Mighty Sounds Festival 2009

Mighty Sounds Festival 2009

Pátý jubilejní ročník festivalu Mighty Sounds je již téměř za dveřmi! Letní ska punková exploze se tradičně odehraje v Olší u Tábora ve dnech 17.7–19.7.2009 a návštěvníci se mohou těšit na vskutku nabitý program.

Na sedmi scénách vystoupí více jak 150 interpretů z dvaceti zemí světa. Hudební dění se bude odehrávat na třech živých pódiích, třech Dj´s scénách a v divadelním šapitó, které kromě divadelních představení a různých performerů nabídne i pestrý hudební program.

Kromě hudby je pro návštěvníky festivalu připraven také pestrý doprovodný program. K vidění bude exhibice BMX jezdců na U-rampě, ohňová a žongléřská show či vystoupení německo-brazilské bubenické skupiny Bloco Pavão. Pro ty, kteří se chtějí trochu zapotit, bude připravená lezecká stěna a především Gambrinus městečko zábavy se spoustou atrakcí. Jako už tradičně si budou moci návštěvníci zahrát v přilehlém lese paintball nebo se zapojit do různých workshopů.

I v letošním roce se představí zástupci z kolébky ska a reggae. Tentokráte to budou jamajští veteráni Pat Kelly a Dave Barker se svým mladším anglickým kolegou Chrisem Ellisem. Evropskou reggae špičku budou reprezentovat Francouzi Dub Inc. Svoji nenapodobitelnou verzi dirty reggae přiveze americká formace The Aggrolites. Z dalších ska/reggae headlinerů nesmíme zapomenout na kultovní švédskou kapelu Liberator nebo na u nás dobře známou partu New York Ska Jazz Ensemble.

Dále se mohou návštěvníci těšit slovinské skapunkové vtipálky Elvis Jackson, maltskou 2tone úderku The Rifffs, italské ska rebely Talco a jejich španělské kolegy La Gossa Sorda. Ze země tulipánů dorazí holandský showman Mark Foggo a evropská legenda Mr. Review.

Mighty Sounds není ale zdaleka jen o ska a reggae. Stále silnější pozici získávají v dramaturgii festivalu rock’n’rollová tělesa. Fajnšmekři jistě ocení kanadské punkové veterány NoMeansNo, legendární Angličany Buzzcocks, švédské drsňáky Backyard Babies, švýcarské rockabilly trio The Peacocks nebo dokonalý punkový kabaret The World Inferno Friendship Society.

Příznivci tvrdších kytarových rifů dále jistě ocení vystoupení britských punkrockerů Deadline, holandských „Motorhead“ Peter Pan Speedrock nebo stále oblíbenějších Američanů Far From Finished. Málokdo si nechá ujít vystoupení psychobilly šílenců Koffin Kats a jejich kanadských kolegů The Brains. Samostatnou kapitolou bude téměř dvacítka mladých a enegických souborů z britských ostrovů.

Československou scénu budou reprezentovat nejen stálice jako Polemic, Sto Zvířat, Fast Food Orchestra, Prague Ska Conspiracy, The Chancers, NVU, Totální Nasazení, ale i spousta mladých a nadějných souborů všech možných žánrů.

Vstupenky jsou k dispozici v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal nebo online přes web festivalu. Od 1.7. až do 16.7. je možné zakoupit vstupenku za 680Kč.

MIGHTY SOUNDS vol. 5

150 interpretů z celého světa na sedmi scénách
zaměření: ska, punk, rock ‚n‘ roll, reggae, dancehall, hard core, drum’n’bass, jungle ad.
datum: 17. – 19. červenec 2009
místo: Olší u Tábora (100km jižně od Prahy)
loňská návštěvnost: 12.000

MS byl letos nominován časopisem Filter na cenu „Festival roku“.

Profily některých interpretů:

BUZZCOCKS (UK)

Buzzcokcs se zformovali v roce 1975 v Manchesteru a stali se jednou z nejvlivnějších kapel, jež na samém počátku vzešla z vlny punkrocku. Křehké melodie, nadupané kytary a kousavé texty kytaristy Peta Shellyho brzy kapelu vynesly nahoru. Buzzcocks byli zpočátku inspirováni energií Sex Pistols, avšak nenásledovali jejich rozzlobené politické postoje, naopak vždy zůstali originální a spíše do svých tříminutových popových pecek vkládali vášnivost a brilantní energii. Shellyho střídavě vtipné a střídavě úzkostné texty o dospívání a láskách patřily ve své době  k jedněm z nejpoutavějších a i po letech ozvěny jejich hudby lze zaslechnout i v tvorbě takových kapel jako Husker Du nebo Nirvana.

NO MEANS NO (CAN)

Ne znamená ne, ale málo který hudební fanda odpoví ne na otázku jestli někdy slyšel NoMeansNo. Kanadské trio je žijící legenda, ale rozhodně netěží ze slávy minulosti.

NMN patří k tomu velmi vzácnému druhu kapel, které dokáží točit skvělé desky a hrát úžasné koncerty po tři dekády. Američtí bratří Wrightové dali v roce 1903 světu jeden z nejzásadnějších vynálezů – letadlo, jejich kanadští jmenovci o třičtvrtě století později přispěli lidstvu jednou z nejlepších punk-rockových kapel historie. NMN však zdaleka nejsou jen o punku a právě v tom spočívá recept na dlouhověkost, který tahle stará parta praktikuje.

Absolutně distinktivní styl obohacený o prvky jazzu, hardcoru, rock’n’rollu a trochu bláznivé matematiky drží laťku NMN již neuvěřitelných 30 let sakra vysoko. Připočítáme-li značnou rozmanitost studiových počinů, parádně sarkastické sociálně kritické texty a v první řadě neuvěřitelně energií nabitou a výživnou show, kterou jsou tihle chlápci schopni v pokročilé padesátce produkovat, těžko lze pochybovat, že NMN budou jedním z vrcholů letošního Mighty Sounds.

DUB INCORPORATION (FR)

Dub Inc jsou naprosto dokonalou souhrou vyzrálých muzikantů, které si moc nezadají se svým jamajskými kolegy a ke všemu tomu do své hudby sází ještě něco navíc. Dokonalá souhra dvou hlasů, vysokého a jemného hlasu Hakima, původem ze severní Afriky, který hudbu obohacuje o arabské prvky a hlubokého hlasu Auréliena, který naopak bravurně intonuje v těch nejhlubších hlasových polohách a vnáší do tvorby kapely energické ragga.

Kapela se dala dohromady v roce 1997 isnpirována celou řadou hudebních proudů. Výsledkem je velmi energické, houpavé reggae, které kapelu vysadilo na přední pozice evropské špičky.

THE AGGROLITES  (USA)

Celou tuhle parádu mají na svědomí kytarista Brian Dixon a frontman Jesse Wagner. Značkou Aggrolites je syrovost, s lehkostí namíchaná s autentickým ska šedesátých let. Kouzlo této podušené omáčky z toho nejšťavnatějšího masa je v přísadách Lee Perryho, War a Toots and The Maytals. Výsledkem je lahodné Dirty Reggae. Původně kapela vznikla za účelem backování, návštěvníkům Mighty sounds dobře známé jamajské legendy Derricka Morgena. Posléze však kromě toho, že kapela doprovázela další z legend jakými byli například Prince Buster, Cedrick Brooks, Phillis Dillon či Dean Frasier, se svojí tvorbou zároveň přinesla i něco zcela nového. Svět byl zvyklý na všelijaké odnože jamajského ska s příměsi rocku, punku či reggae, ale natolik autentický počin připomínající Kingston v roce 1963 a Londýn roku 1979  zaskočil všechny do jednoho. Když k tomu všemu přidáte drsnou hard core image, všechno vám pomalu začne být jasný.

BACKYARD BABIES (SWE)

Tato čtveřice tento rok oslaví neuvěřitelných 20 let od doby, co nastoupila do nezastavitelného vlaku drog, sexu a rock’n’rollu a kupodivu funguje stále v původní sestavě. Skandinávie v 90. letech posloužila jako útočiště rock’n’rollového ducha, když zbytek Evropy zastihla tsunami danceflooru, techna, hip-hopu, crossoveru a britpopu. Kapely jako Turbonegro, Hellacopters, the Ark či právě Backyard Babies si vypomohli trochou punku a pomalu vymírající glamrock, rock’n’roll, hard rock a heavy metal udrželi při životě až do nového tisíciletí, kdy semena znovu padla na úrodnou půdu. Krom šesti dlouhohrajících desek, stovek koncertů, společných tour s AC/DC, Social Distortion  či Motorhead, se kytarista Dregen zasloužil i o vznik dalších dvou zásadních seskupení – Hellacopters, které musel po dvou deskách opustit kvůli vzrůstající popularitě jenž omezovala jeho domovské Backyard Babies, a Supershit 666, jež sestavil právě ze členů Hellacopters a britských the Wildhearts. Backyard Babies hostovali na deskách takový velikáni jako Joey Ramone, Hanoi Rocks, The Cardigans, The Dwarves, L7, Danko Jones, Turbonegro či The Dictators. Kapela se také může pyšnit i několika švédskými cenami Grammy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Německé hvězdy Sportfreunde Stiller zazáří ve Futuru

Německé hvězdy Sportfreunde Stiller zazáří ve Futuru

Kapela, která v Německu nadchla zástupy lidí, se konečně vydává i k nám. Sportfreunde Stiller mají rozhodně

Mightysounds 2009

Mightysounds 2009

Pro všechny, kteří nestihli dorazit na letošní ska/punkový Mightysounds festival do Olší u Tábora a


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved