Mág Yanni virtuózně uhranul Prahu.

Mág Yanni virtuózně uhranul Prahu.

čas: 2.5. 2014
místo: Tipsport Aréna – Praha

 Hokejisté ukončili klubovou sezónu a tak jejich stadiony lze využívat i na koncertní laskominy. Jednou z nich byla událost, kdy Prahu navštívil jeden z největších komponistů posledních let, řecký kouzelník Yanni.

 Nepolíben jeho tvorbou jsem vstupoval do téměř zaplněné haly, která byla tenkráte upravena pro sezení všech. Je proto pochopitelné, že pobíhání před sedícími u podia při lovu pixelů by nebylo fér vůči divákům a proto přikládám jen pár ilustračních snímků.

001

Nemohu říct(bez náznaku kritičnosti), že by mě koncert od úvodní skladby Santorini vtáhl přímo do děje, ale chvilku jsem se musel „rozposlouchávat“. Možná o to více se mi pak celý koncert zaryl pod kůži. Za sebe musím říct, že zvukově to bylo vše v perfektních liniích a už dlouhou dobu jsem neslyšet takto nazvučený koncert.

002

Pokud jsem mluvil, že jsem nebyl vtažen hudebně do děje, tak musím dodat, že od příchodu Yanniho na podium z něj přímo sálala pozitivní energie, kterou pak beze zbytku přenesl do své hudby i celého koncertu. Obklopen excelentními muzikanty dal ve skladbách vyniknout nepřeberné řadě nástrojů a některé party doslova braly dech. Stejně tak byl výborný počin od pořadatele, kterým byla přítomnost překladatele, tlumočícího Yanniho slova k publiku. I když volání ze sálu „we love you“ a odpovědi překládat netřeba.

003

Místa kdy Yanni usedl ke klavíru trochu zaváněla sladkostí, ale v žádném případě skladby nespadly k přeslazené kýčovitosti. Je nyní snadné přepsat playlist, ale více by se hodily odkazy na jednotlivé songy (doporučuju najít) i když jak jsem hledal, jsou poměrně zkrácené, atmosféru události z nich dostat nelze a verzí je mnoho.

004

Pokud mohu za sebe vytáhnout jednu skladbu, která uhranula mě, tak je to píseň Nightingale. Musím přiznat, že mě křehká Lauren Jelencovich svým hlasem doslova přimrazila k sedačce a od totálního rozebrání psyché na součástky mě zachránila jen privátní „videoprojekce“ z filmu Shrek. Fiona vychází do lesa s popěvkem, který je konečnou pro spolupopěvujícího ptáčka. Znělo to neuvěřitelně a ještě nyní mě z jejího sopránu mrazí.

005

Většina skladeb je instrumentálních, ale i tak měla celá show spád a nedocházelo k „mrtvým“ bodům. Navíc došlo i na zábavné prvky, kdy bubeník ve skladbě Marching  Season nastoupil ke svému sólu s helmou, hokejkou a v českém hokejovém dresu, čímž vyvolal salvu smíchu, kterou pak po bravurním sólu na bicí podškrtnul akcí, ve které se ho Yanni ptal, kde bere svojí energii, zda z českého kafe a on zvedl nad hlavu nejen šálek, ale i keramickou konvičku. Úsměvné, vtipné, pobavilo.

006

 
 Skladba Aria trochu sklidnila tok tónů, aby pak v následné The Storm vstoupila do sálu po hlubokých tónech violoncella doslova bouře, která zvedla ze sedaček všechny doposud ukázněně sedící a hala vřela tancem, tleskáním, jásotem. K tomu divokost houslí v rukou samvela Yervinyana, který svojí hrou byl pro mne dalším zjevením koncertu. Ale to bych musel vyjmenovávat a vyzdvihovat všechny muzikanty, protože celý soubor je složen ze skutečných mistrů svých nástrojů.

007

Když se hala po nějaké době delší děkovačky usadila zpět, usedl i Yanni ke klavíru a povídáním o neviditelnosti hranic států z vesmíru, se rozloučil nejen slibem o jeho dalších návštěvách na našich podiích, ale rozloučil se i závěrečnou  One Man´s Dream.

 Co říct závěrem?
Budu velmi rád, pokud dojde k naplnění slibu o návštěvách v dalších letech a všem kdo nebyli nyní doporučuji, aby si tu příležitost slyšet, vidět, nenechali nikdy ujít. Rozhodně je to zážitek na velmi dlouhou dobu.

Mág Yanni virtuózně uhranul Prahu. 4 komentáře reakcí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Koncert Yanniho již za týden !!

Koncert Yanniho již za týden !!

  Exkluzivní koncert Yanniho v Praze už příští týden – v pátek 2. května! Yanni, geniální komponista

Finský „zabiják“ vyjádřil Landovi respekt!

Finský „zabiják“ vyjádřil Landovi respekt!

Nestává se často, že bychom uváděli sportovní žánr,, ale tato zpráva za zveřejnění jistě stojí.

Již 2.5. v Praze fenomenální hudebník Yanni!

Již 2.5. v Praze fenomenální hudebník Yanni!

 Yanni, hudební mág milovaný posluchači napříč generacemi, se v březnu vydal na velké jarní koncertní turné

Premiéra pokračování kultovního filmu Bony a klid 2 bude 20. 5. v Tipsport Areně v Praze.

Premiéra pokračování kultovního filmu Bony a klid 2 bude 20. 5. v Tipsport Areně v Praze.

Není úplně naším zvykem zvát do kina, ale budiž… změna je život.  Premiéra dlouho očekávaného

Klávesový mág Yanni v květnu v Praze!

Klávesový mág Yanni v květnu v Praze!

  Yanni, geniální komponista současné instrumentální hudby, jehož skladby jsou od roku 1995 nedílnou součástí


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved