PROWIZORIUM: Podílíme se na všem společně

  • Zveřejněno: 27 března 2006, Autor: , Počet komentářů: Zatím bez komentáře
  • Kategorie: Ostatní

Pražská skupina PROWIZORIUM vznikla v roce 2002 a v letošním roce jí čeká vydaní debutového alba. Za 4 roky své existence už stihla koncertovat na mnoha místech v ČR, absolvovat turné s kapelou WOHNOUT a letos jí čeká hostování na několika koncertech skupiny KRYŠTOF. Co všechno má tato pětice muzikantů za sebou a co plánují do budoucna, prozradil MusicFotu zpěvák skupiny Tomáš Sehnal.

Jak jste se vy jako PROWIZORIUM (tedy členové kapely) dali dohromady? Byli jste kamarádi, spolužáci nebo jste se hledali přes inzerát, přes známé?

Spolu s Danem Hlaváčem, který v Prowizoriu hraje kytaru, jsme spolupracovali už předchozích 8 let v různých jiných kapelách a dávali jsme dohromady i Prowizorium. Rozhodli jsme se, že do Prowizoria si chceme vybrat dobré muzikanty, se kterýma se nám bude dobře spolupracovat, aby to hraní stálo za to a měli jsme nějaké výsledky. Dlouho jsme „provizorně“ vybírali a za první rok se v kapele vystřídalo hodně muzikantů, ale teď hrajeme ve stabilní sestavě. Seznámili jsme se v podstatě tak, že jsme na sebe měli kontakty z našich předchozích kapel a vybírali jsme lidi, kteří by nám nejlíp sedli. Důležité pro nás nebylo jen to, abychom si dobře rozuměli jako muzikanti, ale i jako lidi. V podstatě jsem se s nikým z kluků dřív neznal.

Kdo je u vás autorem hudby a textů?

Z 90 % já, ale nebereme to takhle. Podílíme se na všem společně, a tak i v mnou napsaný muzice, nechá každý z kluků svůj otisk… V kapele má každý jasně dané své místo a ani se o tom nemluví, máme to rozdělené, a tak se dá říct, že všechno je zásluha všech…

Kdy tě texty nebo hudba napadají? Při jakých příležitostech? Převážně v noci nebo ve dne?

Nejideálnějším obdobím bývají krize, nebo naopak extáze:-). Tzn. slečny, rozchody…po rozchodech se nejlíp píše. A nezáleží na tom, jestli v noci nebo ve dne. Já jsem si pořídil doma takové malé „studijko“, takže když mě něco napadne třeba ve dvě v noci, tak se můžu pustit do práce.

Minulý rok jste jeli turné s kapelou Wohnout, letos hostujete na pár koncertech skupiny Kryštof. Vidíš v tom nějaký rozdíl?

Určitě mi přijde rozdíl mezi publikem těchto kapel. Publikum kapely Kryštof mi přijde bližší naší muzice, než to, které chodí na Wohnouty. Naopak s Wohnoutama člověk po koncertech zažil spoustu skvělých akcí, kdežto kluci z Kryštofa jsou možná víc intelektuálně zaměření. Ale to neznamená, že se nám s Wohnoutama hrálo špatně. Naopak jsme byli rádi, že nás lidi přijali parádně, i když se žánrově tolik lišíme a s Kryštofama se dá taky zažít sranda.Koncert v Uherském Hradišti je toho nesmazatelným důkazem…

Byli jste se zmíněnými kapelami už dříve přátelé nebo je tato spolupráce výhradně zásluhou managementu?

My jsme se s oběma kapelama vídali na různých akcích, ale určitě jsme se nenavštěvovali doma nebo spolu nechodili na pivko. Spíš právě při těch koncertních setkáních jsme se domluvili, že uděláme společně pár vystoupení. S Wohnoutama jsme byli např. dohodnutí jen na pár koncertech, ale protože se nám ta spolupráce líbila a kluci nebyli proti, plácli jsme si na velkou část turné. S Richardem Krajčem jsem se stejně tak potkal, díky manažerce Kryštofů, na koncertě a domluvili jsme se na jednom společném vystoupení v Praze. Moc se nám to líbilo a tak jsme se dohodli na další spolupráci, která mi přijde funkční a z níž mám obrovskou radost :-)…

Největší událostí tohoto roku pro vás bude vydání vašeho prvního CD. Kde jste natáčeli? Kdy by deska měla spatřit světlo světa? Spolupracoval s vámi na desce nějaký producent?

Nahrávali jsme v takovém domácím prostředí v úžasném pražském studiu 3bees. Točili jsme tam už i dřív s jinýma kapelama a vždycky jsme se tam cítili moc dobře. Takže jsme se rozhodli, že i tuto desku uděláme u nich.

S firmou jsme se dohodli, že by vydání desky mělo být kolem května. Bude to v takovém zvláštním období před letníma festivalama, právě proto, abychom tu naši placku na nich mohli podpořit. Je možné, že se to trochu opozdí, ale dáme určitě včas vědět :-)…

Ohledně producenta. My jsme se rozhodli, že si do desky nenecháme moc mluvit, o čemž spousta lidí říká, že je to chyba a naopak hodně jich tvrdí, že je to jen dobře, protože tím zůstává tvář kapely nezměněná. Ale samozřejmě jsme si přizvali pár takových guru, kteří nám říkali svoje názory…mezi nimi např. David Koller, který se byl kouknout ve studiu, právě když jsme míchali a myslím, že nám svými názory moc pomohl.

Máte na desce nějaké hosty?

Určitě máme. Na desce vyjde jeden duet, který jsme natočili s Luckou Vondráčkovou. Je to taková pomalá věc pro slečny, ale i pro pány a jejich společné chvíle:-) Jde o skladbu, ke které mám osobnější vztah. S výsledkem jsem moc spokojený, protože Lucka je obrovský profík a odvedla tam skvělou práci.

Mimo jiné perkuse, které na desce zazní, nám nahrál Adam Koller (syn Davida Kollera). A tři nebo čtyři skladby s námi točilo i smyčcové trio. Původně jsme sice měli v plánu, že deska bude čistě kytarová, ale postupem času se nám zalíbila kombinace hutných kytar s něžnými nástroji a ve výsledku je to úžasný kontrast a okořenění naší hudby.

Budete si na desce (samozřejmě kromě hudby) dělat i něco jiného sami? Např. design obalu, atd.?

Rozhodli jsme se, že to raději svěříme do rukou odborníkům. Teď právě za sebou máme focení s fotografem Daliborem Konopáčem, se kterým jsme strávili na této práci jeden víkend. Udělali jsme spoustu fotek a doteď jsem sám nevěřil, jak je to neuvěřitelně únavné, jak pro nás, tak pro fotografa.Ale Dali to umí vždycky odlehčit, tak byla i sranda :-) Povedly se nádherné fotky, které použijeme při vytváření bookletu. Zpracování grafiky a bookletu je tedy prací Dalibora Konopáče.

Máte už za sebou natočení prvního videoklipu. Kdo ho točil, kdy a kde? A jak jste s výsledkem spokojeni?

K natáčení videoklipu se váže spousta fajn zážitků. Točili jsme s kameramanem Tomášem Dalimanem, který spolupracuje např. na natáčení seriálu Ulice. Točili jsme na konci minulého léta ve zvláštní lokalitě poblíž Vlašimi. Videoklip se odehrává na nedostavěném mostě nad Želivkou, který tam zůstal ještě po Hitlerovi, takže bylo vůbec těžké sehnat povolení, abychom na tom místě mohli natáčet. Tohle prostředí jsme si vybrali sami, protože právě nedostavěný most nám přišel jako pěkná symbolika.

Tomáš Daliman na klipu odvedl hromadu práce, za což bychom mu chtěli moc poděkovat, stejně jako všem co na klipu pracovali a pomohli nám.

Plánujete natočení dalšího videoklipu? A na jakou píseň by měl být?

Nevím přesně kdy má firma v plánu nasadit další klip, ale vzhledem k tomu, že dalším singlem má být pravděpodobně bigbeatová, kytarová píseň o dobách minulých, která se jmenuje Ploty, bude klip asi právě na ni.

Česká republika je v poslední době zaplavena spoustou letních festivalů. Chystáte se jich obrazit co nejvíc nebo si budete vybírat?

Zatím bohužel nejsme v té pozici, abychom si až tak mohli vybírat, kam pojedeme a kam ne. Samozřejmě už vzhledem k tomu, že nám před festivaly, pravděpodobně, vyjde deska, bychom jich rádi objeli co nejvíc a byli co nejvíc vidět. Už jen proto, aby si lidi mohli ještě před koupením desky poslechnout, o co se vlastně jedná.

Zatím jsou nějaké indicie k tomu, že bychom se snad mohli objevit na některých velkých festivalech, jako jsou Rock for People, Benátská noc nebo Sázavafest, které bezesporu patří k těm nejlepším.

Který festival se líbí tobě nejvíc a proč?

Mně se moc líbilo, když jsme se minulý rok dostali na festival Love Planet. Bavilo mě, jak byl celý festival pojatý, že vesměs všechno bylo bezvadně zajištěné, jak pro muzikanty, tak pro lidi. Bohužel mě mrzelo, že jsem nestíhal poslechnout si všechno, co jsem chtěl, protože scény se hodně prolínaly a než jsem stihl projít z jednoho konce toho obrovského areálu na druhý, tak mi půlka koncertu utekla.

Ale úplně nejosobnější vztah mám k Rock for People. Zaprvé proto, že jsem tam vyrůstal a byl to první festival, na kterém jsem vůbec kdy byl a taky proto, že atmosféra je vždycky výborná, hraje tam spousta známých a organizačně je to perfektně zvládnuté.

Máte krásné nové webové stránky. Budete jednou z kapel, která pravidelně na své stránky přispívá články, zážitky z koncertů a fotkami?

Ono už to tak funguje. My sice nepřispíváme přímo zážitky z koncertů, ale spíš píšeme o tom, co se nám stalo v běžném životě. Na stránkách máme rubriku, která se jmenuje Plky a do té průběžně přispívá každý z nás. Jsou to běžné hlouposti ze života, které návštěvníky možná zajímají víc než to, jak dlouho jsme zvučili v Rock Cafe. :-) Jsme normální banda kluků, která má stejné problémy jako všichni ti, kteří na naše stránky chodí….a je skvělé, že těch lidí je pořád víc!

Kde se vám nejlíp hraje? Pokud jde o prostředí, tak jsou to menší kluby, větší prostory, festivaly? Pokud jde o lokalitu…je pro vás rozdíl mezi publikem na Moravě, v Čechách?

Je to různé případ od případu. Festivaly jsou skvělý, protože lidi se přijdou bavit a atmosféra je tam vždycky super. Navíc je na nich většinou nejvíc lidí, takže support pro kapely je výborný. Ale já sám mám rád i malé kluby. Když se při koncertě utvoří bezvadná atmosféra, po skončení můžeš s lidma zajít na pivko a pokecat o tom, jak se jim koncert líbil – nelíbil. To mě baví!

A rozdíl mezi publikem českým a moravským určitě je. Mně přijde, že lidé na Moravě se chtějí víc bavit. Určitě to není o tom, že by to byli horší nebo lepší lidi, že by míň nebo víc rozuměli muzice, ale spíš chodí na koncerty opravdu za tím účelem, že si to chtějí užít. Příjemně mě např. překvapilo, jak nás publikum přivítalo, když jsme teď poprvé hráli v Brně s Wohnoutama. Všude se psalo, že jsme kapely z Prahy a čekal jsem, že nám to nějak nechají pocítit, ale právě naopak…bylo to skvělý. Takže Morava jednoznačně, dobrý! :-)

Nemáte v plánu zahrát si někde v zahraničí? Neláká vás to?

Slovensko se sice nedá moc považovat za zahraničí, ale jak už jsem řekl, čím víc se člověk posune na východ, tím srdečnější tam lidé jsou. Takže já osobně mám třeba rád Bratislavu, protože se tam moc dobře hraje. Rádi bychom na Slovensko jeli na nějaký festival a pokud to dobře dopadne a na jaře příštího roku pojedeme svou vlastní „mini šňůru“, tak bychom ho určitě nevynechali. Slyšel jsem, že fajn je i hraní v Polsku.

Pokud bys měl možnost zahrát si před nějakou zahraniční hvězdou, nějakou slavnou kapelou, kdo by to byl?

My se k sobě sice absolutně nehodíme žánrově, ale pro mě by to byli Green day. Ty mám hodně rád, jsou to skvělí muzikanti, umí pobavit a za poslední 2 roky mě asi úplně nejvíc berou.

Máš nějaké hudební vzory?

Nevím, jestli jsou to úplně vzory, každopádně spousta kapel nás ovlivnila. Já osobně mám hodně rád Davida Kollera, líbilo se mi, jakou muziku dělala Lucie a jak David zpívá. Je to podle mě nejen skvělý muzikant, zpěvák a skladatel, ale je to i absolutní profesionál s perfektním přístupem. Celkově čerpám vlivy spíš z české hudby.

Zúčastnili jste se někdy vyhledávacích soutěží nových kapel, jako jsou např. CCPS, Nová krev,…? Jaký máš na tyto soutěže názor?

V CCPS jsme přihlášení byli, někam jsme sice postoupili, ale do finále jsme se nedostali. Tyhle soutěže mě baví, pravidelně je objíždíme a zkoušíme, jestli se poštěstí. Samozřejmě nespoléháme jen na ně, spíš je to takový doplněk snahy dostat se co nejvíc k lidem.

A myslím si, že je jen dobře, že tyto soutěže existují, protože čím víc peněz do nich sponzoři vloží, tím se zvýší možnost mladých kapel uspět. Kapely si vyzkouší, jaké to je hrát na silný aparát, na velkých pódiích, před hodně lidma, otrkají se a posune je to.

Na závěr zkus vzkázat něco lidem, kteří si právě čtou tento rozhovor!

Moc bych si přál, aby lidi chodili na koncerty. Aby se ti mladí studující s kapesným na pár pivek, známe to všichni, nebáli přijít za pár korun i na kapelu, jejíž název třeba do té doby neslyšeli. Je to dost problém např. v Praze, kde je obrovský výběr akcí, na které člověk může zajít. Často pak dochází k tomu, že lidi jdou raději na kapelu, která se jim až tolik nelíbí, ale jméno znají, než aby dali peníze za koncert méně známé skupiny, která by se jim naopak mohla dostat pod kůži. My sami se snažíme alespoň v Praze, kde to jde, hrát i v klubech, kde vystupujeme zadarmo, aby lidi vysloveně přišli za zábavou a měli možnost kouknout se i na něco nového. A příště jim to třeba bude stát i za ten peníz. :-)

Děkuji moc za rozhovor a do budoucna přeji kapele PROWIZORIUM samá pozitiva a sociální jistoty! :-)

První dovolenou v Jugoslávii už za sebou máme, ale taky moc děkujeme a ať se daří..:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved