IAMX poctí svojí návštěvou brněnský majáles

Chris Corner se vrací! Po loňských vyprodaných koncertech, které IAMX odehráli loni v Praze, mají 9.května namířeno do moravské metropole, Brna, kde vystoupí v rámci brněnského Majálesu. Máte se na co těšit..:-)

2003

Název I AM X ve spojení se jménem Chris Corner se poprvé objevil v létě 2003,kdy kapela Sneaker Pimps dojela svůj poslední koncert toho roku (Rakousko, Nuke Festival). Zde bylo také veřejnosti oznámeno, že skupina prochází „mutací“ a že jí v brzké době čekají velké změny! Tou největší bylo určitě poodběhnutí, dnes už asi lépe – vyběhnutí, frontmana Sneaker Pimps Chrise Cornera k vlastnímu sólovému projektu.

Chris – nyní pod maskovacím názvem I AM X – se tak rozhodl, jelikož v repertoáru Sneaker Pimps bylo spousta písní, které napsal on sám a které měly spojitost s jeho osobním životem, představami apod. Chris tedy začal pracovat na své první desce, kterou plně přizpůsobil svému vlastnímu gustu. Do jejího setlistu zařadil i některé tehdejší nové písně Sneaker Pimps (Naked But Safe, Missile, White Suburb, Impressionism), jež vytvořil společně s Ianem Pickeringem (skrytý 5. člen kapely Sneaker Pimps, který pomáhal skupině při skládaní textů a také zaskakoval při koncertech. Moc se neostýchal a jen o měsíc později od posledního vystoupení se Sneaker Pimps už v jeho rodné Anglii prezentoval svůj vlastní materiál naživo!

2004

I AM X se zcela oddal klubovému prostředí, sexuálním rytmům a melodiím plných vášní. Na desce, pojmenované KISS AND SWALLOW, je značný vliv hudby Sneaker Pimps, ovšem samotnou atmosférou zahýbá úplně někam jinam. Celkový zvuk alba je převážně elektronický a svými syntezátory a chytlavými beaty hodně připomíná hudbu 80. let, jenomže v jakémsi Chrisově moderním podání. Kiss And Swallow je album svým způsobem hudebně celkem „prosté“ a přímočaré. Chris Corner přišel s jakousi vlastní zpovědí, které dal tajuplný nádech s nemalou špetkou energie a emocí.Debutové album projektu I AM X produkoval a nahrál Chris zcela sám. Jedná se o znepokojující výběr skladeb pro otevřené a kreativní mysli. Obsah je sexuálně syntetický a ponuře melodický. Zní takřka jako nějaký elektro glam soundtrack k ranným švankmajerovským filmům. Naživo zní skladby díky eroticky gymnastickému rozpětí hlasu Chrise Cornera a jeho frenetickému kytarovému zvuku velmi provokativně.

Jak již bylo uvedeno, Chris začal svoji hudbu prezentovat nejdříve v rodné Anglii na podzim 2003. Do ostatních států Evropy a USA se odebral po malých krůčcích až v roce 2004. Své první turné završil na podzim 2004 celkem obsáhlým koncertováním po Evropě; zejména se jednalo o Francii, Benelux, Německo a Rakousko (v průběhu roku nezapomněl ani na své fanoušky v ČR a na Slovensku). Na podiu ho při koncertech doprovázela obměňující se skupina blízkých přátel a spolupracovníků (např. Sue Denim z Robots In Disguise či James Cook ze skupiny Nemo atd.) a všechny show byly podtržené projekcí, která byla sestříhaná z domácích videí, japonského porna a válčících hraček. Během vystoupení Chris zpočátku používal nasampleované automatické bicí a zvuky, jenž stejně jako video projekce běžely z malého DVD laptopa. Aby se koncerty nezdály zas až tak o playbacku, doplňoval je Chris a jeho momentální spoluhráči o živé kytary a klávesy. Na vystupování pro rok 2005 si pak Chris opatřil i živého bubeníka.

2005

Rok 2005 zpočátku nebyl o nic moc odlišný od toho předchozího. Koncertování se na jaře opět plně rozběhlo a život projektu pokračoval dál v „divokých“ kolejích. Ovšem se značně nevyjasněnou budoucností; alespoň fanoušci si nebyli ničím jistí. Chris už po celé dva roky prezentoval ten samý materiál, do kterého sem tam přihodil předělávky starých „pecek“ Sneaker Pimps jako Sick a After Every Party I Die. Když bylo publikum hodné a Chris v dobré náladě, dalo se na jistých vystoupeních zaslechnout i pianovou verzi Loretta Young Silks. Změnu přinesl přelom léta/podzimu 05, kdy se začaly dít velké věci! Situace ve Sneaker Pimps se nikterak nezlepšovala, vše bylo při starém, tj. na mrtvém bodu. Chris tedy definitivně ujistil své fanoušky, že hodlá v sólové dráze pokračovat! Jak za celé 2 roky byl po nových písních obrovský hlad, tak nyní Chris své fandy nasytil až-až! První velkou novinkou bylo Chrisovo zabroušení do nové branže; upsal se ke složení soundtracku pro francouzský film LES CHEVALIERS DU CIEL, kde zabočil do tajů rockové hudby. Svou tentokrát trochu nesmělou elektroniku míchal z ostře naboosterovanými kytarami a „nabuzeným“ melodickým zpěvem, se kterým mu občas v pozadí pomohla dlouholetá známá Sue Denim, jež dostala i roli hlavní vokalistky ve dvou pomalejších baladách (Girl Talk, You’re The Conversation) a jednom tak trochu více či méně punkově laděném výstřelku (Gonna Wanna). Mimo Sue na soundtracku kolaborovalo i několik jiných interpretů (namátkou: Thirteen Senses, I Monster, Placebo aj.). Hudba k francouzskému filmu nebyla ale ani zdaleka to jediné, co měl Chris v plánu.

2006

V lednu 2006 si zajel do zamrzlé Moskvy, kde se podílel na nahrávání dalších – hned dvou soundtracků najednou. Tím prvním je sci-fi snímek s názvem Paragraph 78 a druhý nese název Junk, přičemž na tomto soundtracku se Chris podílel jen na jedné, stejnojmenné písni; tedy opět Junk, kterou složil společně s ruským skladatelem Igorem Vdovinem (pozn.: obdoba této písně se nalézá i na desce The Alternative – pod názvem S.H.E. – jedná se o tutéž píseň, akorát obě verze jsou od sebe zvukově více či méně odlišné). Na vydání obou OST se zatím netrpělivě čeká (jestli někdy mimo Rusko vůbec vyjdou??!!). Ale! > Po celou dobu skládání písní pro filmové účely Chris pomalu pracoval na své vlastní druhé desce, jejíž jméno THE ALTERNATIVE bylo odhaleno v únoru 06 a datum vydání stanoveno na 21. (posléze 28.) dubna. Chris, který už nějaký ten pátek bydlel v novém apartmánu v německém Berlíně, pootevřel druhou fázi I AM X dobrodružství. Ještě více mrazivý, sžíravý, plný sexuálního napětí z první desky. Nemravná lyrika, prolínání pohlaví, milostné války a zvířecí instinkty kombinované s dráždivou, zpevněnou produkcí a nakažlivými melodiemi; to vše tvoří The Alternative. Méně elektronický, omamnější, vdechující více života do procesu tvoření písní; s héliem poháněnými zpěvy, divokými kytarami a vybroušenými rytmy. Chris se i pro tentokrát nebál šáhnout do starých materiálů a vytáhnout na světlo světa pár „zaprášených“ písní. Nová verze „pimpsovské“ b-sideové písně After Every Party

I Die, předělávka vlastní pianové podoby This Will Make You Love Again a vdechnutí života písni Song Of Imaginary Beings (původně prezentována Sneaker Pimps během turné v roce 2003) její vytouženou studiovou verzí. To vše a mnohem víc je součástí druhého Chrisova hudebního potomka zvaného The Alternative, kterého v současnosti představuje svým příznivcům v různých koutech světa …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved