Pátý ročník festivalu duchovního umění Musica Figurata ozdobí dvě novodobé premiéry.

 

Festival duchovního umění Musica Figurata, který se koná v Klášteře premonstrátů Želiv a v Zámku Žďár nad Sázavou, si za pět let existence vybudoval renomé významné události kulturní sezony.

Musica Figurata_Želiv_zahrada opatstvi

Letošní ročník 21. června slavnostně zahájí hudební představení souboru Ritornello Loď bláznů v ambitu želivského kláštera. V Roce české hudby programu festivalu dominují dvě novodobé premiéry skladeb českých autorů: Musica in Luctu – postní kantáta ze želivského archivu od řádového skladatele Anselma Fridricha, a kantáta Samuela Capricorna, rodáka z Žerčic u Mladé Boleslavi. Na letní podvečery je připravena řada pozoruhodných koncertů, nekonvenční taneční představení a 17. srpna pak závěrečný seminář s ukázkami z dětské opery z terezínského ghetta Brundibár v podání Dismanova dětského rozhlasového souboru. Návštěvníkům festivalových akcí se představí například soubory Capella Mariana, Musica Florea, Motus Harmonicus, Oktoich, Musica cum Gaudio či Collegium 419.

a

Festival Musica Figurata pravidelně zpestřují atraktivní dramaturgické počiny. Letošní novinkou je spolupráce s festivalem Korespondance, pořádaným centrem choreografického rozvoje SE.S.TA ze Žďáru nad Sázavou, díky které budou součástí festivalu Musica Figurata 2014 i taneční projekty. Zajímavé koncerty nabídne doprovodný program – mezinárodní letní škola duchovní hudby Convivium 2014, která se v želivském klášteře koná od 16. do 24. srpna.

b

Není pochyb, že Musica Figurata 2014 přinese mimořádné umělecké zážitky, navíc umocněné výjimečným prostředím historických prostorů želivského kláštera. Festival tuto národní kulturní památku, ve které byl v minulosti zřízen internační tábor pro kněze a řeholníky a následně psychiatrická léčebna, otevírá veřejnosti a vrací jí původní kulturní život.

c

Želiv leží mimo hlavní turistická centra, je daleko od Prahy, Brna i od hranic, a návštěvníky sem přivádí jak Santiniho architektura, tak novodobá historie komunistického internačního tábora. Festivaly mimo metropole však automaticky zápasí s nálepkou ‚regionální‘, a pro organizátory je těžší prosadit náročnou uměleckou i dramaturgickou laťku, přesahující hranice kraje. Nechtěli jsme se vydat cestou amatérské umělecké přehlídky. V počátcích nebylo snadné najít rovnováhu mezi kulturními představami českého venkova a důstojným spojením s národní kulturní památkou. Dnes se již o festivalu Musica Figurata ví a sjíždí se k nám publikum z celé České republiky,“ konstatovala Marika Pečená z organizačního týmu festivalu Musica Figurata.

Oficiální stránky festivalu duchovního umění Musica Figurata: www.musicafigurata.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved