turné.

Na četné žádosti příznivců obou skupin a pro zájem pořadatelů z ostatních měst, rozšiřují Support


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved