Legendární The Lemonheads v květnu rozburácí Lucerna Music Bar

The Lemonheads je americká rocková kapela z Bostonu. Evan Griffith Dando založil The Lemonheads se dvěma kamarády ze střední školy někdy v zimě roku 1986, když studovali na bostonské Commonwealth School. O pár měsíců pozděju vydali Lemonheads jednu z nejvíce sběrateli hledaných punkových nahrávek osmdesátých let, indie EP Laughing All the Way to the Cleaners. Bostonská gramofirma Taang! Records si hned The Lemonheads všimla a tak následovaly další skvělé nahrávky –   LP desky Hate Your Friends (1987), Creator (1988) a Lick (1989). V roce 1990 je zaznamenali Atlantic Records, protože Lemonheads byli v Evropě úplnou senzací (tam měli turné v roce 1989) a i v Americe se o nich hodně mluvilo. Podepsali s nimi kontrakt a vydali jejich čtvrté album Lovey.
Během pěti let se kapela hodně proměňovala, měla celkem dvanáct podob. Jediným stálým členem tak zůstával Dando. Dodnes se v The Lemonheads vystřídalo přes deset basáků a alespoň dvanáct bubeníků.

 
Ale z tohoto chaosu se zrodil Zlatý věk The Lemonheads. V roce 1991 byl Evan na turné v Austrálii, kde potkal skladatele Toma Morgana a budoucího basáka Lemonheads Nica Daltona. Z jejich spolupráce vzešlo u labelu Atlantic skvostné album  It’s a Shame About Ray (1992), koncentrovaná dávka božského kytarového popu pečlivě odměřená na necelých třicet minut. Díky písničkám „Confetti“, „My Drug Buddy“, „Rudderless“ a „Ceiling Fan in My Spoon“ Dando zasáhl úplně nové publikum („mládnou…,“ připustil v rozhovoru s Kathie Lee Gifford).

 
Mediální cirkus vypukl – psalo se především o Dandovi a jeho dlouholeté přítelkyni Julianě Hatfield (která na albu Ray zpívala a hrála na basovou kytaru). Neuškodilo ani to, že v roce 1993 časopis  People věnoval Evanovi celou jednu stranu a označil ho za jednoho z padesáti nejkrásnějších lidí světa.  Tuhle zprávu se Evan dozvěděl na Novém Zélandě, v den svých 26.narozenin. Když mu zavolali, přeslechl se a myslel si, že je jeden z 50 nejvytíženějších lidí světa. Než stačil přitakat, volající redaktorka ho informovala podruhé a přesně…

 
Atlantic vydal v říjnu 1993 další úspěšné album Come on Feel The Lemonheads. The Lemonheads bodovali s albem v žebříčcích („Into your Arms“) a z něj pochází dnes již klasické skladby  „Great Big No“, „Down About It“, „Being Around“ a „You Can Take it with You.“ V zimě 1993/1994 se  Evan Dando objevuje v Lettermanově a Lenově televizních show.

 
Po dvou letech náročného koncertování kapela v roce 1996  vydává album Car Button Cloth s několika dosud nejlepšími pop punkovými peckami: „It“s All True“, „If I Could Talk I“d Tell You“ a „Tenderfoot“. Po roce  Dando oznámil na Reading Festivalu, že Lemonheads rozpouští. Atlantic vydává Best of The Lemonheads v roce 1998 a většina lidí si myslí, že se za kapelou zavřela voda.

 
„Rozhodl jsem se, že na čas zmizím“, vysvětluje Dando. „Prostě to ve mně nebylo. A to trvalo do doby, než jsem potkal v roce 1998 svou ženu. Pak jsem se vrátil k hudbě.“ Tou vyvolenou byla Elizabeth Moses, anglická rodačka z Newcastlu, supermodelka a muzikantka. Vzali se v roce 2000 a Dando začal ožívat. Vydal v roce 2001 živák Live at the Brattle Theater/Griffith Sunset  a pak v roce 2003 kladně přijatou sólovou desku  Baby I“m Bored.

 
V roce 2004 Evan Dando zpíval pro MC5 na turné s 41 koncerty. V letech 2005 a 2006 byl na šňůrách po Evropě a  Severní Americe s různými basáky (Juliana Hatfield aJosh Lattanzi) a bubeníky (Bill Stevenson, Chris Brokaw z Come, George Berz z Dinosaur Jr) a někdy jen sám s kytarou.

 
V roce 2006 vychází album The Lemonheads na labelu Vagrant records, které Evan nahrál s  Billem Stevensonem a Karlem Alvarezem z The Descendents. Stevenson koprodukoval desku s Dandem a napsal nebo byl spoluautorem tří z jedenácti písniček. Dlouholetý souputník Tom Morgan přidal další dvě. Na albu bylo i pár hostů – basák Josh Lattanzi („Poughkeepsie“, „Rule of Three“, „In Passing“), Garth Hudson (z kapely The Band, hraje na klávesy v „Black Gown“ a „December“) a geniální drtič kytar z  Dinosaur Jr J. Mascis („No Backbone“, „Steve’s Boy“).

 
Po reedici alba Ray u labelu Rhino v roce 2008 vydávají The Lemonheads album s převzatými písničkami Varshons. Byl to nápad Dandova velkého kámoše Gibbyho Haynese, šéfa Butthole Surfers, který mu už dlouho míchá nahrávky. “Pořádně něco smíchat je kumšt a Gibby to umí,” říká Dando. “Vybral jsem z jeho mixů ‘greatest hits’ a nahrál je, přidal jsem i pár dalších věcí, který jsem vždycky chtěl nahrát.”

 
Album Varshons produkoval Haynes a hraje na něm Dando, Vess Ruhtenburg (basová kytara) a Devon Ashley (bicí). Na desce se sešla zajímavá parta autorů – od G.G. Allina k texaskému trubadůrovi Townes Van Zandtovi a garážovým rockerům The Green Fuz. The Lemonheads přizvali i herečku Liv Tyler, která si zazpívala doprovodné vokály v písničce Leonarda Cohena “Hey, That’s No Way To Say Goodbye” a Kate Moss, která je slyšet v pecce “Dirty Robot ” od Arlinga & Camerona .

 
Varshons má i trochu psychedelie  v podobě “Yesterlove” –  skladby z roku 1969 , kterou nahrála kapela Sam Gopal s Lemmy Kilmisterem, budoucím basákem Motorhead  a “Dandelion Seeds” od kapely July.

 
V současnosti Lemonheads ohlásili vydání 2CD The Best Of Lemonheads a vydávají se na další turné, se kterým zamíří 10.května také do pražského Lucerna Music Baru, který bude otevřen od 20:00.

 
Vstupenky za 300,- Kč + poplatky jsou k zakoupení v Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku, na místě za 390,- Kč.
Více info na:
www.thelemonheads.net
www.musicbar.cz
www.dsmacku.com
www.facebook.com/dsmackupromotion

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Blue Fest přiveze do pražského Lucerna Music Baru špičku současné bluesové scény

Hudební fanoušky a speciálně příznivce bluesové scény potěší druhý ročník festivalu Blue Fest. V pražském Lucerna

K 20.narozeninám Lucerna Music Baru popřeje i beatboxer Dub FX

D Smack U Promotion a Lucerna Music Bar uvádějí Dub FX (AUS) 07.10.2015 – 20.00

Kvelertak předvedou ve Futurum Music Baru metalovou smršť v norštině

D Smack U Promotion a Lucerna Music Bar uvádějí Kvelertak (NOR) 11.11.2015 – 20.00 Praha,

Irští Kodaline si na únor naplánovali cestu do Prahy

D Smack U Promotion a Lucerna Music Bar uvádějí Kodaline (IRL) 20.02.2016 – 19:00 Praha,

Americká kapela Interpol vyhlašuje pátrání po svých fanoušcích v České republice

D Smack U Promotion a Lucerna Music Bar uvádějí Interpol (USA) 12.08.2015 – 20:00 Praha,


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved