Benátská noc 2013

Benátská noc 2013

Druhý ročník Benátské noci, který se koná v novém areálu, zdá se bude ve znamení extrémního vedra. Extrémní lijáky, které sužovaly areál v některých minulých letech, si daly konečně oraz, a tak se můžeme chladit pivem místo kyselých dešťů.

Ve stručnosti k areálu. Hlavní pozitivní změnu vidím v jediném hlavním pódiu, takže pilní posluchači mají možnost si oddechnout v odpočinkové zóně a nemusí držet celou dobu první řadu u nášlapů. Na festival „rodinného typu“ se tyhle přestávky opravdu hodí. Jen škoda, že kapely na všech pódiích mají podobné začátky hraní, nezbývá tedy než při kolizi dvou oblíbenců v půlce přeběhnout nebo holt učinit těžké rozhodnutí a vybrat kapelu srdci milejší. Každopádně se tak lidi rozprostřeli do areálu a i relativně (pocitově) nižší návštěvnost přispívá k tomu, že se v areálu netvoří nikde zácpy. Nicméně pořadatel odhaduje do pátku 10000 návštěvníků, což je slušné číslo.

Pátek

Letos nebylo přáno a čtvrteční slovenskou show jsme vynechali. Určitě někdo z vás, festivalových nadšenců, může doplnit své zážitky do komentářů.

Páteční program jsme začali pořádným punkem, který se ozýval z Gambrinus (hlavní) stage. Neomylně jsme identifikovali N.V.Ú., kteří bez oddechu perou do lidí punkovou energii, snad ještě víc, než páteční slunce. Prostor ještě rozhodně nepraská ve švech, tedy je dost prostoru na prolezení každého koutu areálu.

Pipes and Pints pokračují v odpoledním nářezu a Syco se dokonce dočkává nesmělého wall of death a circle pitu – jo, takovýhle spojení jsem ještě asi nikdy nepoužil :-). Nicméně kvalitní pařba. Zatím na Jack Daniels (druhé) stagi přivádí Argema do tance překvapivě hodně početný dav.

Hlavní plocha je pořád vyhrazená příjemné muzice, kde bratři Homolovi začínají vytáčet svůj rock&rollový Wohnout cirkus. Lidí přibývá, ale pořád tu před pódiem vidíme spoustu horizontálně naložených a rožnících se lidí… a tak to má být, převládá pohoda.

Na druhé stagi jsme se dočkali taky trochu metalové atmosféry, ale je pravda, že Root a Big Boss by si zasloužili přeci jen trochu temnější atmosféru. Jejich kožené oblečení jim v tuhle chvíli fakt nezávidím.

Jako odlehčení se dal na hlavní stagi brát i Těžkej Pokondr, protože kdybych to nebral jako srandu, musel bych kroutit jen hlavou :-) To je síla tohle vystoupení, zase mě to vrátilo o pěkných pár le zpátky, co víc k tomu dodat. Radši jsme tedy vydali na set Citronů, protože ti si to fakt zaslouží. I bez Standy (RIP) je to pořád bigbít v té nejčistší a nejchutnější podobě.

Mezi jednotlivými sety jsem ještě stihnul nahlédnout do Evropa 2 stanu, tedy do třetí oficiální hudební zóny. Tam brousili ušní bubínky brutalisti Madafaka a All Friends Dead. Obě to jsou „místní“ kapelky, které postoupily díky internetovému hlasování, a mohly si tak zahrát na BN. Kvituji to jako velmi dobrý počin. Takhle si může na fesťáku zaskákat i pořádná metla.

Alkehol fotím jen letem a připravujeme se na první dnešní pořádnou hvězdu. Tou jsou Monkey Business a s nimi čekání, jaké kostýmy si pro tuhle show připravili. Jejich nápady fakt neznají hranic a stejně tak zpěv Tončy s Matějem. Tahle muzika se neoposlouchá, a tak zůstávám u pódia a užívám si.

Harlej, podobně jako před čtrnácti dny na Masters, opět natáhnul obrovskou část diváctva a pařilo se na naprosto všechny songy. Kluci mají z hraní pořád radost a přenášejí ji na lidi. Notoricky známé hity tomu pomáhají, tak to jde samo.

První zahraniční akvizice se představila na hlavním pódiu o půl deváté. Čekal jsem tedy na Sunrise Avenue trochu víc lidí, ale vepředu to vřelo pořádně a dočkali jsme se i Holywood Hills, takže fanoušci mohli být nadmíru spokojeni. Téhle finské partičce otevřel tenhle hit cestu ke koncertům po celém světeě a osobně jim to přeju. Na Benátskou se skvěle hodí…

Krátký skok na XIII. století a už tu je největší nářez dnešního dne (uvidíme, možná celého festivalu). Sabaton, to je nezastavitelný švédský tank, jehož každý výstřel do lidí působí blahodárné účinky na ušní ústrojí. Když k tomu přidáte energickou (to je ještě slabé slovo) show na pódiu a extrémě chytlavý power metal, je to perfektní zážitek. Joakim se za četná tuzemská vystoupení naučil už obstojně česky, takže „ještě jedno pívo“ a „český holky“ tradičně dostávaly dav do varu.

Oblíbená Doga nebo Debillheads bohužel zůstaly už za čárou spánku, takže načerpat dobrou náladu, přibalit opalovací krém, kšiltovku a jdeme na sobotu…

Sobota

Sobota začala… neskutečným vedrem. Jen se obáváme, že oproti zítřku nám tohle vedro bude připadat až moc skutečné. Areál se ani dnes nějak víc nezaplnil, a tak se diváci alespoň nelepili v tom parnu vzájemně na sebe.

Opět jsme dorazili do areálu okolo druhé hodiny, kde to do nás pálili UDG a na druhé scéně Tleskač. Obě bandy jsou taneční až skákavé, což zlákalo nemalý počet návštěvníků. Nicméně horko nechalo velkou část lidí sedět a ležet v trávě a vychutnávat tóny opravdu jen sluchem.

Opět se opakuje odpolední dilema, na které stagi začít další set. Po třetí jsme tedy nejdřív zašli na Martu Kubišovou, která má podle nás největší jméno z Golden Kids. Nic proti panu Neckářovi, vloni tu měl slušnou návštěvnost, ale paní Matra má hlas jako zvon. Jen doufám, že nás příště nečeká Helenka, to bychom asi nerozdýchali :-)… Ač není moc na jejím vysoupení co fotit, je rozhodně co poslouchat. Pravdivé, všem dobře známé písně nás nechaly zavzpomínat…

Proti Martě se snažil Ondřej Brzobohatý se svým modernějším pojetím písní. Odpočinkové melodie a nevtíravý projev bylo to pravé pro parné odpoledne.

Po čtvrté se zase přitvrdilo, rockově punkový Doktor PP na hlavní stagi a Desmod na vedlejší. Slovenští kolegové si přeci jen dav získali trochu víc, energie mají pořád na rozdávání i přes velmi nabité festivalové léto.

Na Gambrinus pódiu nám odpoledne graduje a na stage skáče Walda Gang. Celá banda čítá tolik členů, že i kdyby nedělali na pódiu blbiny, bylo by se na co dívat. Že pánové dávají do vystoupení veškerou energii, je katapultuje mezi hlavní hvězdy odpoledne. Naopak Marek Ztracený mi přijde poněkud…ztracený… mezi tím vším kraválem. Tedy rychle nafotit a hurá do stínu.

Žlutá mrcha zapadá a hvězda Davida Kollera vychází na pódium. Perfektní aranže, a nečekaně především bicí party, mají fakt šťávu. Do toho všechny hity z vlastní i z produkce Lucie – prostě perfektní vystoupení, které fanoušci odměňují konečně už slušným davem.

Na druhé stagi bohužel opět poněkud v huedbním stínu zájmu zahrála Metalinda, a tak pořádný dav přitáhli na druhou scénu až pánové B, S a P. Všechno to jsou mistři muzikanti a je radost je pozorovat při práci. Země vzdálená nemá v podání BSP chybu. Jenom je trochu škoda, že musíme vyrazit fotit na hvězdně neznámé James… Bohužel hudebním zaměřením jsme trochu jinde, tedy i v tiskové zprávě zmiňované hity nám nic neříkaly. Nicméně odpočinkový popík se proplétá sluchovody celkem bez problému, a tak trávíme jejich set v doslechu. Sice se k jejich muzice hodí, že nelítají po stagi jak splašení, ale bez pódiové show je tahle muzika určená spíš na CD. Na živo bych rád něco navíc.

Podle očekávání a i zcela zaslouženě se utvořil obrovský kotel na hlavní hvězdu Benátské noci, Nightwish. Musím říct, že jsme si po loňském vystoupení na Masters spravili chuť. Floor Jansen nejenže vypadá líp (jak se můžete podívat na fotkách), než Anette, ale má i lepší pódiovou prezentaci včetně komunikace s obecenstvem. Tohle všechno posouvá show o dvě úrovně výš – tedy zhruba tam, kam oprávněně Nightwish patří. Dnešní vystoupení doplnily i nezbytné pyroefekty a skalní fans si tedy mohli vyřvat hlasivky.

Kdo se nemačkal v davu, mohl po delší odmlce zajít na Jack Daniels pódium na Anetu Langerovou. Ta vytvořila svými úsměvy a upřímnou komunikací pohodovou a rodinnou atmosféru a objímající se dvojice neměly důvod odcházet. Vše navíc podpořil skvělý zvuk.

Nightwish si set pořádně protáhli, takže jsme ještě stihli Komunál s pořádným zástupem skalních fanoušků. Hudba dobrá, ale co mě nejvíc zaujalo byla až obýváková atmosféra – všichni znali texty, skákali a i od kluků na pódiu bylo vidět, že si to užívají.

Poslení zářez dnešního večera předvedla worldmusic formace N.O.H.A. Zkratka pro Noise of Human Art nás zavedla do drum&bass, reggae, jazzu a dalších žánrů. Tahle parta se ale škatulkovat nedá, je to fakt pestrá směsice a každá skladba vyzní jinak. Každopádně dav si to řádně užívat. Ani takhle po půlnoci nebyla zima, tedy i polehávat před stagí jen tak v triku nikomu nedělalo problémy.

Pro dnešek vše a vydejme se vstříc teplejším zítřkům :-)

Neděle

Vážení, je to tady. Kelímky se roztékají v dlaních, pivo syčí na jazyku a kdo nemá pokrývku hlavy, tomu doutnají vlasy. Připotili jsme se do areálu opět na druhou hodinu, abychom zjistili, že se opravdu najdou i takoví borci (blbci), kteří se rádi pečou u dobré muziky. :-)

Z jedné strany jsme se nechali osmahnout nestárnoucími Beatles songy od The Backwards, z druhé strany trochou celkem inteligentního punku od Zakázanýho Ovoce. Lidu je taky odpravdu poskrovnu, ale o to příjemnější atmosféru to vytváří.

Kratší nedělní program nám nechává místo nad pár úvahami. Přestože návštěvnost opravdu nedosahuje loňských počtů, areál je podle našeho názoru uspořádaný opravdu lépe. Někdo se tu zamyslel nad logistikou, resp. toky návštěvníků a ubylo úzkých míst. Davem mezi stagemi se tedy fakt cestuje rychleji…

Druhá scéna se natočila směrem od Liberce a dostala asi ještě lepší přírodní tribunu. První scéna s jedním pódiem dovoluje zase roztáhnout diváky do šíře a ač opticky přijdou kapely o namačkaný dav, lidem to myslím jenom prospívá.

Postupně jsme slyšeli komorní vystoupení Radůzy a mladíky Memphis, kteří, ač sympatičtí, na nás nezanechali takový dojem, abychom zůstávali na slunci… Za to Buty se dají poslouchat i na pařáku. Radek nám sice trochu nabral na objemu, ale člověk si opět rád zavzpomíná, kolik že pecek už Buty za svou kariéru vytvořili. Prokládá-li se vystoupení hasičskou sprchou, jde to v areálu vydržet.

Ivan Hlas a Žlutý Pes bohužel nedorazili, a nám tedy zbývá poslední čtveřice do úplného konce. Věra Špinarová – ač ženská od rány s hlasem jako zvon- nám ale stejně do uší neleze, tedy vyčkáváme až na Xindla X a jeho nálož vtipných songů a bezprostřední komunikaci s publikem. Ač mi tahle osoba dlouhou dobu vadila, musím přiznat, že show umí zábavnou a dav si fakt užívá a reaguje na každý podnět z pódia.

Smutným faktem je, dle pořadatele kvůli večerce od města Liberec, že Pražský Výběr a Blue Effect začínají nakonec v jeden okamžik a spousta fanoušků by se opravdu ráda rozpůlila. Přeci jen větší dav si získal reunion Pražského Výběru, protože nikdo neví, kolik možností je takhle na živo slyšet ještě budeme mít. Všichni víme, že tahle show nemže být špatná a taky že byla excelentní. Škoda slov, tohle se musí zažít. Doufáme, že vám naše fotky alespoň částečně přiblíží atmosféru… Kdo se rozhodl pro druhou scénu, rádi si poslechneme názory, jak jste se u Efektů bavili.

Perfektní zakončení festivalu, víc není co dodat… Snad jen za rok zase nazdar…

Benátská noc 2013 20 komentářů reakcí

 1. Lankovi Liberec says:

  …nic nemáme proti hudebním produkcím, ale běžte s takovou akcí do opuštěných lomů, případně vojenských prostor! Vysvětlete malému dítěti ve 4 hodiny ráno, že jen na požádání se hrát nepřestane a to máme za sebou řádně hlučná 2 odpoledne! Je to obrovská arogance vůči obyvatelstvu Liberce. Liberecký magistrát má jít vstříc svým občanům, zajistit klid a pořádek a ne kdejakému uřvanému umělci ještě dělat podmínky pro jeho vystoupení!!! Stydíme se za magistrát Liberce, že byl ochoten podepsat takovouto smlouvu! Lankovi

 2. Veronika says:

  Já jsem šla hlavně v sobotu na Davida Deyla moc se mi líbí jeho pisničky mám ho moc ráda.

 3. Eva Pokorná says:

  Velké díky pořadatelům této akce,jsem nadšená,určitě přijedu příště zase.

 4. Filip says:

  Velký dík pořadatelům za tenhle festival, musím říct že to měli opravdu dobře zmáknuté. Byl to opravdu MASAKR !! Už se těším s čím příjdou příští rok.

 5. Jenda says:

  Tak bohužel kravál se táhnul až k nám do Jablonce,jsme rádi,že je konec HURÁ!!!!

 6. Lukáš says:

  Vzkaz pro Lankovi z Liberce. Chápu Vaše rozhořčení, ale věřte, že třeba ve Francii, se takový festival, jehož návštěvnost je přes 100.000 lidí za víkend koná v obci s 20.000 obyvatel a nikdo si nikdy neztěžoval…Prostě si Ti lidé vezmou volno, popřípadě pošlou své děti k prarodičům a to se to koná v červnu. Tak jen případné alternativy na příští rok…Pak aspoň ušetříte čas psaním…A mimochodem…v neděli se právě díky magistrátu, za který se stydíte končilo dřív, aby nebyl zbytečný večerní hluk…To jen tak na závěr…
  A pro pořadatele…Díky za super festival…A těším se příští rok zas Ahóóóój

 7. Zdeněk says:

  Páteční koncert kapely Doga a Debillheads se nesl ve znamení příprav na sobotní produkc. Po skončení produkce Sabatonu se větší část davu odebrala do kempu a hotelů a na samotnou produkci skupiny Doga zůstali puze skalní fanoušci v několika málo řadách.Obdobne na tom byla skupina turnovských Debillheads, kteří pro letošní rok dostali nejhůrčí možný čas vystoupení a to po půlnoci.I tak si zde v předních řadách našli své místo fanoušci, někteří měli dokonce i reklamní trika této skupiny. První večer se vydařil a pokračujeme vstříc do dalšího dne.

 8. Petr says:

  Reakce na Lankovi: ve 4.hodiny ráno? To jste slyšeli nejspíš jinou akci protože ve 4 hodiny ráno těžko někdo koncertoval. Jinak já mám opačný problém, letos jsem se na Benátky nedostal a vracel jsem se večer, nemohli byste příští rok pódium otočit přímo na Liberec? Ono to tady v Liberci není vůbec slyšet a mě to na rozdíl od Lankových docela vadí!

 9. Baruš N. says:

  Super akce, skvělé změny oproti loňsku a i to vedro se tam dalo přežít. A Lankovi: Pokud Vám to vadí, tak nic nebrání tomu, abyste na víkend vycestovali, jako to udělalo několik dalších lidí … Sláva magistrátu města Liberec, že se pod takovouto akci s ochotou podepsal a dovoluje ji ve Vesci organizovat!

 10. Honza says:

  Skvělá párty :). Málem jsem se sice upek, ale víc jsem litoval učinkující na pódiích. A co kapela Doctor Victor, která hrála asi v tom největším parnu a příjemně překvapila? Nikde ani zmínka a ani fotka?

 11. Jirka Bernard says:

  Děkuji pořadatelům za bezva připravenou akci.Co by to bylo za festival, kdyby si nikdo nestěžoval.Na to jsme v naší republice snad už zvyklý. Ona snad troška kultůry, nikoho nezabije.Alespoň se trochu srovná skóre za nepodařené zimní mistrovství světa.Panu Mikesovi a jeho partě držím palce a těším se na příští ročník festivalu. S pozdravem Jirka Bernard.

 12. jana says:

  Děkujeme pořadatelům za skvělou akci!!! Kromě báječné muziky i sposta atrakcí, např. pinčes, IQ parčík, a nejvíc jsme se nařechtali v gambrinus zóně. Naprostou jedničkou mezi účinkujícími byl Miro Žbirka a Sabaton. Kéž by se někdy podařilo ukecat Rammstein. Díky moc a už se těšíme na příští fesťák

 13. Lankovi Liberec says:

  …tak nám nezbývá, než reagovat na příznivce Benátské noci, kteří taktéž reagovali na náš „protest“ proti hluku. Jestli Vám to přátelé neuniklo, magistrát ukončil nedělní večerní produkci díky tomu, že bylo ze strany obyvatel Vesce a přilehlého okolí tolik stížností, že to i pro magistrát bylo nepřijatelné a neúnosné. Sobotní produkce byla až do páté hodiny ranní…Letos se ve Velké Británii přihodilo, že velmi známá hudební skupina, byla přesně o půlnoci odstřižena od el. energie kvůli nadměrnému hluku…není to podivné? Dle nadšení, které jsme v předchozích příspěvcích četli, jste všichni mladí, plni života a elánu a asi mimoliberečtí. Znovu opakujeme, že nemáme nic proti hudbě, ale vyznáváme zásadu, že práva jedněch končí tam, kde začínají práva druhých…Lankovi

 14. Pindruška says:

  Díky pořadatelům za báječný víkend,lidi z okolí lituju,jsem z Trutnova a tady taky probíhá Open air festival,dokud jsem měla malé děti,tak jsme to zavčas věděli a z města se vypakovali,teď si to naopak užívám :-)

 15. Lankovi Liberec says:

  Zdravím Pindruško, to je prima že jste se mohli včas někam vypakovat. My to máme trochu komplikovanější, neboť máme doma 87 letou mamku a tu budeme těžko někam pakovat a vlastně ani my nemáme kam. Nehledě na to, že proč bychom se měli někam pakovat a utíkat z domova, kvůli bezohlednosti povolovatelů takových akcí. Jěště Vám mohu sdělit, že od doby, co se vystavělo toto sportovní středisko pro MS v lyžování, jsou problémy. Kvůli zasněžování se pustilo kolem 15 ti zasněžovacích děl, byl z toho v Liberci ve Vesci a okolí velký problém, protože děla zasněžovala od rána do rána. Nepřála bych to nikomu. Lidi co pracují a chodí do průmyslové zóny pracovat na 3 směny, neměli ani šanci se vyspat. O dětech a starých nemocných lidech už snad ani nemluvím. Prostě toto nemá bý v zabydlené oblasti! Lankovi

 16. ..kolat says:

  Tak jeden víkend se přežít snad dá, když s tím člověk počítá…

 17. ov42 says:

  Na tři dni v roce by fakt zaprděnci, mohli pochopit, že někteří lidé se chtějí alespoň občas pobavit!

 18. Linda says:

  taky čekám aspoň na jednu fotečku nebo zmínku o kapele Doctor Victor a nikde nic .. ale určitě byli užasní !! :-)

 19. Petr Tvrdík says:

  Bohužel naše redakce dorazila až po druhé hodině, tedy Doctor Victor jsme nestihli…

 20. Fifi says:

  Těšila jsem se na Deathward a nezklamali jsou prostě božský!!! No a Nightwish luxus..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Citron přidávají další město

Jarní turné CITRON se rozrostlo o další město – těšte se na show v Tachově!

Předkapelou jarního turné Citron bude havířovský Bastard

  Nová comebacková sestava havířovské hard rockové kapely BASTARD, kterou po 20ti letech obnovili dva

Citron opět vyráží na turné

CITRON s Láďou Křížkem a Tanjou se vrací! Pro velký úspěch oznamuje jarní turné!  

Wohnout slaví sladkých dvacet

Málokdo by hádal, že skupina Wohnout je na české scéně již dvacet let. Samotná kapela

Nightwish a spol rozduněli Tipsport arénu

Nightwish a spol rozduněli Tipsport arénu

čas: 7.12.2015 místo: Praha – Tipsport Aréna V létě avizovaný koncert nastal a jelikož byl


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved