Girlschool zavítají do Prahy

Girlschool zavítají do Prahy

Heavyrockové rekordmanky zpět v ČR!

V Praze zahrají legendární GIRLSCHOOL!

Praha – Nová Chmelnice / www.novachmelnice.cz
3. 4. 2015 od 20:00

Do České republiky teprve potřetí zavítá legendární britská čtveřice Girlschool. Pražská klubová premiéra této nejdéle fungující ženské kapely na světě se odehraje v pátek 3. dubna 2015 na Nové Chmelnici, kde Girlschool v rámci svého koncertního setlistu zahrají nejen léty prověřené hity, ale také písně z nového alba. To mají v plánu vydat právě v dubnu a oslavit tak třicáté sedmé výročí vzniku skupiny. Celý večer odstartuje další kvarteto rockerek, pražské The Agony.
Vstupenky jsou již k dispozici v předprodeji.


Heavy rock říznutý z jedné strany punkem a z druhé metalem, 36 let na scéně, 12 studiových alb a třinácté na cestě; to jsou britské Girlschool. Kapelní životopis je plný slavných jmen, se kterými Girlschool absolvovaly dlouhá turné, anebo spolupracovaly na nahrávkách, proslavily se ale zejména díky Motörhead, jejichž Lemmy si Girlschool vytipoval jako předkapelu na turné Overkill už v roce 1979 a ukázalo se, že právě Motorheadbangers jsou pro tehdy ještě vpravdě Dívčí školu tím pravým publikem.

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, legendární druhá studiovka Hit And Run se v Kanadě dokonce pozlatila a dostala se třeba i do tehdejšího Československa, kde potají kolovala mezi tuzemskými rockovými fanoušky; ti podobně tvrdou hudbu v podání žen slyšeli možná poprvé. Girlschool mezitím neúnavně nahrávaly a koncertovaly, ať už to byla pozice headlinerek pátečního večera festivalu v Readingu 1981, nebo turné mimo jiné s Iron Maiden, Black Sabbath, Scorpions, Rush, Saxon a mnoha dalšími.

1507843_10153629400361959_2621530832305890344_n

Navzdory častým změnám na postech sólové kytary a basy se kapela nikdy neodebrala na odpočinek a od roku 2000 hraje ve stálé sestavě složené ze tří původních členek Kim McAuliffe (kytara / zpěv), Denise Dufort (bicí) a Enid Williams (basa / zpěv), které doplňuje sólová kytaristka Jackie Chambers. Právě tato čtveřice vejde v lednu 2015 do studia, aby nahrála své třinácté studiové album, které znamená první nový materiál od desky s názvem Legacy (2008). Nové album Girlschool bude produkovat známý Chris Tsangarides, přesné datum vydání zatím není známo.

GIRLSCHOOL

Není moc kapel, které se udrží více méně na výsluní show businessu 30 let, natož pak , aby to byla kapela čistě holčičí. Kvarteto Girlschool to dokázalo a bylo zařazeno do Guinessovy knihy rekordů, jako nejdéle fungující ženská kapela. A není to jen tak nějaké živoření na pokraji zájmu, ale tlačí svou rock´n ´rollovou mašinu plnou parou vpřed s neúnavnou energií mladých holek. Kromě začátku 80-tých let nebyly nikdy výrazně komerčně úspěšné, ale jsou spolehlivou stálicí rockové scény a kapelou na kterou se vyplatí zajít, s jistotou, že dostanete poctivou dávku rock´n´rollu do žil.

Někdy v roce 1975 se dohodly dvě kámošky ze školy, že je na čase odložit panenky a pustit se do něčeho pořádného. Nevím, jestli to fungovalo jako u kluků, kteří berou kytary aby oblbli nějaké to něžné pohlavíčko a dostali se jim pod sukýnku, ale každopádně se v jižním Londýně potkaly budoucí baskytarista Enid Williams a kytaristka Kim McAuliffe a položily základy budoucí legendy. Daly si název PAINTED LADY a začaly objíždět všechny hospody a puby v okolí. Kromě pevného základu Enid a Kim se však sestava často mění a za zmínku stojí až období, kdy se v sestavě objevuje kytaristka Deirdre Cartright nebo pozdější členka GO GO´S Kathy Valentine.

Nicméně ani ty nemají zůstat v sestavě na dlouho.

Konečně přichází rok 1978 a s ním první zlomové období v životě kapely. Na uvolněná místa kytaristky a bubenice naskakují Kelly Johnson a Denise Dufort, mění název na GIRLSCHOOL, dávají Londýnu vale a vyrážejí na zkušenou po Velké Británii, Irsku a turistických místech Francie. Základní kameny jsou položeny a dívky začínají mít jasno, co vlastně chtějí.

Po návratu na rodnou hroudu, v prosinci 1978, se děvčat ujímá vydavatelství City Records a pouští do světa jejich 1. singl Take It All Away. Ten okamžitě zaujme management dobře rozjetých MOTORHEAD a přizvou je ke spolupráci na příští sezónu. Girlschool jim předskakují na veleúspěšném turné k albu Overkill, jejich prestiž roste a už si nikdo nedovolí pustit z pusy nějaké uštěpačné poznámky o ženských v rocku. Podpisují smlouvu s už tehdy známým vydavatelstvím Bronze Records a na jaře 1980 vychází jejich 1. dlouhohrající album Demolition. Znovu se vydávají do Evropy, tentokrát otevírat pro takové velikány jako jsou BLACK SABBATH nebo URIAH HEEP.

Pilná práce a neustálé koncertování tlačí hvězdu Girlschool stále vzhůru. V následujícím roce vydávají své druhé album Hit + Run, ale ještě před ním, hlavně společné 10“ EP s parťáky z MOTORHEAD nazvané St.Valentines Day Massacre. Naše „staré“ dobré divošky se pro tuto příležitost přejmenovávají na HEADGIRLS a nahrávají tři skladby . Předělávku Please Don´t Touch v sestavě Denise na škopky, Kim, Kelly a Fast Eddie Clarke na kytary, Enid a Lemmy na basy a o zpěv se podělili rovným dílem Lemmy s Kelly. Na béčku pak samy odehrají motorovou klasiku Bomber a na oplátku chlapci společně s Denise „dívčí“ skladbu Emergency. Zajímavé je, že bubeník Philthy Animal se na tomto EP vůbec ke hraní nedostane a pózuje pouze na obalu. Ceněný vinyl se vyšplhá až na 5. místo ve Velké Británii.

V březnu 1981 vychází již zmiňované 2. album a Girlschool vyrážejí na turné, tentokrát jako předskokany kanadských RUSH. Jejich koncertní věhlas roste a vrcholí, když vystupují jako hvězdy pátečního večera na festivalu v Readingu. V následujícím roce je jim již Evropa malá a vydávají se na své první japonské turné.

Bohužel, po návratu domů, se odehraje první a zdaleka ne poslední otřes v sestavě. Odchází Enid a je nahrazena Ghislane „Gil“ Weston ze skupiny KILLJOYS. Ta se rychle adaptuje a společně nahrávají třetí počin – Screaming Blue Murder a stíhají ještě vyrazit na americké stadiony ve společnosti IRON MAIDE, DEEP PURPLE, SCORPIONS a BLUE OYSTER CULT.

Přichází rok 1983 a stejná sestava s železnou pravidelností opět vyráží do studia. Tentokrát se svěří do chlupatých rukou tahounů ze skupiny SLADE, křiklouna Noddy Holdera a basáka Jima Lea. Později je jim vyčítáno, že to nebyl dobrý tah a album je přijato zatím nejchladněji ze všech. A přichází další otřes. Dlouholetá parťačka Kelly Johnson opouští kapelu a natrvalo se stěhuje do Los Angeles. Jenže show musí pokračovat a nastupuje kytaristka Cris Bonacci. Původní kvartet doplňuje na kvintet ještě zpěvačka a klávesista Jackie Bodimead ze skupiny CANIS MAJOR. Společně nahrávají album Running Wild, které je ovšem určeno pouze pro americký trh a v Evropě se vůbec nedistribuje. Společné snažení pohledné pětice je zaznamenáno i na jejich první VHS s koncertem v londýnském Camden Palace.

Kapela vydrží hrát v pěti pouze necelé 2 roky a Jackie Bodimead se loučí. Girlschool podpisují smlouvu s GWR, hlásí návrat ke kořenům a nahrávají úspěšnější album Nightmare At Maple Gross. Hlavní vokalistkou se stává opět Kim a nazpívá společně s třpytivým pošukem Gary Glitterem jeho předělávku Leader Of The Gang. S ním a jeho potrhlou partičkou také společně vyrážejí v příštím roce na turné k podpoře nového alba. To už ovšem netočí Gil Weston, která odchází bez boje a dává před rock´ n´rollem přednost vdavkám. Novým spolehlivým motorem se tak stává přeběhlice z ROCK GODDESS Tracey Lamb. Co nikdo netuší , je ovšem, že je to opět pouze na 2 roky.

V roce 1990 je zpátky Enid a společně zjišťují, že by to asi potřebovalo změnu. Dají hlavy dohromady a zdánlivě překvapivě se spojí s punkovým zpěvákem Toyah Wilcoxem a vystupují společně jako SHE DEVILS. V prosinci téhož roku jsou hlavním lákadlem festivalu Women In Rock.

Následující rok, pro změnu si dává pauzu zakládající členka, mlátička Denise Dufort a je na rok nahrazena Lydii Gallais. Přejmenovávají se na STRANGE GILS a spolu s Wilcoxem pokračují ve spolupráci. Tím ovšem věčný kolotoč rošád nekončí. Rok 1992 přináší nové album pod původním názvem a novou baskytaristku se jménem Jackie Carrere.

Hned následující rok vyráží na americké turné, ovšem už bez Jackie, na jejíž post se vrací Tracey Lamb. Záhy skupinu opouští po devíti letech Cris Bonacci, aby uvolnila místo,komu jinému než Kelly Johnson. Konečně se sestava na chvíli ustálila a vydrží relativně v pohodě dalších 7 let. Děvčata sice sporadicky koncertují, ovšem v tomto období vydávají pouze jedno live album. Teprve až příchodem roku 2000 se začíná opět něco dít. Odchází,již podruhé Tracey a po mnoha letech se vrací Enid. Skupinu musí opustit i Kelly, u které se začínají objevovat zdravotní potíže.

Obnovená sestava se pouští vehementně do práce a prvním výsledkem je vydání alba 21st Anniversary – Not That Innocent v roce 2002. Část alba byla sice natočena již před třemi lety, zkompletováno a dotaženo však až v tomto čase. Dámy začínají opět vyrážet pravidelně na podia a blonďatá kytaristka Jackie Chambers, která nahradila právě Kelly se ukazuje jako výrazná osobnost Girlschool v novém století.

Girlschool 2014

Hned po dalších dvou letech vychází regulerní album Believe, dobrá fošna, která měla ale svým způsobem smůlu, vinou špatné distribuce. Mezitím kapela stále cestuje, mimo jiné po Británii ve společnosti takových jmen jako ALICE COOPER, TWISTED SISTER nebo MOTORHEAD. Lemmy a spol. provázejí ovšem Girlschool střídavě celou jejich karieru a dost často se jejich cesty protínají.

15.7. 2007 přichází smutná zpráva. Kelly Johnson, bojovnice za práva zvířat a životní prostředí prohrála svůj nerovný, šestiletý boj se zákeřnou nemocí.

Rok 2008 se vyznačuje vydáním alba Legacy, věnovaného Kelly s několika hvězdnými hosty – Lemmy, Ronnie James Dio a Tony Iommi, přípravou světového turné a zastávkou Girlschool na festivalu Benátská noc. Konečně, po třiceti letech na scéně, dojely až do Čech. Výborné, energické vystoupení, trochu v duchu motorheaďácké tradice a silnější než kdykoliv před tím.

V roce 2010 jdou opět do studia, aby přetočily jejich klasické album Hit & Run s několika bonusy. Původní kytarové party nahrává znovu Jackie Chambers a nahrávka vychází o rok později.  Podruhé se dámy objevily v Čechách v roce 2013 na festivalu v Olomouci, kde skvostně oslavily neuvěřitelných 35 let na scéně a jejich teprve třetí česká zastávka je zároveň první v hlavním městě a hlavně česká premiéra v klubu. A to by si neměl nechat ujít nikdo, kdo bude zrovna v dosahu a má rád pořádný rock.

Video:

http://www.youtube.com/watch?v=FbR2eczApEI

http://www.youtube.com/watch?v=_nSVpBWGWA0

http://www.youtube.com/watch?v=m0PtwL3C7LA

Večer plný heavy rocku a estrogenu odstartuje mladší generace ‚Demolition Girls‘, kterými jsou The Agony. Téměř dva roky fungující pražská parta, z velké části ovlivněná a inspirovaná právě Girlschool, má na kontě debutové EP Loud And Furious, singl ‚Give It To Me‘ a několik vydařených videoklipů, stejně jako nedávné turné s kapelou známého bubeníka Mika Terrany. Rok 2015 bude pro The Agony znamenat první album, koncerty v zahraničí, a také premiéru na hlavním pódiu festivalu Masters of Rock. 

girlschool

GIRLSCHOOL / www.girlschool.co.uk
THE AGONY /
www.theagony.cz


www.facebook.com/MyGuitarStraps

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Girlschool se vrací do ČR!!

Girlschool se vrací do ČR!!

GIRLSCHOOL (UK), Roxor, Iras Praha, Klub Nová Chmelnice – 19.11.2016 https://www.facebook.com/events/897947907004480/ NEJSLAVNĚJŠÍ ŽENSKÁ HEAVY ROCKOVÁ

Třikrát norský black metal v Praze

Gorgoroth (NOR), Kampfar (NOR), Gehenna (NOR) + support 18. 12. 2015 Nová Chmelnice, Praha V polovině

Nezapomeňte na dvojkoncert House of Lords

Nezapomeňte na dvojkoncert House of Lords

HOUSE OF LORDS (USA) Support:Black Tiger(CZ) 13.10.2015.20.00 hod., BRNO – Melodka,Kounicova 20 14.10.2015.20.00 hod., PRAHA

Změna klubu! Švýcaři Breakdown Of Sanity zahrají v Nové Chmelnici

Breakdown Of Sanity (CH), Clawerfield (CH) + VITJA (DE) 27. 9. 2015 od 20:00 Klub

Divoký Chris Holmes zavítá na Chmelnici

Divoký Chris Holmes zavítá na Chmelnici

MEAN MAN – Chris Holmes (ex – W.A.S.P.) Special guest: ADAM BOMB (USA) Praha, Klub


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved