Islandský večer se skupinou Hjaltalín

Islandský večer se skupinou Hjaltalín

Hlavní hvězdou islandského večírku Planet Connections 3. dubna v Paláci Akropolis bude aktuální senzace místní hudební scény – kapela Hjaltalín.

Kulturní cestovka Planet Connections vyrazí první dubnovou neděli na Island. Na chladný sever se návštěvníci Paláce Akropolis vydají v doprovodu s kapelou Hjaltalín, čerstvou hudební senzací z ostrova na severu Evropy. Sedmičlenný band z Rejkjavíku už definitivně uhranul islandskou hudební scénu, sbírá ceny a hypnotizuje žebříčky, teď na jeho objevení čeká zbytek Evropy i světa. Jejich první zteč na Českou republiku přijde 3. dubna, kdy se objeví v Paláci Akropolis na islandském večírku Planet Connections. Jejich koncert doplní promítání a povídání o Islandu s Janem Burianem, krátký film Ptáčata a ochutnávka regionální kuchyně.

Hjaltalín – silou islandské sopky

Někdo jim říká „severští Arcade Fire“, ale tenhle sedmičlenný band z Reykjavíku si nezaslouží být srovnáván s nikým jiným než sám se sebou. Islandští Hjaltalín jsou totiž naprosto ojedinělým zjevem na mapě současné hudby. A se svým grandiózním pop-rockovým zvukem čerpajícím z odkazu vážné hudby, šedesátkového soulu i současného indie rocku mají našlápnuto k tomu, aby udělali stejnou díru do světa jako jejich krajané Björk nebo Sigur Rós. Držitelé ceny za nejlepší islandské album loňského roku se poprvé představí v Praze první dubnovou neděli – zahrají na večírku Planet Connections v Paláci Akropolis.

Hjaltalín vznikli v roce 2004, nejprve jako žertovný projekt partičky kolem studentského sboru na jedné střední škole v Reykjavíku. Všechny žerty ale šly stranou, když je na podzim 2006 pozvali do islandské televize, aby zahráli v jedné populární talkshow. Přišel první hitový singl a debutové album Sleepdrunk Season, se kterým jim pomohl Gunni Tynes ze skupiny Múm. Na islandských hudebních cenách pro rok 2007 už Hjaltalín převzali titul objev roku a mozek kapely Högni také autorskou cenu. Během natáčení debutu skupinu posílila zpěvačka Sigga, jejíž soulový feeling skvěle vyvažuje rozevláté rockerství Högniho a ještě posiluje její nadžánrový rozptyl.

Druhé studiové album Terminal natočené v létě 2009 představuje sebevědomý a bombastický zvuk, který Hjaltalín pomohl ve studiu docílit komorní orchestr i pěvecký sbor. Přes barokně vrstevnaté aranže hrají i nadále prim silné písničky podpořené skvělými instrumentálními výkony členů kapely. Naplno zde září hvězda zpěvačky Siggy, která si zaslouženě odnesla výroční cenu norské hudební akademie. Ta také ozdobila Terminal soškou za nejlepší album roku, což jen podtrhlo fantastické přijetí desky na Islandu – nahrávka strávila dvě měsíce na čele místního prodejního žebříčku. S velkým ohlasem se také setkala jejich vystoupení na festivalech Roskilde, Latitude nebo Sziget a triumfální islandské turné se symfonickým orchestrem.

Ten bude v Praze celkem pochopitelně chybět, i bez něj ale zaútočí Hjaltalín v Paláci Akropolis silou islandské sopky. Jejich koncert bude bezpochyby vrcholem večera šestého pokračování kulturní cestovky Planet Connections. Dalším hostem bude písničkář a překladatel Jan Burian, který bude vyprávět své zážitky z cest po Islandu. Na programu je také promítat krátký film Ptáčata režiséra Rúnara Rúnarssona, který vypráví příběh jedné jasné letní noci a sleduje skupinu teenagerů na jejich cestě od nevinnosti k dospělosti. Zájemci také mohou ochutnat islandskou specialitu – sušené rybí chipsy a od 22:00 bude na malé scéně hrát DJ Jirka Štefl z Radia 1 mix ze severské hudby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved