brněnští Animé

brněnští Animé

Samotný příběh kapely Animé začíná někdy v roce 1999. Původní čtyřčlennou sestavu brzy opouští kytarista Tomáš Richtr. Animé se stává tříčlenným bandem, a to ve složení Jiří Kučerovsky – kytara/zpěv, Tomáš Otevřel – baskytara a Ladislav Šiška – bicí.
Léto roku 2000 je nejen horké, ale také ve znamení natáčení prvního dema s názvem „Direct Sunlight“ – prvorozené hudební dítě, kterému byla dána do vínku směs melancholického doomrocku a post grungeových kytar obdařená invencí, živelností a silným emotivním nábojem. Pozitivní ohlasy s sebou přinášejí první srovnání a nálepky, kterými je kapela díky svému demo-počinu označována. Nechybí ani lichotivé přívlastky art grunge nebo emo rock ( a to ještě dávno před oficiálním vkročením emo vlny do hudebních vod).
V roce 2001 Animé nahrává v brněnském klubu Stará Pekárna svůj živáč „Alivealive“. Regulérní, debutové album pak spatřilo světlo světa v roce 2003. Pod křídly hudebního vydavatelství Redblack vychází pod názvem „Sky Above The Wires“. Hudební kritiky pěly chválu v podobě slov jako „ úžas / dynamická vyspělost / manifest moderního rocku / skvělé muzikantství, které nesklouzává k exhibicím“ apod. V prvotině Sky Above The Wires je namíchán hudební koktejl melancholie, nenaplněné touhy a naděje. Takto nakročena se kapela dostává až k nominaci na hudební cenu Anděl 2003 v kategorii Hard and heavy.
Ale ani kapele Animé se nevyhýbají změny. V roce 2004 přebírá bubenický post Lukáš Pavlík. Rok na to kapela přichází se svým druhým regulérním albem „Cuts“, a to opět u brněnského labelu Redblack, ovšem tentokrát s přispěním labelu X Production. Pokud někdo v souvislosti s druhým albem očekával snahy o naplnění hitových ambicí, mýlil se. Animé se ponořili hlouběji do sebe. Vzniklo tak temnější, syrovější, alternativnější album, které se více opírá a atmosféru a jeho zvuk se více přibližuje živému soundu kapely. Jde o desku, která posluchače pohlcuje pozvolna a opakovaně. Album při jehož vnímání zapomenete na plynutí času.
Krom zmíněného tráví kapela v tomto období (tedy před a po vydání druhého alba) na koncertních šňůrách. Tu se mihne na šňůře s kapelou Sunshine. Zahraje si také jako support britské legendy Anathema nebo podnikne hudební trip do Holandska (společně s místními Skip the Rush), Německa a Maďarska.
Rok 2007 je ve znamení změny. Lukáše Pavlíka po dvou letech za bicími střídá Zbyněk Raušer. O rok později vstupuje kapela s heslem „každou desku s jiným bubeníkem“ do studia producenta Marka Kopeckého aka Marka Velveta. (exbubeník Tiché Dohody, Vanessy nebo formací Rány těla a Wanastowi Vjecy), aby zapracovala na v pořadí třetí desce. Začátkem ledna 2009 je dokonáno! Třetí deska kapely „Animé“ s eponymním názvem vychází tentokrát u labelu X Production. Záhy na to je pokřtěna v příjemném a kapele slušícím Metro Music Baru. Bez jakéhokoliv škatulkováními si máte šanci užít experimentálnější a propracovanější skladby s výlety do hitových vod. Melancholie zůstala, přibylo vokálního sebevědomí. Strukturovanější skladby založené na chytlavějších aranžích odzbrojí svou lehkostí. Vše bez náznaku prvoplánovosti, zato však s puncem muzikantské vytříbenosti.
… a jelikož jde o zatím nejlépe zprodukované a nejhitovější album kapely, je otázkou času, zda se naplní příslib a potenciál, se kterým byli zatím Animé vždy spojováni.
… a pokud si snad kladete stále tu starou známou otázku “Co bude dál?”, snad vám napoví následující slova: “První deska byla o naději, druhá o beznaději, třetí společné téma nemá a je postavená na různorodosti, na řadě bude asi zlo. Mohlo by být zajímavé, obrátit jednou vztek ven, namísto dovnitř. (Jiří Kučerovský, interview pro tisk).

http://www.bandzone.cz/anime
http://www.myspace.com/animetheband

Koncerty Animé pro tento rok:

8. 3 2011 Animé + Relevation,  Praha – Vagon

9. 4. 2011  Animé + Niceland + HC3 Vyškov – B52

Zdroj: Animé

Foto: archiv Animé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Tomáš Klus v Semilassu

Tomáš Klus v Semilassu

První z brněnských koncertů Tomáše Kluse s kapelou jste mohli vidět 8. listopadu v Semilassu.

Tomáš Klus – „Ani si nesedejte“

Tomáš Klus – „Ani si nesedejte“

Tomáš Klus vyjíždí na své první česko-slovenské turné. Po úspěšném tažení všemi singlovými, ale i prodejními hitparádami,

Hrady CZ Veveří 2012

Hrady CZ Veveří 2012

První zastávka putovního festivalu Moravské Hrady CZ byla tentokrát u hradu Veveří.

Koncert Tomáše Kluse byl plný pozitivní energie

Koncert Tomáše Kluse byl plný pozitivní energie

Vystoupení Tomáše a Jirky v Táboře bylo plné energie. Jen začátek byl trochu „temný“. Především

Tomáš Klus a Jiří Kučerovský – Buchlovské Hudební Léto

Tomáš Klus a Jiří Kučerovský – Buchlovské Hudební Léto

Rychlostí ubývajícího světla se v pátek plnil amfiteátr v Buchlovicích. Ačkoliv šlo o koncert kvůli nemoci posunutý,


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved