Alexandrovci na turné v ČR

Alexandrovův soubor písní a tanců, plným současným oficiálním názvem Dvakrát vyznamenaný Rudého praporu akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova více však známý jako Alexandrovci, je pěvecký a taneční soubor, který byl oficiálním armádním uměleckým souborem Rudé armády.

Hlavní silou jejich repertoáru jsou celosvětově známé sklady, hlavně díky jejich nezapomenutelnému aranžmá, „Kalinka“, „Kaťuša“, Donci – Molodci“, „Šli vojaci“…… Vedle ruské klasiky si diváci na jejich vystoupeních mohou vyslechnout i Verdiho „Sbor židů“ z Nabuka, Musorgského „Raschodilas , razguljalas“ z opery Boris Godunov, Meisnovu „Delilah“ a mnoho dalších světových melodií. Absolutní novinkou v představení, které se uskuteční v květnu v Praze a Pardubicích, bude uvedení kombinace Alexandrovců a slovenského folkloru v písni „Na král‘ovej holi“. Píseň nyní v Moskvě nacvičují, aby ji společně za doprovodu balalajek a muzikantů z Těrchové představili v celosvětové premiéře v plné parádě na právě připravovaném turné.

Členy souboru jsou výhradně muži, vybíraní ve velmi přísných konkursech. Po rozpadu Sovětského svazu vystupovali mj. před církevními hodnostáři jak v Rusku, tak v zahraničí, dokonce i před papežem Janem Pavlem II. Zpívali také na koncertech se známou finskou hudební skupinou Leningrad Cowboys. Jsou interprety ústřední skladby z filmu Hon na ponorku.

Soubor oficiálně zahájil svoji činnost v Moskvě 12. října 1928 pod názvem Soubor rudoarmějské písně Na počátku měl jen dvanáct členů – osm zpěváků, dva tanečníky, jednoho harmonikáře a jednoho recitátora – a vedl jej pozdější národní umělec SSSR Alexandr Vasiljevič Alexandrov, tehdy mladý profesor hudby z Moskevské konzervatoře. Soubor se později rozrostl až k zhruba dvěma stovkám členů. V průběhu 2. světové války se rozdělil na čtyři skupiny, které uskutečnily při odjezdech vojáků na frontu i přímo na frontách a v nemocnicích přes 1 500 vystoupení.V roce 1946 se po smrti zakladatele jeho jméno dostalo i oficiálně do názvu souboru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved