Samuli Federley Band + Lakewood Experiment – jak se hraje v Helsinkách

Samuli Federley Band + Lakewood Experiment – jak se hraje v Helsinkách

klub: Alakerta Nosturi, Helsinki, Finsko

datum: 26.10.2012

English report below

Páteční večery v Helsinkách jsou podobně jako v ČR zasvěceny hudebním orgiím. Já jsem si pro tento večer vybral poněkud komornější akci, přesněji koncert Samuli Federley Band a Lakewood Experiment, který se odehrával v klubu Alakerta Nosturi vzdáleném asi 1,5 km od centra Helsinek.

Frontmanem první kapely byl místní kytarový mistr, učitel hry na kytaru a hráč na osmistrunnou kytaru Samuli Federley. Samuli hraje v několika kapelách, v mnoha z nich jako skladatel a zatím vydal asi 10 alb. Hrál také na klavír a bicí a podle jeho slov ho ovlivnili ho například John Petrucci, Steve Vai, Shawn Lane, Guthrie Govan, Andy James, Rusty Cooley, Pat Metheny a další.

Samuli by popsal svůj hudební styl jako progressive and technical metal. Ačkoliv je velký fanoušek kytarových sól, a není se čemu divit, věnuje hodně pozornosti i riffům a rytmické části. S rytmikou mu zdatně pomáhali také členové jeho kapely basista Jaakko Nikko a bubeník Rolf Pilve. Přesto, že se jedná převážně o instrumentální hudbu, při několika písních se přidala i zpěvačka Mari Multanen. Bohužel dnes byli téměř jediní, kdo se do svých tónů hýbali, protože většina obyvatel hlavního města se odebralo zřejmě do jiných klubů a hospod. Přesto hudba, která rozhodně stojí za pozornost.

Druhý vystoupivší – kapela Lakewood Experiment – je rovněž postavena kolem kytaristy a jak již název napovídá, produkce je to opravdu experimentální. Sám frontman a kytarista Ville Salojärvi říká, že rád přemýšlí o jejich hudbě jako o rock-fusion, který zahrnuje mnoho stylů. Mně jejich produkce nejvíce připomínala mix jazzu, funky, blues, rocku i metalu a mnoha dalších. Ville je autorem jejich tvorby a mezi jeho hlavní vlivy patří Steve Vai, Joe Satriani, Miles Davis a další. Dalšímy členy jeho kapely jsou basista Pauli Pétas, pianista Antti Utriainen a bubeník Rolf Pilve.

Možná jste si také všimli, že v obou kapelách hraje stejný bubeník a možná je Vám to jméno i povědomé. Jedná se opravdu o nového bubeníka legendární finské kapely Stratovarius. V současné době žije Rolf v Helsinkách, kde studuje Pop&Jazz Konservatorio a přitom vystupuje a nahrává po celém finsku. Vede také soukromou výuku hry na bicí v Helsinkách, Tampere a Jyväskyle – včetně mé maličkosti. To bylo samožřejmě hlavní, ale ne jediné lákadlo, které mě vůbec do tohoto klubu dneska večer přivedlo.

———————————–

Friday evenings in Helsinki are dedicated to music orgy similarly to the Czech Republic.
For this evening I have chosen a chamber event, specifically a concert of two bands – Samuli Federlay Band and Lakewood Experiment. This gig took place in the Alakerta Nosturi club, located about 1.5 km from the centre of Helsinki.

The leader of the first band is a local guitar master, teacher and 8-string guitarist Samuli
Federlay. Samuli has always played in several bands, he has been the main composer in most of them and have already released about 10 albums. Samuli also played the piano and drums and he is influenced mainly by John Petrucci, Steve Vai, Shawn Lane, Guthrie Govan, Andy James, Rusty Cooley, Pat Metheny and many others.

Samuli described his musical style as a progressive and technical metal. Although he is a big fan of guitar solos, and I do not wonder why, he pays a lot of attention to riffs and rhythmic parts as well. With rhythmic sections he was capably assisted by other members of his band – a bassist Jakko Nikko and a drummer Rolf Pilve. Despite the fact their music is mostly instrumental, they were joined by a singer Mari Multanen in several songs. Unfortunately, they were almost the only ones who were headbanging in their tones today as most of the capital city inhabitants were apparently gathered to other clubs and pubs. Nevertheless, the music is worth seeing.

Lakewood Experiment, which came up the second, is also made around a guitar player and as the name of the band suggests their production is really experimental. The leader and guitarist Ville Salojärvi says himself that he likes to think about their music as rock-fusion, which includes many styles. Their production resembled me a mix of jazz, funk, blues, rock and metal, and even many more. Ville is the author of their work and his major influences include Steve Vai, Joe Satriani, Miles Davis and so on. Further members of his band are Pauli Pétas with the bass, a pianist Antti Utriainen and a drummer Rolf Pilve.

You might have also noticed that in both bands there is the same drummer playing, and
maybe you are even familiar with his name. Yes, it is really a new drummer of the legendary Finnish band Stratovarius. At the moment Rolf is living in Helsinki, where he is studying music at Pop & Jazz Conservatory while performing and recording all over Finland. He also leads private lessons of drumming at Helsinki, Tampere and Jyväskylä. It was the main, but not the only one lure, which led me to this club tonight.

Samuli Federley Band + Lakewood Experiment – jak se hraje v Helsinkách 2 komentáře reakcí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved