Klavírista Najponk přichází s novým albem

ANIMAL MUSIC VYDÁVÁ NOVÉ TRIOVÉ ALBUM NAJPONKA S GEORGEM MRAZEM

Klavírista NAJPONK, který celý svůj dosavadní umělecký život zasvětil studiu a interpretaci mainstreamového jazzu, si na své další, tentokráte opět triové album, nazvané stylově FINAL TOUCH OF JAZZ, pozval hvězdné spoluhráče. Spolu s bubeníkem MATTEM FISHWICKEM, který s Najponkem spolupracoval již na albu The Real Deal, zde účinkuje legendární kontrabasista GEORGE MRAZ. Najponk je nejen chodící encyklopedie jazzové hudby, ale především zanícený a poučený interpret, navazující přímo na jazzové kořeny – swingující rytmus a blues. Schopnost interpretovat známé skladby jakoby tradičně, avšak vždy s novou energií, entuziasmem, virtuozitou, nápaditostí a lehce znějícím, byť nesmírně propracovaným frázováním, sdílí Najponk i se svými spoluhráči, a tak album, nahrané jakoby mimochodem za jediné odpoledne ve Studiu HAMU, přináší posluchači to hlavní – nakažlivou radost z hudby. Vedle více či méně známých standardů autorů, jako jsou Thelonious Monk, Ron Carter, Ben Tucker nebo Milt Jackson, obsahuje album i jednu Najponkovu vlastní skladbu. Album je vydáno v rámci Animal Music Edice 2015 podpořené grantem hlavního města Prahy. Na jeho přípravě se podíleli zvukoví mistři Ondřej Urban a Jan Košulič (Studio HAMU) a Milan Cimfe a Pavel Karlík (Sono Records). Obal je dílem Marka Pistory ze Studia Najbrt, fotografie pořídil Jiří Thýn. Album je čtvrtým Najponkovým albem nahraným pro Animal Music, předcházely mu tituly A Child Is Born (2014), The Real Deal (2012) a It´s About Time (2010).

ANI 050 NAJPONK COVER

Najponk (* 1972) hraje na klavír od svých devíti let a od téže doby je značně posedlý jazzem. V roce 1990 založil Najponk Trio a později kvartet Najponk Q. Získal první místo v mezinárodní soutěži jazzových pianistů v Ostravě v roce 1995 a později byl přizván do projektu Českého rozhlasu Tribute to Thelonious Monk. Mezi hráče, se kterými za své dosavadní kariéry vystupoval a spolupracoval, patří Janusz Muniak, Dave Liebman, Piotr Baron, Osian Roberts, George Mraz, Greg Hutchinson. Ať již sólově nebo v Najponk Triu vystupuje Najponk na jazzových festivalech od ruského Novosibirsku až po britský Cheltenham a absolvoval i prestižní A Trane Jazz Club v Berlíně. Najponk Trio bylo mnohokrát zvoleno kapelou roku, poprvé v roce 1998 v anketě České jazzové společnosti. Za své sólové album “Just About Love“ dostal Najponk cenu „Anděl 2001“ v kategorii Jazz & Blues. Album „Going It Alone“ bylo oceněno roku 1999 v anketě časopisu Harmonie. Najponk se po delší hudební pauze vrátil k jazzu v roce 2009 a téhož roku rovnou vydal dvě alba. Následující album (It´s About Time, Animal Music, 2010), natočené v triu s varhaníkem Ondřejem Pivcem a bubeníkem Gregory Hutchinsonem v netradičním obsazení fender piano – hammond – bicí získalo „Anděla“ jako jazzové album roku 2010 a to další (The Real Deal, Animal Music, 2012), natočené v triu s Jaromírem Honzákem a Mattem Fishwickem, získalo nominaci na tutéž cenu. O Najponkově hře napsal Prague Post: „Pianista Najponk hraje přímočarý jazz, v němž tvoří invenční, originální sóla a alchymii, která je čistým kouzlem. Vzrušující improvizátor, kombinuje svěžest Oscara Petersona s výstřední perfektností Thelonia Monka a s klasickým nádechem Wyntona Kellyho a Red Garlanda.“ Mezi jazzovými muzikanty a příznivci je Najponk znám jako sběratel jazzu s encyklopedickou znalostí prakticky všeho, co se jazzu týká. Jeho životním smyslem je swingující rytmus. Dosud posledním Najponkovým titulem je sólové klavírní album „A Child Is Born“, vydané před rokem, které Najponk věnoval (též zvolením názvu) svému malému synkovi.

Kontakt:

Tiskový servis: Alice Titzová (2media.cz): alice@2media.cz

Vydavatelství: Petr Ostrouchov (Animal Music): info@animalmusic.cz

Foto © 2015 Jiří Thýn

Návrh obalu © 2015 Marek Pistora (Studio Najbrt)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved