MESHUGGAH (swe), THE DILLINGER ESCAPE PLAN (usa), BETWEEN THE BURIED AND ME (usa)

Tak taková sestava tu ještě nebyla. Koncert Meshuggah, The Dillinger Escape Plan a Between the Buried and Me je velkou událostí pro všechny, kteří si hoví v neomšelém metalovém koloritu. Věřte, že tohle turné snů závidí přes last.fm nemálo fandů z celého světa a je velká čest, že se nám všechny zmíněné interprety podařilo dostat do České republiky. Tak intenzivní koncentraci kvality, originality a šílenosti v Čechách již dlouho neuvidíte…

Hlavní hvězdou včera jsou švédští sekači Meshuggah. Slovo, které má hebrejské kořeny a v doslovném překladu znamená šílený, přesně vystihuje esenciální rysy zvrhlých Meshuggah. Ale není se čemu divit. Kytarista Fredrick Thorthendal již od mala od svého otce vstřebával jazzové vlivy a od kolébky poslouchal Allan Holdsworthe, jež se opravdu neřadí mezi normální kytaristy a tenhle vliv je v harmonických postupech Meshuggah slyšet dodnes.

První zásek v diskografii “Contradiction” se ještě pohyboval po kolbišti zvrácené Metallicy, ale s následujícím EP “None” se představili Meshuggah s ucelenou hudební koncepcí, která jim v podstatě vydržela dodnes.

Jedná se o kapelu, která svým hudebním směřováním ovlivnila takové velikány jako Dream Theatre, Tool, Metallica, Lamb Of God, kteří jim děkují za inspiraci. V Americe se Meshuggah prosadili paradoxně poté, co se syn Ozzyho Osbourna zmínil v reality show “The Osbournes”, že kapelu poslouchá a tím byl dán její obrovský boom za Velkou louží. Bizarní, ostatně jako tak jako celá hudba těchto chladně riffujících Švédů. Poslední album “Obzen” v progresi není žádnou výjimkou. Ať již jejich styl nazýváme math metal, progressive metal, post-thrash metal, avant-garde thrash, jisté je to, že vás svou industriální chladností a precizní riffáží dostanou do x-té dimenze ve 120. galaxii… Naprosto chladná, nelidská a temná hudba vás ždímá až na úplné dno… Kdo viděl loňskou pre-assault-show ví, o čem tady mluvíme a jistě se chce opět dotknout daleké galaxie… Kdo ne, má možnost mentální defloraci prožít poprvé naplno.

Co-headliner celého tour The Dillinger Escape Plan budou u nás ctít roli předkapely. Po vydařeném březnovém koncertě na půdě Rock café jim klub Roxy umožní větší procítění ve vizualizaci a neurotickém přednesu pana Dillingera.

Jejich hudba je mixem nervózního hard coru lehce okořeněného industriálními virvály smíchanými s vykolejenými rockovými melodiemi a hrubými metalovými riffy. Takto by se asi ve zkratce dala popsat platforma, jež tento soubor reprezentuje. Jedinečnost The Dillinger Escape Plan je velmi těžko popsatelná a právě díky tomu si skupina vydobyla tu nejlepší pověst na světové alternativní hard core/metalové scéně. Už samotný název kapely napovídá, že cháska okolo kytaristy Benna Viemanna bude něčím výjimečným a pokud zabrouzdáte internetem zjístíte, že jen těžko budete hledat kapelu, která je hudebně tak extrémní jako TDEP, přesto hudebně hluboce respektovaná a s nadšením vnímána i lidmi, kteří v podobných extrémech až tak často nefrčí. Dillinger vystavili jakési přemostění mezi hysterickým hard corem a rockovým pojetím hudby, přičemž ani v jedné sekundě nemůžete říct, že ta či ona pasáž je omšelá. To je jedna z mála věcí, které nenajdete ani nové desce a je tomu tak dobře. Hudební styl, který se v jejich souvislosti nejčastěji skloňuje se nazývá math core a společně s Converge jsou TDEP duchovními tvůrci této zběsilé odnože.

Between the Buried and Me nazvěme ve vší počestnosti tím nejlepším progresivním metal corem. Variabilita souboru je dech beroucí. V jednu chvíli uslyšíte thrash metal, následně hard core, aby vás pak BTBAM svezli na retro vlně zpátky do sedmdesátých let, kdy vydávali své nejpřelomovější desky kapely jako King Crimson a Pink Floyd. Poslední fošna „Colors“ dál rozvíjí ještě pestřejší paletu barev, než byste mohli čekat. Kapela nezůstává na místě a stále se do své tvorby snaží zakomponovávat nové elementy. Symptomy vyhoření nehrozí a v porovnání s dvěmi hlavními hvězdami vás alespoň občas nechají Between the Buried and Me vydechnout. V rámci složení celého večera to bude celkem potřeba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Brutal Assault 2013 – pátek

Brutal Assault 2013 – pátek

Short summary in english comming soon… Nejoblíbenější ruský tank Katalepsy, provazy vody na Orphaned Land

Brutal Assault Festival 2013 již za měsíc!!!

Brutal Assault Festival 2013 již za měsíc!!!

07. – 10. srpna 2013, Vojenská pevnost Josefov – Jaroměř www.brutalassault.cz 18. ročník mezinárodního hudebního

Brutal Assault Festival 2013 proběhne opět v srpnu v Josefově

Brutal Assault Festival 2013 proběhne opět v srpnu v Josefově

07. – 10. srpna 2013, Vojenská pevnost Josefov – Jaroměř www.brutalassault.cz 18. pokračování letního festivalu

Brutal Assault Festival 2010 se blíží

Brutal Assault Festival 2010 se blíží

12.-14. srpna 2010 – Vojenská Pevnost Josefov – Jaroměř www.brutalassault.cz Vojenská pevnost Josefov po roce

Meshuggah v Roxy

Kapely MESHUGGAH, THE DILLINGER ESCAPE PLAN a BETWEEN THE BURIED AND ME spojí 25. června


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved