Festival duchovního umění Musica Figurata, který se koná v Klášteře premonstrátů Želiv a v Zámku Žďár nad Sázavou, si za pět let existence vybudoval renomé významné události kulturní sezony.
Letošní ročník 21. června slavnostně zahájí hudební představení souboru Ritornello Loď bláznů v ambitu želivského kláštera. V Roce české hudby programu festivalu dominují dvě novodobé premiéry skladeb českých autorů: Musica in Luctu – postní kantáta ze želivského archivu od řádového skladatele Anselma Fridricha, a kantáta Samuela Capricorna, rodáka z Žerčic u Mladé Boleslavi. Na letní podvečery je připravena řada pozoruhodných koncertů, nekonvenční taneční představení a 17. srpna pak závěrečný seminář s ukázkami z dětské opery z terezínského ghetta Brundibár v podání Dismanova dětského rozhlasového souboru. Návštěvníkům festivalových akcí se představí například soubory Capella Mariana, Musica Florea, Motus Harmonicus, Oktoich, Musica cum Gaudio či Collegium 419.
Festival Musica Figurata pravidelně zpestřují atraktivní dramaturgické počiny. Letošní novinkou je spolupráce s festivalem Korespondance, pořádaným centrem choreografického rozvoje SE.S.TA ze Žďáru nad Sázavou, díky které budou součástí festivalu Musica Figurata 2014 i taneční projekty. Zajímavé koncerty nabídne doprovodný program – mezinárodní letní škola duchovní hudby Convivium 2014, která se v želivském klášteře koná od 16. do 24. srpna.
Není pochyb, že Musica Figurata 2014 přinese mimořádné umělecké zážitky, navíc umocněné výjimečným prostředím historických prostorů želivského kláštera. Festival tuto národní kulturní památku, ve které byl v minulosti zřízen internační tábor pro kněze a řeholníky a následně psychiatrická léčebna, otevírá veřejnosti a vrací jí původní kulturní život.
„Želiv leží mimo hlavní turistická centra, je daleko od Prahy, Brna i od hranic, a návštěvníky sem přivádí jak Santiniho architektura, tak novodobá historie komunistického internačního tábora. Festivaly mimo metropole však automaticky zápasí s nálepkou ‚regionální‘, a pro organizátory je těžší prosadit náročnou uměleckou i dramaturgickou laťku, přesahující hranice kraje. Nechtěli jsme se vydat cestou amatérské umělecké přehlídky. V počátcích nebylo snadné najít rovnováhu mezi kulturními představami českého venkova a důstojným spojením s národní kulturní památkou. Dnes se již o festivalu Musica Figurata ví a sjíždí se k nám publikum z celé České republiky,“ konstatovala Marika Pečená z organizačního týmu festivalu Musica Figurata.
Oficiální stránky festivalu duchovního umění Musica Figurata: www.musicafigurata.cz