Keltské oslavy příchodu jara aneb Beltine 2010

Keltské oslavy příchodu jara aneb Beltine 2010

30. dubna se na kopcích kolem měst a vesnic rozhořely ohně; nastal večer čarodějnic. Ale víte kam až kořeny této Filipojakubské (též Valpuržiny) noci sahají? Ano přátelé, tak jako skoro všechny zdejší tradice, hledejme kořeny u Keltů. Ve skutečnosti jde nejspíš o tradici mnohem starší, jen důkazy již nejsou k dispozici. Nejstarší dochované zprávy o svátku ohňů vítajících příchod léta pocházejí z doby halštatské.

Cože to naši předkové vlastně slavili? Na přelomu končícího jara a začínajícího léta je příroda již zcela probuzená, vše je jakoby čisté, neomšelé, probouzejí se touhy milovat a plodit potomstvo; je čas lásky. Svátkem Beltine začíná v keltském kalendáři světlá polovina roku (větší slunce – an ghrian mor); pro většinu tvorů ta lepší, vždyť je to období tepla, růstu a sklizně. Světlá polovina roku předá vládu období tmy (menší slunce – an ghrian beag) až svátkem Samain, začátkem listopadu (na naše Dušičky)… ale to je ještě daleko.

Ale dosti pouček. Pojďme se podívat na jeden takový Beltine v naší době.

V krásné chráněné přírodní lokalitě mezi pražskými Stodůlkami a Řeporyjemi najdete historický skanzen Řepora. A právě zde se sešli potomkové Keltů a hudbymilovné osazenstvo na již  16. ročníku mezinárodního festivalu SVÁTEK KELTSKÉ KULTURY BELTINE 2010.

Celým večerem nás provázeli Václav Rous a Tomáš Karger, kteří úderem 20 hodiny přivítali na podiu polskou skupinu Beltaine.

Beltaine je jednou z předních kapel polské scény hrajících právě tento druh muziky. Jeho jedinečný styl je stavěn na kombinaci tradiční keltské hudby s hudbou moderní. Styl mají založený na hudebních nástrojích, spjatých s keltskou hudbou, jako například housle, irská bouzouki, mandolína, irské flétny, bodhrán, harmonika, galské a irské dudy. To vše je podporováno netradičními bicími nástroji jako je tabla, cajon, darabuka, djembe a nakonec jsou to nástroje rockové bicí, basa a elektrická kytara. Jejich vystoupení naladilo osazenstvo na nestora české keltské hudby ASONANCE.

Asonance je stálicí na české hudební scéně se zaměřením na skotské a irské lidové balady a písně, instrumentální skladby a tance. Skupina byla založena v roce 1976 na pražském gymnáziu Jana Nerudy. Původní repertoár skupiny byl směsí folku a country, později americké a britské balady, které skupinu přivedly k lidové hudbě britských ostrovů. V letech 1990-1992 vznikly první nahrávky skupiny a vznikla tak demokazeta Asonance 1990, která se stala generálkou na projekt „Dva havrani“. V dalších letech začala skupina více koncertovat i v zahraničí, z toho dvakrát na festivalu skotské a irské hudby v Poznani. Zajímavé podněty přinesla také studijní cesta do Irska v roce 1994. Druhý projekt skupiny nese název „Duše mé lásky“. Na letošním Beltine zazněly všechny známé písně, jako Dva havrani, Vikingové a na závěr nesměla chybět Čarodějnice z Amesbury. Ale to se pod podiem už připravoval k nástupu The 1st Czech Pipes and Drums.

The 1st Czech Pipes and Drums je tradiční skotský dudácký soubor, který byl založen z instruktorů a studentů První školy hry na skotské dudy v České republice. Ve své práci navazuje na tradici, kterou koncem 90. let 20. století zahájil historicky první dudácký soubor v České republice (od roku 2004 jako historicky první s bubenickou sekcí v ČR) – The 1st Bohemian Highland Pipers. The 1st Czech Pipes and Drums nám předvedli své umění v plné parádě. Přesně o půlnoci se zde odehrál i slavnostní křest nového CD tohoto sdružení. Křtu se ujal sám William „Chip“ Doehring, který je prvním to zakladatelem 1st Bohemian Highland Pipers.

A nadešel všemi očekávaný okamžik. Na podium se dostavili italští FOLK-STONE.

Folkstone je italská folk – metalová skupina z Bergama. Myšlenka na založení skupiny se zrodila na počátku roku 2005 v hlavách Lorenza (zpěv, dudy), Ferra (basa) a Forese (bicí), kteří chtěli vzkřísit k životu staré melodie a dodat jim metalový punc. Na začátku hráli na dudy, které jsou typické v oblasti Bergamo, ale postupně přidávali i další středověké dudy a píšťaly. Jejich inspirací byly kapely jako In Extremo, Corvus Corax, Schelmish a další „středověké“ kapely. Přibírají k sobě Angelina (kytara), Ruby (dudy), Andrease (perkuse, dudy) a Claru (harfa). Zanedlouho potom vydávají svoje první mini album Briganti Mountain. Jejich vystoupení bylo plné energie a i přes vydatný déšť, který se nad Prahou spustil, dokázali obecenstvo pořádně rozehřát.

Ale to už mě přemohla únava a medovina a já šel spát.

Díky tvrdému spánku jsem se probudil dosti pozdě, takže jsem promeškal vystoupení několika kapel. Ale vystoupení posledního účastníka Jana Hrubého s uskupením Kukulín jsem ještě stihl.

Co dodat. Prožil jsem šílený příval energie, ze které snad budu čerpat a ž do 17. ročníku. Tentokrát bude řada na některém koutu Moravy. Takže se nezbývá než těšit a poděkovat sdružení Bratrstva Keltů za to, že i v těchto těžkých dobách dokázali připravit takovýto nezapomenutelný zážitek. Tak že za rok na dalším BELTINE na viděnou.

Keltské oslavy příchodu jara aneb Beltine 2010 3 komentáře reakcí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Beltinefest 2012 tentokrát v Bratislavě, Praze a Brně

Beltinefest 2012 tentokrát v Bratislavě, Praze a Brně

Oslavte s námi opět keltský svátek ohňů Beltine divokou pohanskou taškařicí! Nenechte si ujít letošní

Již tento pátek proběhne svátek keltské kultury Beltine

Svátek keltské  kultury Beltine se stal za patnáct let své dosavadní existence známým, vysoce hodnoceným kulturním podnikem


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved