Kreator – Masters of Rock Café

Kreator – Masters of Rock Café

Koncerty Kreator nejsou nic pro pacifisticky založené spoluobčany a zejména pro lidi, kteří nedovedou pochopit nadsázku, která provází zejména názvy skladeb kapely, jimiž jsem se inspiroval i pro název reportu. Pojďme se tedy projít po stopách onoho zlínského večera 15.2., kdy nás zaplavily hordy chaosu.

Příjezd do Zlína jsme naplánovali tradičně již před šestou hodinu, abychom se ještě stihli vydatně občerstvit před namáhavým koncertním večerem. Malé bistro jihovýchodněasijských obchodníků v obchodním centru vedle MoR Café tyto potřeby vydatně uspokojilo, a tak jsme se dobře naloženi mohli vydat vyčkat začátku celé show, který byl nastaven na 19.30.

Kreator sebou přivezli tři předkapely, což rozveselilo málokoho. Nejenže žádná z předkapel svou tvorbou příliš nekorespondovala s muzikou Kreator, ale zároveň se nesnesitelně prodlužovalo čekání na hvězdu večera. Rozhodli jsme se to tedy vyřešit prozíravě a minimálně dvě předkapely sledovat vsedě od stolečku přesně u dveří do sálu, odkud jsme měli dobrý přehled o dění na pódiu.

Přesně v půl osmé se sálem rozezněly líbivé klávesky a harsch vokál pro mě doposud absolutně neznámé německé kapely Emergency Gate. Na metal-archivech se o nich dočteme, že hrají melodic power metal, ale z již výše zmíněného na mě působilo hlavně jako kapela vezoucí se na vlně band typu Children of Bodom. Ty si stále dost rád poslechnu, což však nemůžu říci o jejich potomcích, takže i vystoupení Emergency Gate jsem přešel spíše s nechutí. Přispěl k tomu i nepříliš sympatický podiový projev kapely.

Po půlhodince s Emergency Gate a nezbytné pauze se na podiu objevila kapela trochu jiného ražení. Švýcarští folkaři Eluveitie (snad poprvé se mi jejich název podařilo napsat správně) mě poměrně výrazně překvapili. Dle slov známých jsem čekal absolutní rozjuchanost ve stylu Korpiklaani, ale té jsme se vůbec nedočkali. Fidlovačkové melodie se takřka nevyskytovaly a kapela si naopak často libovala v zemitých riffech a brutálním zpěvu. Nevím, jestli trošku Eluveitie nepřizpůsobili setlist akci, kde se vyskytovali anebo jen známí prostě kecali, ale rozhodně to bylo neočekáváné. Jednotvárnost skladeb Eluveitie mne však již po čase začala unavovat a 40 vyhrazených minut bylo, myslím, tak akorát.

Před posledním předkapelním martyriem zvaným Caliban jsme se již pro jistotu slušných míst v kotli přesunuli do sálu. Uvelebili jsme se na pomezí druhé a třetí řady a doufali, že němečtí metalcoristé nevyburcují už teď publikum k mosh-pitu, na který jsem se psychicky připavoval až na Kreator. Nakonec se pár přiožralých strejců na Caliban rozhýbalo, ale jinak se jejich vystoupení neslo ve většinovém znechucení publika. Opravdu už dlouho jsem neviděl publikem tak „vyfuckovanou“ kapelu jako Caliban ve Zlíně. Většinu pauz mezi jejich skladbami znělo sálem sborové vyvolávání Kreator a sem tam publikem proletěl i nějaký ten vztyčený prostředníček. A čím si to Caliban vysloužili? Dle mého názoru největší podíl měl samotný žánr metalcore, který je mezi thrash metalovými fandy silně neoblíbený. Vydatně přidávalo také vystupování kapely v čele se zpěvákem s rádoby drsným projevem kontrastujícím s vskutku působivou emo ofinkou. 45 minur setu Caliban taky bylo utrpením pro ty pod podiem i pro ty na něm, protože taková atmosféra nemůže vyhovovat nikomu…

Krátce po půl jedenácté konečně nastal okamžik, na který čekala drtivá většina zaplněného MoR Café. Scéna potemněla a ozvaly se tóny intra z desky Pleasure to Kill Choir of the Damned. Během něj se na podiu rozestoupilo všech pět členů Kreator, kteří na intro plynule navázali titulním otvírákem nové desky Hordes of Chaos. To je pecka pro živé hraní jak zrozená a podle toho to tak vypadalo. Při refrénu se sborově zpívalo a skákalo a jeden z vrcholů koncertu padl hned na začátku.

Další průběh koncertu spojovalo několik faktorů. Neustále rostoucí horko, neutuchající skvělá atmosféra, nasazení kapely a mírně zhoršený zvuk. Pozastavit se musím zejména u toho horka, protože se jednalo o první výrazné selhání organizátorů, jaké jsem během akcí v MoR Café zažil. Sál prakticky nebyl větrán, což pak pořadatelé vykompenzovali až na konci prudkým otevřením bočních dveří dokořán, kdy dovnitř začal proudit ledový vzduch zvenčí. Jak to asi zapůsobí na zplavené lidské tělo po koncertě nemusím poznamenávat…snad jen, že nejsem zdaleka jediný, který si z koncertu přivezl nějaké to onemocnění horních cest dýchacích.

Vraťme se ale zpět k samotnému koncertu. Kapele nemám prakticky co vytknout. Citlivě vsadila do osvědčeného setlistu 4 nové skladby, z nichž již zmiňovaná titulka a hlavně klidně/běsnivá Amok Run se jistě stanou jeho novými pevnými kameny. Na své si přišli jak old school fandové tvorby 80. let i fanoušci, kteří uznávají hlavně novější tvorbu Kreator. Mille Petrozza jen potvrdil své démonické frontmanství hlavně při tradičním burcovacím projevu před Flag of Hate, který měl tentokrát takové grády, jaké jsem ještě na předchozích koncertech nezažil. Jediným faktickým minusem se tak stal jen zvuk, který nechal zaniknout většině kytarových melodií, které jsou pro novější tvorbu Kreator typické. Mými osobními vrcholy nedělní show byly již kromě zmíněného otvíráku Phobia, hitovka Voices of the Dead, Amok Run a Flag of Hate včetně onoho romantického projevu.

Celkem koncert trval takřka přesně 90 minut, což je na thrashovou akci více než dost a vzhledem k únavě způsobené vedrem to bylo tak tak. Nicméně dle výrazů jak diváků, tak kapely, evidentně odcházely obě strany spokojené. Kreator mi přinesli malou satisfakci za pro mě poněkud nešťastné vystoupení na Basin Fire Festu 2007 a přesvědčili mě, proč jsou už hodně dlouho v mé TOP 3 thrashovek. Vždyť kdo jiný dokáže, aby naprosto mírumilovný člověk chtěl vztyčit vlajku nenávisti a chystal násilnou revoluci :-)

Setlist: 1. Choir of the Damned, 2. Hordes of Chaos, 3. Warcurse, 4. Extreme Aggression, 5. Phobia, 6. Voices of the Dead, 7. Enemy of God, 8. Destroy what Destroys You, 9. Pleasure to Kill, 10. People of the Lie, 11. Coma of Souls, 12. The Patriarch, 13. Violent Revolution, 14. Terrible Certainty, 15. Betrayer,//// 16. Amok Run, 17. Riot of Violence, 18. Flag of Hate, 19. Tormentor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Metalfest 2015

Metalfest 2015

  čas: 5. – 7.6. 2015 místo: Plzeň – Amfiteátr Lochotín. No a už to

Epica a Eluveitie na podzim ve Zlíně

Epica a Eluveitie na podzim ve Zlíně

  EPICA a ELUVEITIE vyrážejí na společné evropské turné! 30.10.2015 Zlín Symphonic metalová EPICA a

Sepultura a další hvězdy ve Zlíně!

Sepultura a další hvězdy ve Zlíně!

Brazilsko – americká metalová čtyřka SEPULTURA vydává na konci října novou studiovku se „stručným“ názvem

Párty s Primal Fear a Bullet.

Párty s Primal Fear a Bullet.

Ve Zlíně se na únor chystá velkolepá rocková párty s PRIMAL FEAR a BULLET Jen

Udo Dirkschneider a jeho band U.D.O. už v únoru u nás – v Čechách i na Moravě!

Udo Dirkschneider a jeho band U.D.O. už v únoru u nás – v Čechách i na Moravě!

Německá metalová stálice U.D.O. prošla velkými změnami. Skoro po 15 letech z ní kvůli střetu pracovních


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved