HUDBA PRAHA / JASNÁ PÁKA- turné k 25. výročí kapely

„25 pecek“ – tak je nezvané turné kapely Hudba Praha / Jasná Páka k 25. výročí vzniku. Kapela se rozhodla oslavit své čtvrtstoletí nikoliv nějakým monstr vzpomínkovým koncertem, ale poctivým turné s 15 štacemi. Koncerty budou průřezem tvorby kapely – zazní největší hity kapely – Špinavý záda, Pal,vocuď Je to zlý a další. Hudba Praha však chce šňůrou dát také najevo, že je i po 25 letech kapelou živou, která připravuje nové skladby pro nové album a další roky pilného koncertního života.

Hudba Praha / Jasná Páka se zastaví v Brně, Kolíně, Olomouci, Zlíně, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích, Praze a dalších městech Čech a Moravy. Na většině koncertů vystoupí i speciální host Petr Váša, který dá vzpomenout na výrazného frontmana Vladimíra „Dádu“ Albrechta.

Ač se zdá, že Jasná Páka a Hudba Praha jsou dvě rozličné kapely, opak je pravdou – prakticky se jedná o tutéž kapelu, poznamenanou ale zákazem činnosti začátkem 80. let. Po faktickém zákazu činnosti byla stále populárnější Jasná Páka nucena změnit název na Hudbu Praha. Přes drobné personální změny pokračovala kapela v načaté práci. Více níže v biografii.

HUDBA PRAHA / JASNÁ PÁKA

25 pecek – turné k 25. výročí kapely
datum den město místo

12.10.06 čtvrtek Brno Musilka
13.10.06 pátek Kopřivnice KD
14.10.06 sobota Kolín KD
20.10.06 pátek Horšovský Týn MKZ
25.10.06 středa Olomouc U-KLUB
26.10.06 čtvrtek Zábřeh KD
27.10.06 pátek Zlín Velryba
28.10.06 sobota Hradec Králové U Cikána
3.11.06 pátek Dobříš KS
4.11.06 sobota Aš Klubíčko
14.11.06 úterý Ústí nad Labem Národní dům
17.11.06 pátek Záluží u Plzně KD
18.11.06 sobota Pardubice Žlutý pes
6.12.06 středa Praha Palác Akropolis
TBA České Budějovice TBA

BIOGRAFIE

Kapela JASNÁ PÁKA vznikla v roce 1981, kolem kytaristy a autora Michala Ambrože a tehdejšího frontmana, akademického malíře Vladimíra „Dády“ Albrechta. V kapele působily další osobnosti české hudební scény – David Koller (bicí), Jan Ivan Wünsch (basa), Bohumil Zatloukal (kytara) a další.

Soubor Jasná Páka byl pravděpodobně největším objevem čs. klubové scény na začátku 80. let. Jeho pestrá směsice pub-rocku, punku okořeněného prvky nové vlny (oblečení, někdy pomalované obličeje) skloubená se starým rhythm & blues a neotřelým, syrovým písničkářstvím soubor už od počátku stavěla do pozice jakýchsi novovlnných předáků. Charakteristické pro ni byly ječivé holčičí sbory (zpěvačky Zdena Pištěková, Markéta Vojtěchová a později v H.P. ještě i Alena Daňková) postavené do kontrastu s mužskými hlasy a syrový sound kytar (Bohumil Zatloukal, Vladimír Zatloukal).

Dva roky po založení kapely, tedy na začátku roku 1983 padla Jasná páka mezi prvními za oběť ideologickému boji režimu proti rockovým kapelám „nové vlny se starým obsahem“ – kapela se ocitla na tzv. Trojanově seznamu a tím se stala „společensky a ideologicky neúnosnou“.

Během onoho zákazu kapelu Michal Ambrož přestavil a použil tehdy hojně používaný trik – soubor přejmenoval na Hudbu Praha. Hudba Praha už fungovala bez Davida Kollera, jenž následoval svého spoluhráče B. Zatloukala do 5P (tehdy profesionální kapely L. Pospíšila) a bez „Dády“ Albrechta, který se chtěl nadále věnovat jenom malování. „Nový“ Ambrožův team stavěl na poněkud odlišné hudební orientací (důraz na méně agresivní a více melodické pojetí skladeb). Hudba Praha se stala jednou z nejpopulárnějších skupin hrajících v českých klubech a sálech.Vytíženost skupiny a sólové projekty členů skupiny se staly důvodem v roce 1996 k přerušení činnosti zakončeným velkou českou tour s posledním koncertem ve Velkém sále Paláce Lucerna, který byl vyprodán během dvou dní. Z tohoto koncertu byl pořízen též poslední televizní záznam a Live CD. Smrt J.I.Wünsche těsně před Koncertem pro Kosovo, kterého se H.P. po dlouhé pauze zúčastnila, a posléze nostalgie a nátlak fanoušků spojil kapelu po pěti letech dohromady. Další informace o obou kapelách viz níže WEB.

Poznámka: Název Hudba Praha vymyslel Plechovej dědeček (děd baskytaristy Plecha Novotného), jenž bydlel ve střešovickém domku, který byl společnou zkušebnou několika pražských skupin. Stařík ležel neustále v posteli a když kolem něj hudebníci procházeli, nadšeně je pozdravoval: „Á! Hudba…! Praha…!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved