Nové album Luboše Soukupa

LUBOŠ SOUKUP SE SOUBOREM POINTS SEPTET VYDÁVÁ NOVÉ AUTORSKÉ ALBUM

Saxofonista a klarinetista LUBOŠ SOUKUP patří mezi přední představitele českého soudobého jazzu. Pět let po vydání alba „Points“ (Animal Music, 2010) přichází Soukup s revitalizací tohoto souboru a jeho rozšířením z původního kvarteta na septeto. Souboru zůstává hlavní poznávací znamení – nemá harmonický nástroj a vedle rytmického dua, které zde tvoří JAROMÍR HONZÁK a TOMÁŠ HOBZEK, jej tvoří jen dechové nástroje. Spoluhráče si Soukup vybral vynikající (MARCEL BÁRTA a OSKAR TÖRÖK ze skupiny Vertigo, JAN JIRUCHA a PETR KALFUS) a spolu s nimi rozehrává své kompozice na pomezí soudobé vážné hudby, jazzu a volné improvizace, místy i s prvky cizokrajných folklórních vlivů. Již na svém předchozím albu „Through The Mirror“ (Animal Music, 2013), jakož i na oceněném albu svého souboru INNER SPACES s názvem „Light Year“ (Animal Music, 2012), se Soukup představil jako mimořádně talentovaný skladatel, aranžér a improvizátor a tento svůj talent využil ostatně i letos pro album CONCEPT ART ORCHESTRA „The Prague Six“ (Animal Music, 2015) jako jeden ze šesti autorů.

ANI 051 POINTS SEPTET COVER

POINTS SEPTET vytvářejí mimořádně sehranou bázi pro rozeznění Soukupových leckdy intimních, jindy energií nabitých skladeb. Soukup sám označil svou hudbu na tomto albu za „vesmír zvuků“ a je to označení přiléhavé. Hudba souboru POINTS SEPTET je vesmírná a nadpozemská, soustředěného posluchače snadno odnese do jiných sfér. Album je vydáno v rámci Animal Music Edice 2015 podpořené grantem hlavního města Prahy. Na jeho přípravě se podíleli zvukoví mistři Milan Cimfe a Pavel Karlík (Sono Records) a August Wanngren (We Know Music Studios, Kodaň). Obal je dílem Andrey Vacovské ze Studia Najbrt, fotografie pořídila Lenka Procházková.

Lubos Soukup 1 - foto Marine Gastineau (Animal Music), 2013

LUBOŠ SOUKUP, český jazzový saxofonista, klarinetista a skladatel, pochází z Chrudimi a od roku 2010 žije v Kodani, kam jej přivedla touha poodhalit závěs skandinávské hudby, načerpat svěží inspiraci a navázat nové kontakty. Úspěšně dokončil magisterské studium na tamější hudební akademii Rytmisk musikkonservatorium, kterému předcházelo studium na VOŠ J. Ježka v Praze a na Akademii Muzyczne K. Szymanowskiego v Katovicích. Poslední roky se intenzivně věnuje komponování a svým dánským i českým projektům, za kterými do Česka vyráží několikrát ročně. Pravidelně vystupuje na mezinárodních jazzových festivalech. Vede ambiciózní kapelu Luboš Soukup Quartet, mezinárodně úspěšný soubor Points a vokálně instrumentální projekt se švédskými hudebníky In the Park. Je členem energické skandinávské kapely Madhas, česko-polského kvinteta Inner Spaces a ansámblů Bucinatores Orchestra a Concept Art Orchestra. V roce 2011 se stal prvním stipendistou benefičního projektu Chocomusic, který je financován festivalem Struny podzimu a Nadací O2 a přispívá na zahraniční studium. Soukupova diskografie zahrnuje tituly „Points: Jazz Getxo“ (Errabal, 2009), eponymní studiový debut s názvem „Points“ (Animal Music, 2010), „Inner Spaces“ (Jazz Forum, 2011), „Inner Spaces & David Dorůžka: Light Year“ (Animal Music, 2012), Luboš Soukup Quartet: Beyond The Borders“ (New Port Line, 2012), „Luboš Soukup Ensemble: Through The Mirror“ (Animal Music, 2013), „Concept Art Orchestra Katowice“ (Český rozhlas, 2011), „Ed Partyka, nuBox & Concept Art Orchestra: Bigbandtronics“ (Český rozhlas, 2012) a „Concept Art Orchestra: The Prague Six“ (Animal Music, 2015). Přestože je Soukupova tvorba inspirována řadou jazzových i klasických velikánů, nachází si po letech tvorby a interpretace svůj vlastní osobitý styl, leckdy na hranici výrazových extrémů. Soukupova hudba je synonymem pro svět fantazie, v němž prostřednictvím interpretů ožívají malé i velké příběhy.

Kontakt:

Tiskový servis: Alice Titzová (2media.cz): alice@2media.cz

Vydavatelství: Petr Ostrouchov (Animal Music): info@animalmusic.cz

Foto © Lenka Procházková 2015 (obal), Marine Gastineau 2013 (portrét)

Návrh obalu © Marek Pistora (Studio Najbrt) 2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved